Leonardo da Vinci się mylił: naukowcy odkryli błąd w słynnej teorii wynalazcy
Przez stulecia pomysły wynalazcy, naukowca i artysty Leonarda da Vinci były uważane za genialne i zbyt precyzyjne jak na swoje czasy. Wygląda jednak na to, że jeden z pomysłów geniusza okazał się błędny – pisze ScienceAlert.
Chodzi o wyjaśnienie da Vinci, jak rosną wszystkie drzewa na Ziemi. Wynalazca postulował, że wszystkie gałęzie drzewa na każdym stopniu jego wysokości, złożone razem są równe grubości pnia. Taki pomysł, zdaniem naukowca, miał wyjaśnić, w jaki sposób drzewa opierają się wiatrowi i innym żywiołom. Jednak nowe badanie przeprowadzone przez dwóch biologów wykazało, że takie stwierdzenie nie sprawdza się na poziomie mikroskopowym.
Problem w teorii da Vinci polegał na tym, że patrzył tylko na zewnętrzną część drzew, a nie na ich wnętrze, gdzie woda jest zasysana przez wewnętrzne rurki zwane ksylemem.
Rozmiar tych drzewnych kanałów wodociągowych najbardziej zainteresował badaczy Stuarta Soppa i Rubena Valbuenę, współautorów opublikowanej pracy naukowej. Przetestowali modele wzrostu drzew, aby lepiej zrozumieć podatność drzew na suszę, a także ich udział w magazynowaniu dwutlenku węgla.
“Wiele modeli biologicznych zainspirowało się regułą Leonarda, aby modelować nie tylko zewnętrzne rozgałęzienia roślin, ale także ich wewnętrzne układy naczyniowe, mimo że niewiele było dowodów na poparcie tej teorii” – czytamy w nowym badaniu.
Naukowcy uważają, że kanały wodne drzew nie zgadzają się z "regułą drzew" Leonarda da Vinci. Sopp i Valbuen, opierając się na wewnętrznej hydraulice drzew, zasugerowali, że kanały naczyniowe rozszerzają się, gdy gałęzie stają się cieńsze bliżej wierzchołków drzew. Dzięki temu drzewo może utrzymywać wystarczającą siłę, aby wciągnać wodę do górnej części rośliny.
Ten model wzrostu pozwala również zaoszczędzić ilość węgla wykorzystywanego do stworzenia energooszczędnego układu naczyniowego. Ten proces pozwala rozprowadzić wodę i składniki odżywcze po całym drzewie, od korzeni po same liście.
„Chcieliśmy znaleźć korelację, którą można wykorzystywać do oszacowania biomasy drzew i dwutlenku węgla w lasach. Powstały nowy współczynnik pomoże obliczyć globalną sekwestrację dwutlenku węgla przez drzewa” – podkreślają autorzy badania.
Ich teoria potwierdza także istniejącą już teorię skalowania metabolicznego. Może to również wyjaśniać, dlaczego większe drzewa są bardziej podatne na suszę, a zatem bardziej podatne na zmiany klimatyczne.
Dział: Przyroda
Autor:
mb6k2s-c97-org.cdn.ampproject.org | Tłumaczenie: Demian Chrupkowski, Arseni Litviniuk
Źródło:
https://mb6k2s-c97-org.cdn.ampproject.org/c/s/mb6k2s.c97.org/ru/news/2023/9/21/564639/