2022-08-27 17:05:15 JPM redakcja1 K

Poznaj urocze pingwiny żyjące w całej Patagonii

CNN – Jest coś takiego w pingwinach – a dla naukowców i obrońców przyrody, którzy pracują z tymi bez lotnymi morskimi ptakami w Patagonii, jest to zazwyczaj miłość od pierwszego wejrzenia.Bi...

CNN – Jest coś takiego w pingwinach – a dla naukowców i obrońców przyrody, którzy pracują z tymi bez lotnymi morskimi ptakami w Patagonii, jest to zazwyczaj miłość od pierwszego wejrzenia.

Biolog morski Andrea Raya Rey podjęła decyzję o swojej karierze w wieku 10 lat. Jako miłośniczka zwierząt, która chciała badać ich unikalne zachowania, godzinami wpatrywała się w morze, obserwując przez lornetkę delfiny pląsające w falach.

Jako studentka studiów licencjackich zaczęła badać delfiny na wolności, a w dalekim południowym regionie Argentyny znalazła również ptaki morskie.

„Kiedy poznałam pingwiny osobiście, pokochałam je” – powiedziała Rey, badaczka z Narodowej Rady Badań Naukowych i Technicznych w Tierra del Fuego. „Nie mogę przestać ich kochać”.

Podobnie jak delfiny, pingwiny są doskonałymi nurkami i szybkimi pływakami. Badając ptaki morskie, Rey zdała sobie sprawę, że może lepiej zrozumieć ocean.

Wzdłuż krawędzi Patagonii, na południowym krańcu Ameryki Południowej, różne populacje pingwinów działają jak latarnie morskie, pokazując, jak ekosystemy reagują na kryzys klimatyczny.

Pingwiny przychodzą na ląd, aby się rozmnażać i zakładać gniazda, ale spędzają też dużo czasu w oceanie, poszukując pożywienia.

Rey badała ich zachowania podczas pływania, takie jak miejsca, w których pingwiny udają się na żer i czym się żywią, a także demografię populacji pingwinów. Razem te dane tworzą parametry, które pomagają biologom zrozumieć, jak pingwiny reagują na zmieniające się wokół nich środowisko.

„Jest to idealne zwierzę, aby lepiej poznać ocean” – powiedziała Rey. „To jak wczesny alarm o tym, jak ocean cierpi. Wszystkie zagrożenia środowiska morskiego są zagrożeniami również dla pingwinów, jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenia, żegluga, poszukiwanie i eksploatacja ropy naftowej”.

PINGWINY PATAGONII

Patagonia jest domem dla wielu rodzajów pingwinów, które żyją w różnych środowiskach tego regionu, w tym pingwiny gentoo, pingwiny Magellanic i pingwiny królewskie.

Rey bada 50 par pingwinów gentoo, które żyją na Wyspie Młota w południowej Argentynie, surowym i odległym miejscu, gdzie jedynymi mieszkańcami są ptaki morskie. Sprawdza stan zdrowia ptaków i pobiera próbki krwi, aby upewnić się, że populacja – uważana na razie za stabilną – pozostaje zdrowa.

Przymocowanie małej kamery do grzbietu każdego dorosłego pingwina pozwala Rey dowiedzieć się więcej o tym, jak się odżywiają, kiedy wyruszają na wielogodzinne wyprawy po żer. Pingwiny pływają kilometrami i mogą nurkować na głębokość 200 stóp (61 metrów) lub więcej podczas jednej wyprawy w poszukiwaniu pożywienia.

Pingwiny Magellanic zamieszkują Hammer Island, jak również plaże wzdłuż pustynnego wybrzeża Patagonii w El Pedral.

Zanieczyszczenia stanowiły zagrożenie dla pingwinów Magellanic na pustynnym wybrzeżu, ale obrońcy przyrody ciężko pracowali, aby oczyścić śmieci i stworzyć obszar chroniony. Te wysiłki pozwoliły kolonii wzrosnąć z sześciu par pingwinów do ponad 3000 par.

Pingwin królewski dokonuje również niespodziewanego powrotu w Patagonii. Setki tysięcy pingwinów królewskich żyło kiedyś w Tierra del Fuego, ale europejscy osadnicy polowali na nie, wymazując kolonię.

Następnie, w 2010 roku, pingwiny królewskie powróciły na ten teren. Kolonia rośnie i prosperuje pod czujnym okiem lokalnych obrońców przyrody, takich jak Cecilia Duran, założycielka Rezerwatu Przyrody Pingwinów Królewskich, która zbudowała wybieg wokół ich terenów lęgowych i utrzymuje odwiedzających w bezpiecznej odległości od pingwinów.

ŚLEDZENIE POPULACJI

Podczas gdy niektóre kolonie pingwinów rosną, największe z nich zmniejszają się w Patagonii, powiedziała Rey. Dokładne monitorowanie różnych grup pingwinów może ujawnić, czy pewne typy populacji przeszkadzają innym pingwinom, które są wypychane z ich typowego środowiska, jak np. wrażliwy południowy pingwin Rockhopper.

Kamery na gniazdach pozwalają naukowcom śledzić czynniki stresogenne dla kolonii pingwinów, takie jak zanieczyszczenie mikro plastikami czy fale upałów, które mogą zabić pisklęta pingwinów.

Jeśli pingwiny znikną z Patagonii, może to spowodować ogromne zmiany w środowisku, ponieważ pingwiny są głównymi drapieżnikami w morskich sieciach pokarmowych i ekosystemach, powiedział Rey. Pingwiny pomagają regulować te sieci pokarmowe, zarówno na lądzie jak i w oceanie, a ich kluczowa rola nie może być wypełniona przez inne zwierzę.

Rey bada kolejne kolonie, udając się do odległych środowisk, w których żyją pingwiny na dalekim południu. Chce, aby dzikie części Ziemi pozostały dzikie. Ma nadzieję, że ludzie mogą żyć w harmonii ze zwierzętami, zamiast powodować stresory, które mogą zmniejszyć ich populacje.

I jest pewien rodzaj spokoju, który pochodzi z badania pingwinów, które żyją w odizolowanych miejscach, do których nie mogą dotrzeć samochody, smartfony i komputery.

„Naprawdę lubię być w środku niczego tylko z pingwinami w tych prawie nietkniętych miejscach” – powiedziała Rey.

Autor:
Ashley Strickland Tłumaczenie: Karolina Bejma

Żródło:
https://edition.cnn.com/2022/07/29/world/patagonia-penguins-conservation-scn/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE