2022-08-31 14:45:33 JPM redakcja1 K

Według badań, topnienie Grenlandii sprawia, że wysoki poziom mórz jest nieunikniony

Glacjolodzy, którzy przeprowadzali badania, stwierdzili, że obecne ocieplenie klimatu, niezależnie od dodatkowych zanieczyszczeń powodowanych przez paliwa kopalne, może spowodować co najmniej 3,3-procentową utrat...

Glacjolodzy, którzy przeprowadzali badania, stwierdzili, że obecne ocieplenie klimatu, niezależnie od dodatkowych zanieczyszczeń powodowanych przez paliwa kopalne, może spowodować co najmniej 3,3-procentową utratę objętości pokrywy lodowej na Grenlandii lub 27,4 centymetrowy wzrost poziomu morza. 

Nawet jeśli ocieplenie klimatu zostanie zatrzymane, topnienie pokrywy lodowej Grenlandii, które już się rozpoczęło, doprowadzi do znacznego wzrostu poziomu morza – to „alarmująca” i przypuszczalnie lekceważona prognoza, która wynika z badań opublikowanych w poniedziałek w czasopiśmie „Nature Climate Change”. Glacjolodzy przeprowadzający badanie stwierdzili, że obecne ocieplenie klimatu, niezależnie od dodatkowych zanieczyszczeń powodowanych przez paliwa kopalne, może spowodować co najmniej 3,3-procentową utratę objętości pokrywy lodowej na Grenlandii lub 27,4 centymetrowy wzrost poziomu morza. 

Badacze, choć nie są w stanie określić dokładnych przedziałów czasowych, twierdzą, że największa część tego wzrostu może nastąpić do 2100 roku. To oznacza, że aktualne szacowania mogą być zaniżane i należy poważnie traktować „alarmujące prognozy”. Ponadto, te szacunki są dolną granicą, ponieważ nie uwzględniają ocieplenia klimatu w przyszłości – wyjaśnia główny autor badań, Jason Box z Geological Survey of Denmark and Greenland (GEUS). „To jest ostrożnie ustalona dolna granica. Wystarczy, że klimat nadal będzie się ocieplał w okolicach Grenlandii, aby efekt był większy” – oświadczył AFP. Gdyby ekstremalne natężenie roztopów obserwowane w 2012 roku powtarzało się każdego roku, woda mogłaby podnieść się nawet o 78 cm, co równa się z zatopieniem dużych obszarów nisko położonych terenów i ich mieszkańców.  

Podnoszenie się poziomu morza stanie się wyzwaniem

W raporcie wyjściowym z 2021 roku Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) oszacował, że w najgorszym scenariuszu emisji gazów cieplarnianych, topnienie pokrywy lodowej Grenlandii przyczyniłoby się do wzrostu poziomu morza o 18 cm do 2100 roku. Kolejnym istotnym powodem podnoszenia się poziomu wód jest topnienie pokrywy lodowej Antarktydy. Dla Jasona Boxa, który był jednym z autorów raportu, najnowsze badania jego zespołu sugerują, że wspomniane szacunki są „zbyt niskie”.

Według niego, jeśli zmiany klimatu stwarzają bardziej bezpośrednie zagrożenia, takie jak brak bezpieczeństwa żywnościowego, to przyśpieszony wzrost poziomu morza stanie się z czasem prawdziwym wyzwaniem. „Za kilkadziesiąt lat będzie to na porządku dziennym, powodując coraz większe przesiedlanie się ludności”, mówi. W swoim raporcie dotyczącym wpływu zmian klimatycznych z 2022 roku IPCC stwierdził, że nawet jeśli ocieplenie klimatu ustabilizowałoby się w przedziale od 2°C do 2,5°C, „linie brzegowe nadal będą się kształtować na nowo przez tysiąclecia, potencjalnie wpływając na co najmniej 25 megamiast i zatapiając nisko położone obszary” gdzie w 2010 roku mieszkało nawet 1,3 mld ludzi.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE