2022-08-30 17:00:12 JPM redakcja1 K

Olena Zelenska zwróciła się do Kongresu USA o więcej broni, by powstrzymać Rosję

Pierwsza dama Ukrainy Olena Zelenska zwróciła się do Kongresu USA o zwiększenie pomocy wojskowej dla ukraińskich sił zbrojnych w celu ochrony kraju przed rosyjską agresją. Zelenska wygłosiła przem...

Pierwsza dama Ukrainy Olena Zelenska zwróciła się do Kongresu USA o zwiększenie pomocy wojskowej dla ukraińskich sił zbrojnych w celu ochrony kraju przed rosyjską agresją.

 

Zelenska wygłosiła przemówienie po ukraińsku. Członkowie kongresu przywitali ją oklaskami. Na początku podkreśliła, że ​​to pierwsze przemówienie żony prezydenta innego kraju w Kongresie Amerykańskim.

Początek przemówienia Zelenskiej poświęcony był rodzinie, dzieciom i pokojowi, który został naruszony przez rosyjską agresję. Pokazała nagranie z dziewczynką Lizą z Winnicy, która zginęła od rosyjskiego ataku na jeden z miejskich placów i stała się uosobieniem cierpienia Ukraińców podczas tej wojny.

Zelenska pokazała także zdjęcia i filmy ofiar ataku na Kremienchuk i innych licznych ofiar rosyjskiej agresji.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że Stany Zjednoczone stoją z nami w tej walce o nasze wspólne wartości, o nasze życie i niepodległość. […] Co Rosja zabija, Ameryka ratuje” – powiedziała.

https://youtu.be/3_OFSWMFSfE

Pierwsza Dama Ukrainy zwróciła się do kongresmenów z prośbą o kontynuowanie dostaw broni i systemów przeciwlotniczych dla sił zbrojnych w celu ochrony Ukrainy. „Pomóżcie nam powstrzymać rosyjski terror przeciwko narodowi ukraińskiemu” – powiedziała.

Zelenska nie zajmuje żadnego oficjalnego stanowiska w rządzie ukraińskim, ale przez te ponad cztery miesiące wojny na swoim poziomie prowadzi aktywny dialog z politykami, organizacjami społecznymi oraz dziennikarzami.

Bezprecedensowa pomoc USA

Kijów wykorzystuje wszelkie możliwości, aby dostać jak najwięcej pomocy z Zachodu.

Cztery miesiące temu prezydent Ukrainy Volodymyr Zelenski również zaapelował do Kongresu o dostarczenie Kijowu dodatkowego sprzętu wojskowego.

Po rosyjskiej inwazji Kongres Amerykański zatwierdził bezprecedensowy pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości około 40 miliardów dolarów. Większość tej kwoty przeznaczona jest na potrzeby wojskowe, reszta na odbudowę infrastruktury i pomoc uchodźcom w Europie.

Podczas wizyty Olena Zelenska spotkała się także z szefową amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego Samantą Power. Agencja przeznaczyła miliardy dolarów na wsparcie rządu Ukrainy oraz potrzeb humanitarnych, a także na walkę z globalnymi niedoborami żywności spowodowanymi rosyjską agresją.

Zelenska rozmawiała również z Joe Bidenem.

Autor:
Tłumaczyła: Kseniia Zvarych

Żródło:
Tłumaczyła: Kseniia Zvarych

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE