2022-09-01 15:42:53 JPM redakcja1 K

Spożywanie jednego grama alkoholu każdego dnia postarza mózg o tydzień – jeden kieliszek wina zawiera 14 gramów

Spożywanie alkoholu codziennie w większych dawkach niż jest zalecane może na dłuższą metę przyspieszyć proces starzenia się mózgu. Badania wykazują ile średnio możemy stracić, korzystając regularnie z używek.

Monty Raksen/Getty

  • Zespół badawczy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii przebadał dane skanów mózgu od 17000 osób, aby odpowiedzieć na jedno pytanie: Czy codzienne palenie i picie sprawia, że nasze mózgi starzeją się szybciej?
  • Wynik: każdy gram alkoholu, który spożyli badani, powodował, że ich mózgi starzały się o siedem i pół dnia. W przypadku palenia papierosów było to średnio jedenaście dni na paczkę wypalonych papierosów dziennie.
  • Wyniki badania są bardzo solidne – jest to jedno z największych badań, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na temat związku między starzeniem się mózgu a spożywaniem alkoholu.

Spożywanie alkoholu codziennie w większych dawkach niż jest zalecane może na dłuższą metę przyspieszyć proces starzenia się mózgu. Tak wynika z przeprowadzonego badania. Nie jest to pierwsze badanie z takim wynikiem - jednakże większość z nich opierała się na grupie ochotników lub na myszach. Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w USA jest znacznie solidniejsze. Opiera się na 17308 obrazach ludzkiego mózgu z brytyjskiego biobanku, zbioru danych z dużego, długoterminowego brytyjskiego badania, jednego z największych zbiorów danych, jakie kiedykolwiek powstały na ten temat.

Naukowcy i naukowczynie stwierdzili: z każdym gramem alkoholu spożywanym w ciągu dnia, mózg starzeje się o 0,02 roku - odpowiada to siedmiu i pół dnia. Dla wyjaśnienia: przeciętna puszka piwa lub kieliszek wina zawiera około 14 gramów alkoholu. Mózgi osób, które podały, że piją codziennie, były średnio o 0,4 roku starsze od tych, które nie spożywały alkoholu codziennie.

Badanie wykazało również: skutki palenia są poważniejsze niż te przy spożywaniu alkoholu. Ci, którzy każdego dnia w roku palili paczkę papierosów, przyczynili się do postarzenia ich mózgów o 0,03 roku – a więc jedenaście dni.

 

Alkohol i papierosy systematycznie postarzają mózg 

Naukowcy i naukowczynie przenieśli 30% danych ze skanów mózgu ze swoich badań do komputera, który wykorzystał je do określenia wieku danego mózgu. Zbiory danych pochodziły od osób w wieku od 45 do 81 lat. W kolejnym kroku naukowcy porównali wyplutą przez komputer szacunkową wartość z rzeczywistym wiekiem danej osoby - oraz informacjami o tym, ile dziennie wypija i pali. W ten sposób chcieli dowiedzieć się, czy alkohol lub tytoń powodują systematyczne starzenie się mózgu.

©Georges Gobet/ AFP/ Getty Images
 

Kiedy porównali 30% zapisów, które przetworzył komputer z pozostałymi 70%, zespół badawczy stwierdził, że im więcej dana osoba pije lub pali, tym większe prawdopodobieństwo, że jej mózg jest starszy niż jej rzeczywisty wiek. To, co sprawia, że wyniki tego badania są tak cenne, to algorytm, którym posłużyli się badacze. Tak powiedziała Lucina Uddin, kierowniczka Wydziału Nauk Poznawczych i Behawioralnych na Uniwersytecie w Miami. Uddin nie brała udziału w badaniu. "W przeszłości, dla neuroobrazowania, mogliśmy zrobić 20 lub 40 skanów mózgu, to mieliśmy szczęście", powiedziała. "Dziś dostajemy do 200 lub 300. Ale to jest największy zestaw danych w historii".

 

Spożywanie alkoholu okazjonalnie może być dobre dla serca

Ponieważ zbiór danych jest tak duży, badacze i badaczki mogą wyciągać wnioski dotyczące całej populacji, a nie tylko badanych osób. Wiek mózgu jest bezpośrednio związany ze zdrowiem mózgu, mówi Lucina Uddin. Nie była zaskoczona wynikami badań. "Wiek mózgu to dobry sposób, aby dowiedzieć się, jak dobrze zadbałeś o swój mózg" - powiedziała Insiderowi. "Mam 40 lat, ale czy mój mózg też na tyle wygląda, czy może na 50- lub 60-letni? Czy wyglądam na młodszą niż jestem, czy na starszą?". Artur Toga, główny autor badania, powiedział serwisowi informacyjnemu Inverse: "Różnica 0,4 roku była statystycznie istotna. Zakładamy, że codzienne lub prawie codzienne spożywanie alkoholu jest szkodliwe dla mózgu."

Ale: niektórzy tzw. żyjące długo osoby, których funkcjonowanie poznawcze nie pogorszyło się z wiekiem, dożywający ponad stu lat i wydają się być odporni na gen demencji - zgłaszają, że piją alkohol sporadycznie. Ponadto, ostatnie badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Harvarda wykazało, że umiarkowane spożycie alkoholu może również przynieść korzyści, zwłaszcza dla serca.

Qi Sun, współautor tego badania z Harvardu, we wcześniejszej rozmowie z Insiderem powiedział: "Kiedy pijesz alkohol, bardzo ważne jest, by robić to odpowiedzialnie, a nie w nadmiarze. Poza tym należy się zdrowo odżywiać, utrzymywać prawidłową wagę, nie palić i ćwiczyć. Jeśli nie pijesz alkoholu, to nie musisz zaczynać".

Dział: Człowiek

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE