Syria: Donald Trump ogłasza zniesienie amerykańskich sankcji
Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił tę decyzję z Arabii Saydyjskiej, gdzie przebywa we wtorek w ramach swojej podróży po Bliskim Wschodzie. W środę ma „pozdrowić” prezydenta Syrii Ahmeda Al-Charaa podczas wizyty w Rijadzie — poinformował wysoki rangą amerykański urzędnik.

Zdjęcie: Freepik
Podczas wystąpienia na amerykańsko — saudyjskim forum inwestycyjnym w Rijadzie, w Arabii Saudyjskiej, Donald Trump ogłosił we wtorek 13 maja zniesienie wszystkich ameryksńskich sankcji wobec Syrii, w ramach swojej podróży po Bliskim Wschodzie. „Zamierzam nakazać zakończenie sankcji wobec Syrii, by dać jej szansę na wielkość” — oświadczył prezydent USA. Publiczność, w której znajdowali się m.in. saudyjski następca tronu Mohammed bin Salman, Elon Musk i Jeff Bezos, wstała i oklaskiwała go przez kilka sekund.
„Ach, czegoż bym nie zrobił dla księcia następcy tronu” — zażartował Donald Trump, wywołując śmiech na Sali. „Sankcje były brutalne i przytłaczające, miały swoje znaczenie w tamtym czasie, ale teraz jest ich moment (do Syryjczyków), by zabłysnąć (...) Mówię Syrii: ‘Powodzenia!’” — kontynuował.
Cytowany przez oficjalną syryjską agencję SANA, minister spraw zagranicznych Syrii Assaad al-Chibani pochwalił tę decyzję, określając ją jako „punkt zwrotny” dla kraju, który —jego zdaniem zmierza „ku przyszłości stabilizacji, samowystarczalności i prawdziwej odbudowy po latach niszczycielskiej wojny”
Amerykański prezydent ma „pozdrowić” prezydenta Syrii Ahmeda Al-Charaa w środę, podczas oficjalnej wizyty w Rijadzie — ogłosił wcześniej wysoki rangą amerykanin.
Kraj wykrwawiony przez 14 lat wojny domowej
Dzień wcześniej Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone mogą zmniejszyć sankcje na Syrię aby pomóc temu kraju w „nowym początku” po tym, jak w grudniu prezydent Bachar al-Assad został obalony przez koalicję islamistyczną. Sankcje poważnie obciążają gospodarkę kraju, wyniszczonego po czternastu latach wojny domowej — według ONZ 90% Syryjczyków żyje poniżej progu ubóstwa.
Po ofensywie islamistycznej koalicji, która w grudniu obaliła prezydenta Assada, Ahmed al-Charaa został mianowany tymczasowym prezydentem. Obecnie prowadzi on intensywną działalność dyplomatyczną zarówno w krajach arabskich, jak i zachodnich, starając się m.in. i zniesienie sankcji. Niektóre państwa na razie wstrzymują się z decyzją, argumentując, że chcą najpierw zobaczyć, jak nowe władze będą sprawowac rządy, w szczególności w zakresie poszanowania praw człowieka i ochrony mniejszości, zanim zniosą swoje sankcje na Syrię.
W raporcie opublikowanym w lutym Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (PNUD) oszacował, że przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego Syria nie odzyska poziomu z 2010 roku przed rokiem 2080.
Dział: Świat
Autor:
Le Monde avec AFP | Tłumaczenie: Jakub Galant — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/