2022-09-01 08:37:35 JPM redakcja1 K

Dlaczego płaczemy? Oto 5 powodów

Zdjęcie: Jens Schierenbeck/dpaNaukowcy przedstawili teraz pięć przyczyn emocjonalnych łez: samotność, bezsilność, nadmierne wymagania, harmonia i konsumpcja mediów.Samotność, bez...

Zdjęcie: Jens Schierenbeck/dpa

Naukowcy przedstawili teraz pięć przyczyn emocjonalnych łez: samotność, bezsilność, nadmierne wymagania, harmonia i konsumpcja mediów.

Samotność, bezsilność, nadmierne wymagania, harmonia i konsumpcja mediów to pięć powodów, dla których płaczemy – twierdzą naukowcy badający wyjątkowy sposób, w jaki człowiek płacze z powodów emocjonalnych.

Psychologowie z uniwersytetów w Ulm w Niemczech i Sussex w Anglii podzielili teraz ludzkie łzy na pięć kategorii w oparciu o rozważania, że emocjonalny płacz zawsze występuje, gdy podstawowe potrzeby psychologiczne nie są spełnione lub bardzo intensywnie zaspokajane.

Pisząc w czasopiśmie naukowym Motivation and Emotion, psychologowie twierdzą, że samotność jest spowodowana niespełnioną potrzebą bliskości i dlatego może prowadzić do łez. Do tej kategorii zaliczają również łzy spowodowane tęsknotą za miłością czy tęsknotą za domem.

Z kolei łzy radości pojawiają się po intensywnym zaspokojeniu potrzeby harmonii – na przykład na weselu. Jako przykład łez spowodowanych bezsilnością lub niemocą przytaczają reakcję na wiadomość o śmierci.

Łzy emocjonalne można wyraźnie odróżnić od tzw. łez podstawowych, które utrzymują wilgoć i chronią oko. Naukowcy pominęli w swoim badaniu również łzy jako odruch na zimno, wiatr czy podczas krojenia cebuli.

Aby dowiedzieć się czegoś o ludzkim płaczu, naukowcy zapytali ludzi w dwóch ankietach internetowych o przyczyny emocjonalnych łez. W innym eksperymencie badani zostali poproszeni o prowadzenie dziennika. Pokazało to na przykład, że młodsi ludzie płakali częściej niż starsi z powodu nadmiernych wymagań.

Psychologowie widzą w tym badaniu podstawę do dalszych badań nad zjawiskiem łez emocjonalnych.

Dotychczas brakowało wiedzy na temat wpływu łez na to, czy jedna osoba wspiera drugą, powiedział współautor pracy Johannes Keller, kierownik Katedry Psychologii Społecznej na Uniwersytecie w Ulm.

Zidentyfikowanie pięciu najczęstszych powodów do płaczu może pomóc w przyszłości odpowiedzieć na te pytania.

Dział: Człowiek

Autor:
Autor: AGENCY/The Star | Tłumaczenie: Klaudia Bredlak

Żródło:
https://www.thestar.com.my/lifestyle/living/2022/08/29/the-5-reasons-why-we-cry

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE