2024-07-07 20:54:14 JPM redakcja1 K

Oto jak wygląda hipnotyzujący wulkan z niebieską lawą w Indonezji

Zjawisko to wynika ze spalania gazów siarkowych, które mają kontakt z powietrzem.

Niebieska lawa jest niesamowitym zjawiskiem, które występuje w indonezyjskim wulkanie Kawah Ijen.

W Indonezji znajduje się wulkan Kawah Ijen. Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny wulkan, jednak ma pewną niezwykłą cechę - jego erupcja objawia się w postaci niebieskiej lawy.

Chociaż niebieski ogień może wydawać się imponujący, nauka tłumaczy, że nie pochodzi on bezpośrednio z lawy, ale raczej z jej blasku.

W rzeczywistości, chociaż ludzkie oko widzi niebieski kolor, ten odcień jest wynikiem gazów siarkowych zawartych w lawie, które spalają się w kontakcie z powietrzem w temperaturze często przekraczającej 360 stopni Celsjusza (temperatura zapłonu).

Zdjęcie: Oliver Grunewald, National Geographic

Rzeki elektryzującej niebieskiej lawy wytryskują z tego wulkanu

Chociaż na całym świecie istnieje tysiące aktywnych wulkanów, nie wszystkie są takie same ani nie działają w ten sam sposób. Każdy z nich jest specyficzny i ma swoje cechy, które czynią go wyjątkowym, jak np. Dallol, najniższy i najgorętszy wulkan na świecie, przez co zyskał nazwę „piekło” na Ziemi.

Wśród najbardziej imponujących wulkanów na świecie znajduje się wulkan Kawah Ijen, który wyrzuca rzeki wibrujących niebieskich świateł ze swojego krateru.

Dlaczego lawa wulkanu Kawah Ijen wygląda tak niezwykle i fascynująco?

Zjawisko to tłumaczy chemia. Niebieska lawa pochodzi ze spalania gazów siarkowych, które wydobywają się pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze, jednocześnie z płynną skałą.

Spływające po stokach wulkanu, zjawisko to jest efektem spalania gazów bogatych w siarkę, które w kontakcie z tlenem tworzą niebieskie płomienie. W przypadku indonezyjskiego wulkanu Kawah Ijen proces ten jest widoczny tylko w nocy, co czyni ten naturalny spektakl jeszcze bardziej atrakcyjnym.

W rzeczywistości lawa w Kawah Ijen ma zwykły pomarańczowo-czerwony kolor. Niebieski kolor pochodzi ze spektrum emisji siarki. Ciepło pobudza atomy tego pierwiastka, które emitują fotony, uwalniając energię w postaci niebieskiego światła.

Technicznie rzecz biorąc, stopiona skała lub lawa mogłaby być niebieska, ale musiałaby osiągnąć co najmniej 6000°C, co jest znacznie gorętsze niż naturalnie możliwe na powierzchni Ziemi.

Magiczna woda

Jeśli lawa wulkanu Kawah Ijen wygląda na niebieską w nocy, woda w jego kraterze również jest niezwykła, przybierając intensywnie turkusowy kolor, podobny do niektórych lodów i wypieków.

 

Ten wygląd wynika z wysokiej zawartości kwasu siarkowego i kwasu solnego w wodzie. Oczywiście, taka ciecz jest bardzo toksyczna i potencjalnie śmiertelna.

Dział: Ziemia

Autor:
Celina Lozano | Tłumaczenie: Natalia Pospieszyńska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://culturacolectiva.com/en/technology/nature/blue-lava-indonesia/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE