2022-08-26 15:25:59 JPM redakcja1 K

Najnowsze odkrycie spowodowane spadkiem poziomu wody: ślady dinozaura w Teksasie

...

W trakcie gdy wyczerpująca susza opanowuje tego lata różne części świata, zbiorniki wodne wysychają, wystawiając na światło dzienne relikty II wojny światowej, ludzkie szczątków (nad jeziorem Mead na obrzeżach Las Vegas), a nawet całą wioskę w Hiszpanii.

Ostatnim znaleziskiem wysychających zbiorników są ślady dinozaura w Teksasie. 

Ciężkie warunki spowodowane suszą  w Parku Stanowym Dinosaur Valley odsłoniły ślady dinozaurów z mniej więcej 113 milionów lat temu, które były wcześniej ukryte pod rzeką Paluxy, według Stephanie Garcia, rzecznika Texas Parks i Departamentu Wildlife. Ślady, które odkryto w tym miesiącu, należą do Akrokantozaura, który jest teropodem, lub do dinozaura dwunożnego z trzema palcami i pazurami na każdej kończynie.

Dorosły dinozaur stałby na wysokości 4,5m i ważył blisko siedmiu ton. Pozostawiłyby one swoje szlaki na osadzie, który utwardził się w obecny wapień, mówią naukowcy.

„W związku z nadmierną suszą ostatniego lata, rzeka całkowicie wyschła w większości miejsc, umożliwiając odkrycie w parku większej liczby śladów” – powiedziała pani Garcia w oświadczeniu. “W normalnych warunkach rzecznych, te nowsze ślady są pod wodą i są zazwyczaj wypełnione osadem, sprawiając, że są zakopane i nie tak dobrze widoczne.”

W tym tygodniu, prawdopodobnie zostaną one ponownie zakopane przez deszcz. Ale odkrycie – nawet jeśli na krótką chwilę – podekscytowało naukowców i opinię publiczną. „Zakopane pod warstwami osadu ślady są chronione przed naturalną pogodą i erozją” – powiedziała pani Garcia.

Inne ślady w Dolinie Dinozaurów należą do zauropoda lub dinozaura o długiej szyi, nazwanym zauroposejdonem. Gatunek ten, jako osobnik dorosły, stałby na wysokości 18 metrów i ważył 44 tony. 

Louis Jacobs, paleontolog kręgowców i profesor emeritus nauk o ziemi na Południowym Uniwersytecie Metodystów, zobaczył ślady w sobotę. Powiedział, że te odkryte ścieżki dołączyły do szlaków, które były już znane, dodając teraz do nich około 150 nowych kroków dinozaurów. 

„Te odciski — są widowiskowe, ponieważ są głębokie” – powiedział. „Widać paznokieć. Jest tam więcej niż jeden rodzaj i jest ich dużo”.

Pan Jacobs powiedział, że odciski zasygnalizowały, że może być więcej tego co pozostało nieodkryte. Gdy rzeka będzie się podmywać, będzie odsłaniać więcej, ale także będzie ścierać inne ślady. 

One of the footprints from Acrocanthosaurus, which are theropods, or bipedal dinosaurs with three toes and claws on each limb.

Ślady dinozaurów zebrane z rzeki Paluxy w 1938 roku są wyświetlane w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.

Podobne ślady zostały znalezione w Kolumbii Brytyjskiej i Ameryce Południowej, powiedział James Farlow, paleontolog kręgowców i profesor biologii w Purdue University Fort Wayne.

Rzeka i park od dekad kształci badaczy w kierunku zachowania dinozaurów, powiedział. Ale odkrycia są często na łasce pogody, tak jak podczas zimy, kiedy zamrożenie skał powoduje pękanie śladów. 

Ślady pojawiają się na skale osadowej o nazwie „ Formacja Glen Rose”,  która jest głównie wapienna, zdeponowana około 105 do 110 milionów lat temu, powiedział pan Farlow.

„Teksas jest obdarzony wieloma skamieniałościami”, powiedział pan Farlow, „nie tylko śladami dinozaurów, ale także szkieletami dinozaurów”.

Dodał: „Jest to zasób, który jest stale niszczony, ale ciągle odnawiany”.

Teksas stoi w obliczu skrajnej pogody, w której części stanu doświadczają susz, a inne regiony nagłych wezbrań powodziowych, i to wszystko po okresie silnych upałów i niebezpiecznych pożarów.

Niektóre części obszaru Dallas-Fort Worth niedawno dotknęła powódź, wiodący sędzią Clay Jenkins z Dallas, najwyższy wybrany tam urzędnik, zadeklarował stan katastrofy w regionie. Gubernator Greg Abbott powołał dyrekcje ds. zarządzania kryzysami w Teksasie, aby zmobilizować zasoby, aby pomóc mieszkańcom dotkniętym przez powódź.

Susza wywołała ograniczenia wodne w Teksasie, w tym 27 procent stanu, który znajduje się w najpoważniejszej kategorii ostrzeżenia o suszy.

Dział: Nauka Ziemia

Autor:
April Ruben | Tłumaczenie: Julia Bartosz

Żródło:
https://www.nytimes.com/2022/08/24/science/dinosaur-tracks-texas-drought.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE