Oceany stają się coraz cieplejsze
Naukowcy z wielu krajów wspólnie biją na alarm: w 2019 roku oceany były cieplejsze niż kiedykolwiek wcześniej w historii pomiarów, co niesie za sobą katastrofalne skutki. Jednak istnieje rozwiązanie. Zgodnie z najnowszą analizą, oceany w ubiegłym roku były cieplejsze niż kiedykolwiek wcześniej od początku globalnych zapisów.
Zdjęcie: tagesschau.de
Co więcej, temperatura wód morskich rośnie w coraz szybszym tempie – ostrzega zespół 14 naukowców z 11 instytutów z różnych państw. Ostatnie dziesięciolecie przyniosło najwyższe temperatury oceanów od lat 50., a ostatnie pięć lat było w tej kategorii rekordowych. Takie wyniki przedstawia badanie opublikowane przez naukowców w czasopiśmie Advances in Atmospheric Sciences. Badacze apelują o natychmiastowe powstrzymanie zmian klimatycznych. Ostrzegają, że konsekwencje są katastrofalne: wzrost temperatur oceanów prowadzi do ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak huragany i ulewne deszcze. Jest także jedną z głównych przyczyn niszczycielskich pożarów lasów, jak te, które obecnie trawią Australię, Kalifornię i region Amazonii.
Skala: równoważna miliardom wybuchów bomb atomowych
Oceany stoją w obliczu zagrożenia niedoborem tlenu, szkód dla ryb i innych organizmów morskich oraz rozszerzalności cieplnej, która powoduje podnoszenie poziomu mórz. Według badania, którego głównym autorem jest Cheng Lijing z Instytutu Fizyki Atmosferycznej przy Chińskiej Akademii Nauk, temperatura oceanów w ubiegłym roku do głębokości dwóch kilometrów była o około 0,075 stopnia Celsjusza wyższa od średniej z lat 1981–2010.
Choć 0,075 stopnia może wydawać się niewielką wartością, naukowcy odwołują się do porównania, które unaocznia skalę problemu: ogromna ilość energii cieplnej, którą ludzie wprowadzili do oceanów w ciągu ostatnich 25 lat w wyniku zmian klimatycznych, odpowiada 3,6 miliarda wybuchów bomb atomowych o sile tej zrzuconej na Hiroszimę.
Oceany potrzebują dużo czasu na regenerację
„Ważne jest, aby zrozumieć, jak szybko wszystko się zmienia” – powiedział John Abraham, współautor badania i profesor na Uniwersytecie St. Thomas w USA. „Jeśli chcesz zrozumieć globalne ocieplenie, musisz mierzyć ocieplenie oceanów”. Od 1970 roku ponad 90% ciepła wynikającego z globalnego ocieplenia zostało pochłonięte przez oceany, podczas gdy jedynie 4% trafiło na lądy i do atmosfery.
Globalne ocieplenie jest faktem i się pogłębia
A to, jak ostrzega Abraham, dopiero wierzchołek góry lodowej. Ludzkość jednak może coś z tym zrobić: „Możemy mądrzej korzystać z energii i możemy dywersyfikować nasze źródła energii” – powiedział badacz. „Mamy moc, aby zmniejszyć ten problem”.
Według naukowców oceany będą jednak potrzebowały dużo czasu, by zareagować na zmiany. „Ważne jest, aby zrozumieć, że ocieplenie oceanów będzie postępować, nawet jeśli globalna temperatura powietrza na powierzchni Ziemi zostanie ustabilizowana na poziomie dwóch stopni lub niższym” – napisano w artykule, nawiązując do celów Porozumienia Paryskiego. Oceany reagują znacznie wolniej niż atmosfera.
Mimo wszystko istnieją powody do nadziei: tempo i skala ocieplenia oceanów oraz związane z nim ryzyka mogą przynajmniej zostać ograniczone – jeśli ludzkość zmniejszy emisję szkodliwych gazów cieplarnianych.
W 2019 r. oceany były cieplejsze niż kiedykolwiek od czasu rozpoczęcia pomiarów.
Zdjęcie: tagesschau.de
Dział: Ciekawostki
Autor:
tagesschau.de | Magdalena Kwaśnikowska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.tagesschau.de/wissen/klima/ozeane-klimawandel-103.html