2024-02-05 12:22:54 JPM redakcja1 K

Dwa rzadkie żurawie białoszyje wyjechały do Belgii z ostrawskiego zoo

Dwa młode samce żurawi białoszyich, które w zeszłym roku urodziły się w ostrawskim zoo, po raz pierwszy w historii tego miejsca, wyruszyły w zeszłym tygodniu do Belgii. Rodzice zaczynają przygotowywać się do kolejnego sezonu lęgowego.

Zdjęcie: novinky.cz

Na zalecenie europejskiego koordynatora hodowli oba samce zostały przewiezione do ogrodu zoologicznego Parc Animalier de Bouillon. W całej Europie młode tego rzadkiego gatunku ptaków udało się w minionym sezonie odchować z powodzeniem, poza Ostrawą,  jedynie w trzech innych ogrodach zoologicznych.

Sukces przyszedł dopiero po 16 latach

„Pierwszych młodych żurawi białoszyich doczekaliśmy się dopiero po 16 latach hodowli. Zaczęło się to w 2007 roku od importu dwóch samców. W 2017 roku jeden z samców został wymieniony na samicę. Obydwa ptaki od razu zharmonizowały się ze sobą i dwa lata później miały miejsce pierwszy lęg. Ale jaja nie zostały zapłodnione, tak samo, jak i w kolejnych latach”, wspomina rzeczniczka ostrawskiego zoo Šárka Nováková.

Dodała, że ​​zeszłoroczny lęg został wreszcie zapłodniony. „Żurawie miały dwa jaja. W zeszłym roku 28 i 30 czerwca wykluły się z nich pisklęta pokryte rdzawobrązowymi piórami, które dzięki troskliwej opiece obojga rodziców od początku rosły prawidłowo”, wyjaśniła rzeczniczka, dodając, że pisklęta szybko urosły do wielkość dorosłych ptaków. „Jednakże nadal można je łatwo rozpoznać po ubarwieniu. „Młode osobniki nie mają tak mocno ubarwionych piór jak ich rodzice”, wyjaśniła Nováková.

Według rzecznika ogrodu zoologicznego transport młodych zaplanowano na tę zimę tak, aby hodowcy stworzyli parze lęgowej warunki do dalszego rozmnażania się.

„Ważne jest, aby para miała wystarczająco dużo czasu i spokoju, aby przygotować się na kolejny sezon lęgowy bez młodych. Toki tych żurawi rozpoczynają się już w połowie lutego, a krycie trwa do początku marca, w zależności od pogody. Budowa gniazda i pierwszy lęg tej pary odnotowano już w pierwszej połowie marca”, wyjaśniła inspektorka hodowli Yveta Svobodová.

Na wolności żyje tylko około 4500 tych zwierząt

Gatunek ten na wolności jest zagrożony wyginięciem i chociaż hodowany jest w około 60 placówkach w Europie, to w ubiegłym roku udało się odchować młode jedynie w czterech ogrodach zoologicznych (w tym w ostrawskim). Hodowcy bardzo cenią sobie tę hodowlę i mają nadzieję, że ostrawskie żurawie będą pomyślnie rozmnażać się również w kolejnych latach.

Żuraw białoszyi może osiągnąć do 125 cm wysokości, jego rozpiętość skrzydeł może mierzyć około dwa metry i może waży aż 6,5 kilograma. Żyje na terenach trawiastych, podmokłych łąkach i bagnach wokół słodkich wód w północno-wschodniej Mongolii, północno-wschodnich Chinach i południowo-wschodniej Rosji.

Jest ptakiem wędrownym, zimującym w Japonii, Chinach i Korei. „Jego toki związane są z tańcem godowym, który inspirował wielu artystów. Ptaki kłaniają się sobie, machają skrzydłami, wysoko podskakują i wydają odgłosy przypominające trąbienie”, wspomniał inspektorka hodowli.

Pod opieką człowieka żurawie białoszyje mogą dożyć do 45 lat. Żuraw białoszyi znajduje się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych w kategorii wrażliwej. Liczebność populacji na wolności szacuje się na około 3700-4500 dorosłych osobników. Cierpią szczególnie z powodu utraty odpowiednich miejsc do gniazdowania w wyniku wysychania terenów podmokłych.

Dział: Ciekawostki

Autor:
Denisa Doležalová | Tłumaczenie: Lidia Pańczak

Źródło:
https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-z-ostravske-zoo-odjeli-do-belgie-dva-vzacni-jerabi-belosiji-40458080

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE