2023-05-25 10:25:35 JPM redakcja1 K

Czego dotyczyły porozumienia mińskie i wykonanie porozumień mińskich a wojna na Ukrainie?

Podsumowując porozumienia mińskie z 2014 i 2015 roku dotyczyły rozwiązania konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie. Głównymi uczestnikami w podpisaniu dokumentu był tzw. format normandzki do którego należy Ukraina, Francja, Niemcy, Rosja.

 

Porozumienia mińskie miały na celu zakończenie walk i przywrócenie pokoju na wschodniej Ukrainie. Chodziło przede wszystkim o obustronne zawieszenie broni. Ukraina oczekiwała też spełnienia kilku punktów dotyczących sytuacji humanitarnej. Z kolei Rosja chciała za pośrednictwem porozumień spełnić swoje ambicje polityczne, kładąc nacisk na przyznanie Donbasowi jak największej autonomii i tym samym zmniejszenie wpływów Ukrainy. 

Zapisy porozumień mińskich okazały się niejasne, a czasami nawet błędne. Między stronami nie doszło do porozumienia co do zakresu decentralizacji czy czasu przeprowadzenia wyborów lokalnych w Donbasie. Wadliwy proces negocjacji i założenia odbiegające od rzeczywistości konfliktu sprawiły, że wdrożenie założeń porozumienia okazało się niemożliwe. 

Żaden z punktów porozumień nie został w pełni zrealizowany. Choć doszło do zatrzymania walk na większą skalę, to pełne wstrzymanie i wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy buforowej nigdy nie nastąpiło. Nie zostały zrealizowane również warunki polityczne, które miały umożliwić reintegrację kontrolowanego faktycznie przez Rosję Zagłębia Donieckiego z resztą Ukrainy. Za jedyne względnie wykonywane wojskowe punkty porozumienia mińskiego należy uznać monitoring OBWE oraz wymianę części jeńców.

Niestety, wykonanie porozumień mińskich nie było skuteczne i konflikt na wschodniej Ukrainie nadal trwał po ich podpisaniu. Obie strony oskarżały się nawzajem o naruszenie warunków porozumień, co prowadziło do wzrostu napięć i ponownego wybuchu walk. Mimo prób zawieszenia broni, eskalacja konfliktu prowadziła do tysięcy ofiar i poważnych zniszczeń. Nawet po podpisaniu porozumień mińskich, walki i incydenty zbrojne trwały, a rozejm nie był przestrzegany w pełni. 

 Porozumienia mińskie były również uzasadnieniem rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, 21 lutego 2022 roku Władimir Putin uzasadnił rozpoczęcia wojny "niewykonaniem przez Ukrainę porozumień mińskich". Putin wykorzystał niewykonanie postanowień porozumień mińskich jako pretekst do interwencji, jednak prawdziwe motywy Rosji były bardziej złożone i obejmowały również jej strategiczne interesy geopolityczne. 

Dział: Politycznie

Autor:
Anna Hanyk

Żródło:
: https://ukraine-eu.mfa.gov.ua/en/news, https://www.osce.org/files/f/documents, https://wiadomosci.onet.pl/swiat

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE