2023-11-14 15:22:34 JPM redakcja1 K

Naukowcy odkryli, że utracone wspomnienia z dzieciństwa można przywrócić za pomocą światła

Jak wcześnie pojawia się Twoje pierwsze wspomnienie?

Zdjęcie: PantherMedia 

Wielu z nas ma trudności z zapamiętaniem sporej części tego, co działo się przed ukończeniem przez nas drugiego roku życia. Jednak nowe badanie przeprowadzone przez Trinity College w Dublinie wykazało, że tej utracie pamięci można zapobiec i odwrócić ją za pomocą światła. 

„Amnezja dziecięca jest najbardziej wszechobecną formą zapomnienia” – powiedział Newsweekowi Tomas Ryan, profesor nadzwyczajny w Trinity College Institute of Neuroscience i główny autor artykułu. „Pomimo powszechnego występowania tego rodzaju amnezji, niewiele wiadomo na temat warunków biologicznych leżących u jej podstaw. Jako społeczeństwo zakładamy, że utrata wspomnień u niemowląt jest czymś nieuniknionym, dlatego nie zwracamy na to większej uwagi”. 

Jednak Ryan i jego zespół uważają, że badanie tego zjawiska może pomóc nam uzyskać przydatny wgląd w biologię pamięci i zrozumieć proces zapominania. W swoim ostatnim badaniu, opublikowanym 8 listopada w czasopiśmie „Science Advances”, zespół zbadał molekularne podstawy utraty pamięci we wczesnym okresie życia u myszy. „Pierwsze wyniki były bardzo zaskakujące” – powiedział Ryan. 

Wywołując stan zapalny u ciężarnych myszy, badaczom udało się stworzyć grupę noworodków ze zmienionym rozwojem mózgu, które były chronione przed utratą pamięci we wczesnym okresie życia. Wiadomo, że tego typu reakcje zapalne podczas ciąży przyczyniają się do rozwoju autyzmu zarówno u ludzi, jak i zwierząt, zatem wyniki badania sugerują, że przynajmniej u myszy stany mózgu przypominające autyzm mogą skutecznie chronić przed amnezją dziecięcą. 

„Po raz pierwszy odkryliśmy, że w mysich modelach autyzmu amnezja dziecięca nie występuje” – powiedział Ryan. „Myszy [z wywołanym autyzmem] zachowują wspomnienia niemowlęce do późniejszego etapu życia w ramach szeregu doświadczeń behawioralnych. Przyszłe prace wykażą, czy dzieje się tak również u ludzi”. 

Zespół odkrył również, że biologiczną podstawę tych wczesnych wspomnień zwanych także „engramami”, można reaktywować za pomocą światła, nawet u myszy bez stanu mózgu przypominającego autyzm. „To badanie pokazuje po pierwsze, że engramy niemowląt nie znikają, ale pozostają w mózgu w stanie utajonym aż do dorosłości” – powiedział Ryan. „[Wykorzystywanie światła do stymulacji neuronów] niemowlęcych engramów u dorosłych myszy powoduje odzyskanie docelowych wspomnień”. 

Chociaż potrzeba więcej pracy, aby zrozumieć, jak możliwe jest przełożenie tych wyników na ludzi, badanie to nadal stanowi ważny postęp w naszym rozumieniu biologii zapominania. „Wydaje się, że różne stany rozwojowe mózgu powodują zmianę tempa utraty wspomnień, co rzuca światło na podstawową biologię zapominania i ekspresję pamięci” – powiedział Ryan. „Mamy nadzieję, że te odkrycia okażą się przydatne nie tylko w celu zrozumienia podstawowych zagadnień związanych z kodowaniem i ekspresją pamięci w życiu codziennym, ale także mogą być cenne dla zrozumienia, co dzieje się w przypadku patologicznego zapominania, takiego jak choroba Alzheimera”. 

Badania mogą również dostarczyć ważnych informacji na temat neurologicznych podstaw schorzeń takich jak autyzm. „[Nasze badania] identyfikują „zmienione zapominanie” lub być może „patologiczne zapamiętywanie” jako nową potencjalną cechę zaburzeń ze spektrum autyzmu” – powiedział Ryan. „Może to mieć związek z pobudzoną elastycznością poznawczą u osób z autyzmem”. 

„Odkrycia te mają wpływ nie tylko na schorzenia takie jak autyzm, ale także na sposób, w jaki radzimy sobie z edukacją i uczeniem się na wczesnym etapie życia. Możliwe, że wielu ludzi przechodzi przez życie z bardzo odmiennym doświadczeniem amnezji dziecięcej niż większość naszej populacji. Ważne i przydatne byłoby zidentyfikowanie takich osób i zbadanie ich doświadczeń związanych z pamięcią na przestrzeni całego rozwoju”. 

Dział: Nauka

Autor:
Pandora Dewan | Tłumaczenie: Ewa Zontek

Źródło:
https://www.newsweek.com/lost-childhood-memories-restored-light-scientists-autism-1841951

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE