Najbardziej wulkaniczny świat w Układzie Słonecznym odwiedził statek kosmiczny NASA
Statek kosmiczny NASA przygotowała się do pierwszego z serii bliskich spotkań z najbardziej wulkanicznym miejscem w Układzie Słonecznym. Sonda Juno przeleciała obok księżyca Jowisza Io w czwartek, 15 grudnia
Manewr jest jednym z dziewięciu przelotów Io wykonanych przez Juno w ciągu najbliższego półtora roku. Dwa spotkania mają miejsce w odległości zaledwie 1500 kilometrów od powierzchni Księżyca. Juno uchwyciła świecący obraz Io w podczerwieni 5 lipca z odległości 80 000 kilometrów. Najjaśniejsze punkty na tym zdjęciu odpowiadają najwyższym temperaturom na Io, gdzie znajdują się setki wulkanów – z których niektóre mogą wysyłać fontanny lawy na wysokość kilkudziesięciu kilometrów.
Naukowcy wykorzystują obserwacje Io przez Juno, aby dowiedzieć się więcej o tej sieci wulkanów i o tym, jak jej erupcje oddziałują na Jowisza. Księżyc jest nieustannie szarpany przez ogromne przyciąganie grawitacyjne Jowisza.
„Zespół jest naprawdę podekscytowany, że rozszerzona misja Juno obejmuje badanie księżyców Jowisza. Z każdym bliskim przelotem byliśmy w stanie uzyskać mnóstwo nowych informacji” – powiedział w oświadczeniu Scott Bolton, główny badacz Juno w Southwest Research Institute w San Antonio.
„Czujniki Juno są przeznaczone do badania Jowisza, ale byliśmy zachwyceni tym, jak dobrze mogą wykonywać podwójne zadanie, obserwując księżyce Jowisza”.
29 września sonda wykonała nowe zdjęcie najbardziej wysuniętego na północ cyklonu Jowisza. Atmosfera Jowisza jest zdominowana przez setki cyklonów, a wiele z nich gromadzi się na biegunach planety.
Sonda Juno krąży wokół Jowisza od 2016 roku, aby odkryć więcej szczegółów na temat gigantycznej planety i skupia się na wykonywaniu przelotów obok księżyców Jowisza podczas rozszerzonej części swojej misji, która rozpoczęła się w zeszłym roku i ma trwać do końca 2025 roku.
Dział: Kosmos
Autor:
Ashley Strickland | Tłumaczenie: Jagoda Pyrzanowska
Źródło:
https://edition.cnn.com/2022/12/14/world/nasa-juno-jupiter-io-exploration-scn/index.html