2023-02-02 13:02:14 JPM redakcja1 K

Droga odpowiedź Europy na miliardowe dotacje rządu USA

USA chcą wesprzeć przedsiębiorstwa kwotą 370 mld dolarów- zwłaszcza te, które lokalnie produkują samochody elektryczne, turbiny wiatrowe i ogniwa słoneczne.

Bruksela także chce opracować własny program o wartości miliarda dolarów i poluzować zasady udzielania pomocy publicznej. Komisja Europejska chce zdecydowanie zareagować na amerykańskie wielomiliardowe dotacje klimatyczne i rozluźnić zasady udzielania pomocy publicznej. Tak wynika z projektu brukselskiej władzy, z którym mógł zapoznać się WELT. W środę zostanie on oficjalnie zaprezentowany. Następnie Parlament UE i rządy państw członkowskich będą negocjować szczegóły. Tak zwany „Green Deal Industrial Plan" jest odpowiedzią na amerykańskie prawo zwane Inflation Reduction Act, w skrócie IRA. Przewiduje ona promowanie technologii przyjaznych dla klimatu i jest uważana za jeden z największych sukcesów prezydenta Joe Bidena. Amerykański rząd chce wesprzeć firmy kwotą 370 miliardów dolarów- zwłaszcza te, które lokalnie wytwarzają produkty takie jak samochody elektryczne, turbiny wiatrowe i ogniwa słoneczne. Komisja UE widzi w tym działanie zaburzające konkurencję i obawia się, że ważne gałęzie przemysłu będą przenosić się do Stanów Zjednoczonych. W szczególności dwa główne środki mają temu zapobiec. Po pierwsze, urząd chce ograniczyć przeszkody biurokratyczne. Procedury zatwierdzania projektów dotyczących energii odnawialnej mają zostać uproszczone i przyspieszone. Dzięki temu, zgodnie z propozycją brukselskich urzędników, Europa mogłaby uzyskać istotną przewagę konkurencyjną na poziomie globalnym. 27 państw członkowskich UE nie powinno mieć zastrzeżeń do ograniczenia biurokracji. Drugi plan Komisji jest bardziej kontrowersyjny: złagodzenie zasad dotyczących pomocy państwa. Rządy krajowe mają mieć możliwość dotowania zielonych technologii w większym stopniu niż dotychczas. Ponadto państwa członkowskie powinny mieć możliwość przyznania większej ilości ulg podatkowych dla firm międzynarodowych. Niemcy i Francja opowiadają się za rozluźnieniem wymogów dotyczących pomocy ze strony państwa. Ale wiele mniejszych państw europejskich jest temu przeciwnych, na przykład Holandia, Dania i Austria. Obawiają się, że nie wystarczy im funduszy, aby wspierać firmy w takim samym stopniu jak większe kraje członkowskie. Politycy ze słabszych finansowo krajów ostrzegali w ostatnich tygodniach przed pogonią za dotacjami- nie tylko z USA, ale i na własnym kontynencie. Dotychczasowe surowe zasady udzielania pomocy publicznej mają zapewnić, że konkurencja między krajami UE nie zostanie zakłócona, a rynek wewnętrzny będzie funkcjonował- to podstawa integracji europejskiej.

Plan nie przewiduje nowego wspólnego długu UE

Komisja wskazuje również na niebezpieczeństwo zakłócenia konkurencji. Dlatego proponuje finansowanie technologii przyjaznych dla klimatu z funduszy unijnych. Komisja pozostawia otwartą kwestię, skąd mają pochodzić te fundusze. Istniejące środki, tylko w swoim projekcie mówi, powinny być inaczej rozdzielone. Plan nie przewiduje żadnego nowego wspólnego unijnego długu, który ostatnio był głównym punktem spornym między państwami członkowskimi.
Niektóre kraje chcą wprowadzenia nowej rezerwy finansowej na poziomie europejskim, na przykład Francja i Włochy. Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował w tym tygodniu o fundusze w wysokości 380 mld euro - nieco więcej niż chcą wydać Amerykanie. Ale wiele innych państw UE odrzuca ten pomysł, w tym Niemcy. Jako powód wskazują fundusz przeznaczony na odbudowę po pandemii koronawirusa, który przeznacza 225 mld euro na przemiany w kierunku bardziej zrównoważonej gospodarki. Duża część funduszu jest na razie niewykorzystana. Ministrowie gospodarki z Niemiec i Francji, Robert Habeck i Bruno Le Maire, planują podróż do Waszyngtonu w przyszłym tygodniu, aby omówić środki. Jednak mało kto w Brukseli oczekuje, że Amerykanie spotkają się z Europejczykami w połowie drogi i obniżą swoje dotacje.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE