2025-02-17 15:07:03 JPM redakcja1 K

Jedzenie jogurtów 2 razy w tygodniu, zmniejsza ryzyko raka przewodów pokarmowych

Badanie wykazało, że regularne spożywanie jogurtu może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego nawet o 20%.

Zdjęcie: https://www.chosun.com/medical/2025/02/13/MYDID6YQSNAYZITJALGQZHK6TU/

Według Medical Express zespół badawczy ze szpitala powszechnego w Birmingham ogłosił rezultaty badania, które wykazało, że spożywanie jogurtu więcej niż dwa razy w tygodniu zmniejsza częstotliwość występowania raka jelita grubego w odcinku dolnym, gdzie Bifidobacterium stanowi 20%. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie akademickim Gut Microbes. Naukowcy przeanalizowali, że żywe bakterie zawarte w jogurcie wywołują ten efekt, wpływając na mikroflorę jelitową.

Badanie objęło dane 132 056 osób, które zbierano przez lata. Zespół wykorzystał materiały z dwóch dużych badań kohortowych: The Nurses’ Health Study (NHS), które od 1976 roku skupiło się na 100 000 pielęgniarek, oraz Health Professionals Follow-up Study (HPFS), które od 1986 roku przeanalizowało dane ponad 51 000 specjalistów ds. zdrowia (mężczyzn).

W tych dwóch grupach zidentyfikowano 3079 przypadków raka jelita grubego. Informacje na temat Bifidobacterium były dostępne w 1121 przypadkach, z czego u 346 (31%) odnotowano obecność tych bakterii, w przeciwieństwie do pozostałych 69% przypadków.

Zespół badawczy przeanalizował zależność między spożywaniem jogurtu a występowaniem raka jelita grubego i odkrył, że grupa konsumująca jogurt częściej niż dwa razy w tygodniu wykazywała 0,8-krotnie wyższe ryzyko rozwoju raka jelita grubego dodatniego pod względem obecności Bifidobacterium niż grupa, która spożywała jogurt rzadziej niż raz w miesiącu. Efekt ochronny był szczególnie widoczny w przypadku proksymalnego raka jelita grubego (czyli nowotworu występującego w okrężnicy wstępującej lub poprzecznej, w pobliżu wejścia do jelita grubego).

Bifidobacterium to pożyteczna bakteria, która naturalnie występuje w jelicie i wykazuje właściwości przeciwnowotworowe dzięki efektom przeciwutleniającym, przeciwzapalnym oraz stymulującym układ odpornościowy.

Odnotowano, że jogurty i sfermentowane produkty mleczne są korzystne dla zdrowia przewodu pokarmowego – powiedział starszy współautor badania, dr Tomotaka Ugai, patolog ze szpitala dla kobiet w Birmingham. – Nasze badanie sugeruje, że ten efekt może dotyczyć jedynie nowotworów dodatnich pod względem obecności Bifidobacterium.

Według badania bakterie te są wykrywane w około 30–35% przypadków raka jelita grubego. Ich obecność wiąże się z niedotlenieniem mikrośrodowiska guza oraz utratą funkcji barierowej w zaawansowanym stadium choroby.

Zespół badawczy stwierdził: To badanie sugeruje, że jogurt może zapobiegać nowotworom jelita grubego z uszkodzoną barierą jelitową. Jednocześnie naukowcy podkreślili, że konieczne są dalsze badania w celu pełnego wyjaśnienia mechanizmu wpływu spożycia jogurtu na tego typu nowotwór.

Zgodnie z krajowymi statystykami rejestrów zachorowań na raka z 2022 roku rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania (11,8%) w Korei, ustępując jedynie rakowi tarczycy (12%). Według badania opublikowanego w międzynarodowym czasopiśmie akademickim Korea zajmuje pierwsze miejsce wśród 42 krajów pod względem zachorowalności na raka jelita grubego w grupie wiekowej 20–40 lat, wynoszącej 12,9 na 100 000 osób.

Dział: Medycyna

Autor:
Lee Hye-jin | Tłumaczenie: Alicja Kempara - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.chosun.com/medical/2025/02/13/MYDID6YQSNAYZITJALGQZHK6TU/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE