2022-08-30 21:19:02 JPM redakcja1 K

Nowy sposób na spowolnienie pogarszania się krótkowzroczności u dzieci

Nowe badania sugerują, że metabolit kofeiny, jeśli okaże się bezpieczny i skuteczny w dużych badaniach klinicznych, może okazać się wartościowy w spowalnianiu postępu krótkowzroczności u dzieci....

Nowe badania sugerują, że metabolit kofeiny, jeśli okaże się bezpieczny i skuteczny w dużych badaniach klinicznych, może okazać się wartościowy w spowalnianiu postępu krótkowzroczności u dzieci.

Metabolit kofeiny, zwany 7-MX, w skrócie 7-metyloksantyna, jest stosowany w leczeniu krótkowzroczności u dzieci w Danii od 2009 roku, ale do tej pory nie został w pełni oceniony w długoterminowych badaniach.

Badania, sprawdzające jak szybko postępuje krótkowzroczność u dzieci, które przyjmują 7-MX, zostały opublikowane w poniedziałek w British Journal of Ophthalmology.

Krótkowzroczność występuje, gdy oko rośnie zbyt długo, a wstępne badania sugerują, że 7-MX hamuje nadmierne wydłużanie się oka, czyli wydłużanie osiowe, powiedział komunikat prasowy.

Stan ten często zaczyna się w wieku 6 i 7 lat, postępując do wieku 16 do 20 lat. Jest to związane z podwyższonym ryzykiem warunków, które wpływają na wizję i zdrowie oczu, w tym zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, jaskry i odwarstwienia siatkówki.

Badacze stwierdzili, że istniejące interwencje mające na celu kontrolę krótkowzroczności, takie jak leczenie oparte na soczewkach kontaktowych lub stosowanie różnych leków, nie są tak skuteczne w zapobieganiu pogorszeniu się stanu u dzieci.

Przejrzeli oni dokumentację medyczną 711 dzieci, równy podział dziewcząt i chłopców, leczonych z powodu krótkowzroczności w klinice okulistycznej w Danii między czerwcem 2000 roku a styczniem 2021 roku.

Dzieci otrzymały kompleksowe badania oczu, w tym pomiar długości osiowej oka. Następnie 624 z nich przyjmowało doustne tabletki 7-MX w dawce do 1200 miligramów dziennie, średnio 470 mg. podczas gdy 87 dzieci nie przyjmowało tabletek z różnych powodów.

Miały one średnio 11 lat, kiedy rozpoczęły leczenie, a ich długość oka i stopień krótkowzroczności były śledzone przez 3½ roku, średnio.

Żadne z nich nie zgłosiło żadnych skutków ubocznych podczas stosowania leczenia.

Naukowcy stwierdzili, że leczenie 7-MX było związane z wolniejszym tempem pogarszania się krótkowzroczności i wydłużenia osiowego, a wyższe dawki wydawały się bardziej skuteczne, mówi komunikat.

Naukowcy obliczyli, że średnio krótkowzroczność u 11-latka, który przyjmuje 1000 mg 7-MX dziennie, wzrośnie o -1,43 dioptrii – jednostki miary do oceny funkcji oka – w ciągu najbliższych sześciu lat. W porównaniu do wzrostu o -2,27 dioptrii bez leczenia w tym samym okresie czasu.

Umiarkowanie ciężka krótkowzroczność jest uważana za -3.00 dioptrii, podczas gdy -6.00 dioptrii lub więcej jest postrzegane jako ciężka krótkowzroczność, komunikat powiedział.

Naukowcy stwierdzili również, że długość osiowa oka wzrośnie o 0,84 milimetra, gdy 7-MX jest przyjmowany w porównaniu z 1,01 ml. bez leczenia.

Ponieważ ich badanie było obserwacyjne, powiedzieli, że nie mogli uwzględnić „potencjalnie wpływowych czynników, takich jak czynniki genetyczne, czas spędzony na zewnątrz, pochodzenie etniczne i czas spędzony na [bliskiej] pracy”.

Tak więc, aby ustalić związek przyczynowy, badacze nalegali na dalsze badania poprzez randomizowane, kontrolowane badanie, aby zobaczyć, czy 7-MX może stać się „wartościowym suplementem”.

Autor:
Judy Packer-Tursman | Tłumaczenie: Klaudia Bredlak

Żródło:
https://www.upi.com/Health_News/2022/08/22/children-myopia-caffeine-metabolite-study/5721661179377/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE