2025-02-11 14:02:53 JPM redakcja1 K

Inteligentna pamięć w przyszłych komputerach w Unii Europejskiej

Badacze z Uniwersytetu Technicznego Chalmersa oraz Uniwersytetu w Göteborgu opracowali komponenty, które optymalizują pamięć mikroprocesorów. Jest to szczególnie istotne dla przyszłych komputerów, które mają zapewnić Unii samowystarczalność w tym zakresie.

Zdjęcie: Filippo Mantovani

Unia inwestuje duże sumy w uczynienie Europy samowystarczalnej w zakresie rozwoju i produkcji komputerów. W następstwie nagłego niedoboru półprzewodników i chipów komputerowych podczas pandemii, Unia zdecydowała zainwestować 43 miliardy euro w celu zabezpieczenia dostaw półprzewodników w UE. 

„Półprzewodniki stanowią ważny element fizycznej produkcji komputerów, lecz dalsza ekspertyza w procesie rozwoju również musi zostać zabezpieczona” – mówi Per Stenström, profesor Instytutu Informatyki i Inżynierii w Uniwersytecie Technicznym Chalmersa i Uniwersytecie w Göteborgu. Zdaniem Pera Stenströma, aby zabezpieczyć dostęp do komputerów, należy posiadać cały łańcuch produkcyjny od niematerialnych praw aż po produkcję. Dlatego ruszył projekt badawczy, którego celem jest stworzenie europejskiego przemysłu procesorów. 

Nowe rozwiązanie dla inteligentniejszej pamięci 

W ramach projektu badacze Uniwersytetu Technicznego Chalmersa opracowali nowy sposób na inteligentniejszą pamięć podręczną. Cache to lokalna pamięć tymczasowo przechowująca dane niezbędne do podstawowych obliczeń.  „Dzięki naszemu rozwiązaniu komputer dociera do informacji dużo szybciej, ponieważ cache operuje dużo większą ilością elementów obliczeniowych niż wiele innych typów pamięci podręcznej jest w stanie użyć. To umożliwia nawet sprostanie wymaganiom zaawansowanych komputerów przyszłości” – mówi Per Stenström. Rozwiązanie zapewnia lepszy dostęp pamięci podręcznej do informacji jak i oraz optymalizuje sposób przetwarzania danych w systemie. Dlatego cache lepiej operuje danymi, co czyni ją szybszą. 

Krok w stronę samowystarczalnego przemysłu komputerowego 

Dziś Europa jest uzależniona od amerykańskiej technologii, gdyż wiedza skoncentrowana jest w USA. Jednocześnie niemal cała produkcja komputerów odbywa się w Azji. „Niepewna sytuacja na świecie czyni jeszcze pilniejszym stworzenie niezależnego przemysłu technologicznego w Europie. Założeniem projektu jest zapewnienie, że europejska zaawansowana technologia będzie w stanie konkurować z najlepszymi światowymi producentami. Jest to krok na osi rozwoju. Celem jest, aby około 2030 roku Europa mogła być samowystarczalna w zakresie konkurencyjnych produktów” – mówi Per Stenström, główny badacz Europejskiej Inicjatywy na rzecz Procesorów w Uniwersytecie Chalmersa. 

Superkomputery rzeczywistością w ciągu kilku lat 

Pierwszym zastosowaniem chipa komputerowego z komponentami omawianego zespołu badawczego będzie europejski komputer o wysokiej mocy obliczeniowej planowany na 2030 rok. „Wtedy będzie to jeden z najszybszych klasycznych komputerów na świecie. Będzie można go używać do tworzenia modeli zmian klimatycznych, pogody i podobnych zagadnień, które wymagają wysokiej wydajności obliczeniowej” – mówi Per Stenström.

Ta technologia nie jest jednak ograniczona jedynie do superkomputerów. Według Pera Stenströma, w ciągu kilku lat będzie można z niej korzystać także w zwykłych komputerach.  Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu Europejskiej Inicjatywy na rzecz Procesorów (EPI). 

Dział: Informatyka

Autor:
Forskning.se | Tłumaczenie: Natalia Pelka - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.forskning.se/2025/02/04/smartare-minne-i-framtidens-datorer-inom-eu/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE