Tajemniczy „Wielki Atraktor” ściąga galaktykę Drogi Mlecznej z kursu
„Tajemnica Wielkiego Atraktora tkwi w fakcie, że współczesna nauka nie jest w stanie opisać źródła jego grawitacji. Prawdopodobnie owa struktura stanowi drzwi do odkrycia nieznanych praw fizyki, rządzących rzeczywistością, w której żyjemy’’. (*)
Zdjęcie: NASA/JPL-Caltech
Bez względu na to, co teraz robisz - siedzisz, stoisz, chodzisz - cały czas się poruszasz, na co najmniej cztery różne sposoby. Po pierwsze, Ziemia obraca się wokół własnej osi z prędkością około 1000 mil na godzinę, czyli około 1600 km/h. Dzięki tej rotacji mamy dni. Po drugie, Ziemia i inne planety w naszym Układzie Słonecznym krążą wokół Słońca. Nasza planeta robi to z prędkością około 67 000 mil na godzinę, czyli około 108 000 km/h. Co z kolei daję nam rok, na jeden taki obrót. Po trzecie, poruszasz się, ponieważ słońce i reszta naszego układu słonecznego krąży wokół centrum galaktyki Drogi Mlecznej z prędkością ponad 500 000 mil na godzinę, czyli 828 000 km/h. Ponadto poruszasz się, ponieważ cały wszechświat się rozszerza. Bez przerwy. Ale w latach 70. astrofizycy zauważyli, że coś jest nie tak w naszych galaktycznych okolicach, czyli Grupą Lokalną.
Cała gromada sąsiednich galaktyk była ściągana z kursu z prędkością ponad miliona mil na godzinę w kierunku czegoś, czego nie mogliśmy zobaczyć.Nazwano ten region Wielkim Atraktorem. Możliwości badawcze były jednak ograniczone. „Droga Mleczna ma miliony gwiazd i mnóstwo pyłu gwiezdnego pyłu, którego blokuje wszystkie informacje, które moglibyśmy mierzyć w tym kierunku. Tak więc nasza własna galaktyka blokuje Wielki Atraktor” - mówi Jorge Moreno, astrofizyk obliczeniowy z Pomona College. Obszar, którego nie możemy zobaczyć, znany jest badaczom jako Strefa Unikania. Naukowcy nadal nie znają pełnych szczegółów dlaczego i w jaki sposób Droga Mleczna i sąsiednie galaktyki zboczył z kursu, ale w ciągu ostatnich kilku dekad pojawiło się kilka teorii. Ostatnio głównie podejrzewa się że może to być supergromada Laniakea, co po hawajsku oznacza „ogromne niebo” lub „niezmierzone niebo”.
Jesteś ciekawy innych kosmicznych zagadek? Skontaktuj się z shortwave@npr.org
Słuchaj Short Wave na Spotify, Apple Podcasts oraz Google Podcasts.
Dodatkowe źródło: (*) http://www.tunguska.pl/moc-wielkiego-atraktora/
Dział: Kosmos
Autor:
Regina G. Barber, Rachel Carlson, Rebecca Ramirez | Tłumaczenie: Damian Mądry - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.npr.org/2024/05/01/1198909922/great-attractor-universe-laniakea-milky-way-galaxy