2024-04-24 13:22:48 JPM redakcja1 K

Genetyka raka płuc

Rak płuc to choroba polegająca na niekontrolowanym namnażaniu i wzroście komórek w tkance płucnej spowodowanych zmianami w pewnych genach w organizmie. W niektórych przypadkach te mutacje genetyczne mogą być odziedziczone po członku rodziny chorującym na tę chorobę, chociaż większość pacjentów z rakiem płuc rozwija mutację genetyczną w wyniku narażenia na środowiskowe czynniki rakotwórcze.

Nie wszyscy, którzy odziedziczą mutację genetyczną odpowiedzialną za raka płuc, zachorują na tę chorobę. Zdjęcie: CI Photos / Shutterstock.com.

Dwie najczęstsze mutacje genetyczne związane z rakiem płuc, EGFR i KRAS, zostaną omówione bardziej szczegółowo poniżej, wraz z kilkoma innymi genami, które również mogą odgrywać rolę w patogenezie raka płuc.

Mutacje genetyczne somatyczne i dziedziczone

Mutacje somatyczne to zmiany genetyczne, które gromadzą się w organizmie osoby w trakcie jej życia i nie są dziedziczone po urodzeniu. Obejmują one zmiany spowodowane czynnikami środowiskowymi, takimi jak ekspozycja na dym papierosowy.

Jeśli mutacja genetyczna jest dziedziczona po rodzicu, który cierpi na chorobę, uważa się, że dziedziczy się ją w sposób autosomalny dominujący. To oznacza, że wystarczy, że jedno z rodziców ma mutację genetyczną, ponieważ jedna kopia genu wystarcza, by zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby.

Warto jednak zauważyć, że nie wszyscy, którzy odziedziczą mutację genetyczną odpowiedzialną za raka płuc, zachorują na tę chorobę. Uważa się, że związane z tym czynniki środowiskowe również wpływają na rozwój choroby.

Receptor czynnika wzrostu naskórka

Receptor czynnika wzrostu naskórka (EGFR) jest kluczowym genem w patologii raka płuc i występuje w nawet połowie wszystkich przypadków. EGFR uczestniczy w produkcji białka receptora, które wbudowuje się w błonę komórkową i reguluje szlaki sygnałowe wzrostu i proliferacji komórek.

Mutacja w genie EGFR może zmieniać produkowane białka, prowadząc tym samym do stałej aktywacji szlaków sygnałowych i niekontrolowanego wzrostu komórek.

EGFR jest odpowiednim celem terapeutycznym w leczeniu choroby. Faktycznie, istnieje kilka leków, które manipulują jego działaniem w produkcji białek i efektów wynikających z tego, w tym gefitinib, erlotinib i cetuksymab.

Kirsten rat sarcoma viral oncogene homolog (KRAS)

Podobnie jak mutacja genu EGFR, KRAS to enzym guanozynotrifosfatazy (GTPaza), który jest zaangażowany w wysoki odsetek przypadków raka płuc. Jego rolą jest produkcja białka K-Ras, które reguluje podział komórek poprzez szlak RAS/MAPK.

Gdy występuje mutacja w genie KRAS, podział komórek może zachodzić w sposób niekontrolowany, co prowadzi do powstania guza i patogenezy raka płuc.

Inne mutacje genów

Istnieje kilka innych genów, które również zostały związane z rozwojem raka płuc. W szczególności mutacje w poniższych genach mogą być zaangażowane w powstawanie choroby:

  • MET
  • LKB1
  • BRAF
  • PIK3CA
  • ALK
  • RET
  • ROS1

Każdy z tych genów odgrywa rolę w regulacji wzrostu i proliferacji komórek w tkance płucnej. Dlatego mutacja w jednym z tych genów może prowadzić do nieprawidłowego wzrostu komórek i wystąpienia nowotworu.

Dział: Medycyna

Autor:
Yolanda Smith | Tłumaczenie: Anna Mazur

Źródło:
https://www.news-medical.net/health/Lung-Cancer-Genetics.aspx

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE