2022-08-30 21:26:58 JPM redakcja1 K

Dzisiejsza premiera Artemis I została odwołana po problemie z silnikiem

Centrum Kosmiczne im. Kennedy'ego na Florydzie (CNN) - Wystrzelenie Artemis I zostało odwołane po tym, jak zespół nie był w stanie rozwiązać problemu w jednym z czterech silników rakiet...

Centrum Kosmiczne im. Kennedy'ego na Florydzie (CNN) - Wystrzelenie Artemis I zostało odwołane po tym, jak zespół nie był w stanie rozwiązać problemu w jednym 
z czterech silników rakiety. Następna okazja do startu nastąpi 2 września, ale to, czy tego dnia zostanie podjęta kolejna próba, zależy od przebiegu testów.

„Kontrolerzy startu nadal oceniali, dlaczego test upustu, aby doprowadzić silniki RS-25 na dole rdzenia do odpowiedniego zakresu temperatur do startu, nie zakończył się pomyślnie i zabrakło czasu w dwu godzinnym oknie startowym.” zgodnie z aktualizacją NASA. „Inżynierowie nadal zbierają dodatkowe dane”.

Zespół startowy nadal musi rozwiązać problem z silnikiem i utrzyma rakietę w obecnej konfiguracji, aby zebrać dane i ocenić, co należy zrobić. Zarówno rakieta Space Launch System, jak i statek kosmiczny Orion, znajdujące się na Launchpad 39B w Centrum Kosmiczne im. Kennedy'ego na Florydzie, pozostają stabilne, według urzędników NASA.

Przed odwołaniem odliczanie zostało przedłużone do nieplanowanego wstrzymania, ponieważ zespół startowy pracował nad planem rozwiązywania problemów dla jednego z czterech silników rakiety.

To dlatego, że zespół startowy wykrył problem z wyciekiem w silniku nr 3. Próby rekonfiguracji nie powiodły się.

Podczas upustów silnika wodór jest przepuszczany przez silnik w celu przygotowania go do startu. Trzy z czterech silników działają zgodnie z oczekiwaniami, ale w silniku nr 3 wystąpił problem.

Warunki pogodowe pozostały w 80% sprzyjające do startu na początku okna, które otworzyło się o 8:33. Ale kilka problemów pojawiło się po tym, jak rakieta zaczęła tankować po północy.

Burze na morzu z potencjalnymi wyładowaniami atmosferycznymi uniemożliwiły zespołowi rozpoczęcie procesu tankowania, przez rozpoczęcie się o północy, przez około godzinę.

Ładownię podniesiono o godzinie 1:13 czasu wschodniego, a proces tankowania zaczął obciążać jądro rakiety super zimnym ciekłym tlenem i ciekłym wodorem.

Zespół dwukrotnie zaprzestał napełniania zbiornika ciekłym wodorem z powodu początkowego wycieku, a także wzrostu ciśnienia, ale tankowanie zostało wznowione na etapie rdzenia i rozpoczęło się na górnym etapie, czyli przejściowym etapie napędu kriogenicznego.

Zespół odkrył również linię szronu na wewnętrznym kołnierzu sceny. Początkowo inżynierowie myśleli, że mróz może wskazywać na pęknięcie w zbiorniku, ale okazało się, że jest to pęknięcie pianki zewnętrznej. Zespół podzielił się, że problem hds został rozwiązany, ponieważ pęknięcie pianki nie wskazywało na wyciek.

Inżynierowie pracowali również nad ustaleniem, co spowodowało 11-minutowe opóźnienie w komunikacji między statkiem kosmicznym Orion a systemami naziemnymi. Problem mógł wpłynąć na początek zliczania terminali lub odliczanie, które rozpoczyna się, gdy na zegarze pozostaje 10 minut przed startem.

Wiceprezydent Kamala Harris i drugi dżentelmen Doug Emhoff mieli odwiedzić Kennedy Space Center w poniedziałek, aby obejrzeć start.

W ramach festiwalu zaplanowano również występy takich gwiazd jak Jack Black, Chris Evans i Keke Palmer oraz występy „The Star-Spangled Banner” Josha Grobana i Herbiego Hancocka oraz „America the Beautiful” The Philadelphia Orchestra i wiolonczelista Yo-Yo Ma.

Przegląd misji

Kiedy Artemis I wystartuje, podróż Oriona będzie trwać 42 dni, ponieważ podróżuje na Księżyc, zatacza pętlę i wraca na Ziemię - podróżując łącznie 1,3 miliona mil (2,1 miliona kilometrów). Kiedy wróci na Ziemię, kapsuła wyląduje w Oceanie Spokojnym u wybrzeży San Diego.

Chociaż lista pasażerów nie zawiera żadnych ludzi, ma pasażerów: w Orionie będą trzy manekiny i pluszowa zabawka Snoopy.

Załoga na Artemisie I może brzmieć trochę dziwnie, ale każdy z nich służy swojemu celowi. Snoopy będzie służył jako wskaźnik zerowej grawitacji – co oznacza, że zacznie unosić się wewnątrz kapsuły, gdy dotrze ona do środowiska kosmicznego.

Manekiny, nazwane Commander Moonkin Campos, Helga i Zohar, będą mierzyć promieniowanie głębokiego kosmosu, które przyszłe załogi będą mogły doświadczyć i przetestować w nowym skafandrze i technologii ekranowania. Eksperyment biologiczny z nasionami, glonami, grzybami i drożdżami jest ukryty w Orionie, aby zmierzyć, jak życie reaguje również na to promieniowanie.

Kamery wewnątrz i na zewnątrz Oriona będą udostępniać obrazy i wideo przez całą misję, w tym podgląd na żywo z eksperymentu Callisto, który uchwyci strumień komandora Moonikina Camposa siedzącego na fotelu dowódcy. Jeśli masz urządzenie obsługujące Amazon Alexa, możesz codziennie pytać je o lokalizację misji.

Spodziewaj się widoków wschodu Ziemi, podobnych do tych, które po raz pierwszy udostępniono podczas Apollo 8, ale ze znacznie lepszymi kamerami i technologią.

Eksperymenty naukowe i pokazy technologii toczą się na ringu rakiety. Dziesięć małych satelitów, zwanych CubeSats, odłączy się i wyruszy własnymi drogami, aby zbierać informacje o Księżycu i środowisku głębokiego kosmosu.

Inauguracyjna misja programu Artemis rozpocznie fazę eksploracji kosmosu, która wyląduje różne załogi astronautów w dotychczas niezbadanych regionach Księżyca 
i ostatecznie dostarczy załogowe misje na Marsa.

Rakieta i statek kosmiczny zostaną przetestowane i poddane próbie po raz pierwszy, zanim przeniosą astronautów na Księżyc na Artemis II i Artemis III, planowanych odpowiednio na 2024 i 2025 r.

Autor:
Ashley Strickland | Tłumacz: Julia Skorupa

Żródło:
https://edition.cnn.com/2022/08/29/world/nasa-artemis-1-launch-scn/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE