2024-09-11 10:43:47 JPM redakcja1 K

NRK odpowiada: Czy kokaina jest naprawdę tak niebezpieczna

Dlaczego niektórzy postrzegają uzależnienie od kokainy jako raj? Jak niebezpieczna jest kokaina dla organizmu? Zadaj pytania specjalistom ds. narkotyków.

ZAPYTAJ NAS O KOKAINĘ: Nasi eksperci odpowiedzą na Twoje pytania dotyczące kokainy. Dopuszczalne jest zadawanie nam pytań anonimowo.

Zdjęcie: Beate Oma Dahle / NTB

Przeczytaj wszystkie odpowiedzi profesora medycyny na Uniwersytecie w Oslo, Thomasa Clausena i Marit Edland-Gryt, socjolożki i badaczki Instytutu Zdrowia Publicznego, na końcu tego artykułu.

-„Co takiego jest w kokainie, że wiele osób zdaje się bagatelizować niebezpieczeństwo związane z jej używaniem?”

-„Kokaina jest narkotykiem z grupy ośrodkowych stymulantów, który powoduje, że chcesz czuć się orzeźwiony i szczęśliwy”, mówi Thomas Clausen.

Myślę, że jest mniej skutków ubocznych

Clausen wyjaśnia, że bycie pod wpływem często sprawia, że czujesz się wyluzowany i gotowy na imprezę.

-„Przy prostym, umiarkowanym spożyciu często nie będziesz odczuwał silnego zjazdu ani kaca, jak to jest po alkoholu. Alkohol w większych dawkach może prowadzić do zmęczenia i i uczucia letargu w stanie nietrzeźwym. Wielu młodych ludzi prawdopodobnie uzna, że zatrucie kokainą jest świetne i pomaga lepiej bawić się na imprezie. Impreza będzie zabawna”, mówi dla NRK.

-„Na podstawie wywiadów z młodymi dorosłymi może się wydawać, że w krótkoterminowej perspektywie uważa się, że kokaina powoduje mniej skutków ubocznych niż na przykład heroina, amfetamina, a także MDMA. Może do prawdopodobnie spowodować, że niektórzy młodzi ludzie bagatelizują stopień zagrożenia”, mówi dla NRK socjolog i badaczka narkotyków z FHI, Marit Edland-Gryt. 

Niebezpieczne skutki uboczne

Obraz zawierający Ludzka twarz, osoba, portret, Podbródek

Opis wygenerowany automatycznie

Thomas Clausen, profesor UiO i ekspert ds. narkotyków i uzależnień. Zdjęcie: Kristin Ellefsen / © UiO/Kristin Ellefsen

Po kilku głośnych sprawach, takich jak sprawa Sophie Elise w 2023 r. i niedawna sprawa Borga Høiby, kokaina wzbudziła duże zainteresowanie w mediach.

-„Ale jak niebezpieczne jest w rzeczywistości zażywanie kokainy na imprezie w porównaniu na przykład z wypiciem dużej ilości alkoholu przed wyjściem?”

-„Wszystkie narkotyki będą miały zamierzone i niezamierzone skutki lub efekt główny i efekt uboczny. Alkohol i kokaina mają różne i podobne skutki. Kokaina będzie miała szkodliwy wpływ przede wszystkim na układ krążenia organizmu, czyli serce i naczynia krwionośne. Zwiększa się tętno, wzrasta ciśnienie krwi i mogą występować zaburzenia rytmu serca. W najgorszym przypadku w wyniku zatrucia kokainą może wystąpić zawał serca lub krwotok mózgowy. Może również dojść do przegrzania lub drgawek”, mówi Clausen.

Mówi, że kokaina może również wpływać na psychikę, ponieważ po zażyciu może prowadzić do objawów lękowych i depresji.

Stają się bezkrytyczni

Obraz zawierający Ludzka twarz, osoba, uśmiech, Warstwowane włosy

Opis wygenerowany automatycznie

Socjolog Marit Edland-Gryt z Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) od kilku lat bada społeczne aspekty używania kokainy. Jest jedną z ekspertek, która pojawia się w podcaście „Ekko zapytaj”, aby odpowiedzieć na Wasze pytania. Zdjęcie: FHI/FHI

-„Niektórzy mogą również doświadczyć objawów psychozy. Oznacza to, że kokaina ma wiele skutków ubocznych, które mogą towarzyszyć „uczuciu odurzenia”, którego szukasz podczas zażywania narkotyku”, wyjaśnia Thomas Clausen.

Mówi również, że środek może sprawić, że wiele osób będzie przeceniało swoje zdolności.

-„Uzależniające doświadczenie, którego szukamy po kokainie, zazwyczaj polega na tym, że czujemy się dobrze, a może nawet niepokonani i zyskujemy większą pewność siebie. Jednak jest tak, że doświadczenie i to uczucie nie mają związku z umiejętnościami i faktycznymi prezentacjami. Stajesz się bardziej bezkrytyczny i narażasz się na obrażenia lub wypadki, albo na to, że możesz dopuścić się znęcania lub przemocy wobec innych”, wyjaśnia Clausen.

Dział: Nauka

Autor:
Ingunn Andersen, Andrea A. Kruger, Tora Øgrim | Tłumaczenie: Maja Wyrąbkiewicz – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.nrk.no/norge/rusekspert-om-kokain_-_-mange-foler-seg-kule-og-uovervinnelige-1.17027084

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE