zbiorowa histeria Zachodu w obliczu Rosji i Chin. Do czego to doprowadzi i dokąd dotrze?
Decydenci na zachodnim Atlantyku doprowadzają swoje kraje i świat do większego napięcia wynikającego z „histerii krzyżowców”, która rządzi ich politycznym zachowaniem wobec innych krajów. O czym jest artykuł „Responsible Statecraft”? Amerykański?
Zachód w konfrontacji z Rosją i Chinami walczy tylko o utrzymanie hegemonii i boi się jej szaleńczo.
Od początku rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie, wielu zachodnich przywódców próbowało wysunąć się do przodu, aby być postrzeganymi jako robiący więcej niż ich rówieśnicy, aby wesprzeć Ukrainę przeciwko Rosji.
Wydaje się, że niektórzy zachodni politycy skupiają się na wskazywaniu swoich zalet politycznych, zwalczaniu tego, co na Zachodzie postrzegane jest jako „tyrania” i promowaniu zachodniej liberalnej demokracji, a nie na realistycznej ocenie kosztów i konsekwencji ich zachowania politycznego i retoryki .
W związku z tym magazyn elektroniczny „Responsible Statecraft” , powiązany z American Quincy Institute for Studies, opublikował artykuł pisarza Alexandra Hilla, w którym omówił to, co nazwał „angażowaniem się w zachodnią histerię przeciwko Rosji i Chinom”.
Sprawa ta, zdaniem pisarza, nie ogranicza się do załatwienia wojny na Ukrainie, ale także do sposobu załatwienia chińskiego sterowca, który został wykryty w przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych, co można wręcz określić mianem histerii politycznej po obu stronach amerykańskiego podziału politycznego, dotyczące zachowania, którego należy przestrzegać.
Artykuł potwierdza, że Chiny wraz z Rosją, Iranem i Koreą Północną znajdują się bezpośrednio w obrębie celu politycznego Stanów Zjednoczonych, a Waszyngton ogranicza się do traktowania go jako zagrożenia dla zdominowanego przez Zachód porządku międzynarodowego.
Pisarz wskazuje, że pewne jest, że złość skierowana przeciwko tym krajom, w zachodnich kręgach politycznych, a także w prasie, nasuwa sugestię, że Zachód wpadł w szał „krzyżowego zapału”, w odniesieniu do Historycznie krucjaty prowadzone przez Zachód.
Autor artykułu zwrócił uwagę, że zachodnia prasa, która zdominowała branżę informacyjną, jej promocję i wpływ na opinię publiczną, niechętnie prezentuje
materiały podważające ten światopogląd, który przyjmuje obecną „zachodnią krucjatę” przeciwko Rosji w imię „zachodniej liberalnej demokracji”, aby nie
posądzono go o bycie orędownikiem działań niechcianych krajów na Zachodzie.
Godne uwagi jest jednak to, że istnieje sprzeciw wobec tych pomysłów, ale ten sprzeciw jest ukrywany w świetle masowej kampanii przeciwko krajom, które są klasyfikowane jako wrogie i agresorskie.
W artykule ostrzegano, że powinna odbyć się dyskusja na temat mówienia o dzisiejszej polityce zagranicznej Zachodu, a związana z umiejętnością spojrzenia przynajmniej z alternatywnego punktu widzenia.
„Zachód potrzebuje więcej realizmu w swoich stosunkach z Rosją i innymi krajami, które zostały zgrupowane razem jako źli w polityce międzynarodowej” – dodał.
Zwrócił uwagę, że mocarstwa zachodnie, jeśli nadal będą ignorować, że inne podmioty międzynarodowe mogą mieć uzasadnione obawy i są wspierane przez duże siły zbrojne, ryzykują skierowanie się w stronę globalnego konfliktu, który może zakończyć się tylko źle.
Pisarz przypisywał tę histerię w stosunkach Zachodu z żądaniami innych krajów próżności i interesom wielu zachodnich polityków i decydentów.
Zwrócił uwagę, że przyjęcie bardziej realistycznego i kulturowo tolerancyjnego podejścia do wielu kwestii międzynarodowych nie służyłoby dziś ego i interesom wielu polityków, którzy zaparli się w swoich ekstremistycznych poglądach.
Pisarz uważa, że rosyjska operacja wojskowa na Ukrainie raczej nie doprowadzi do jakiejkolwiek rosyjskiej klęski na polu bitwy, a negocjacje
prędzej czy później będą musiały się odbyć, a żądania Rosji zostaną poważnie wysłuchane.
Ma nadzieję, że pojawi się wystarczająca liczba przywódców politycznych, którzy spróbują uznać przynajmniej część wiarygodności stanowiska drugiej strony, zanim krajowe i globalne koszty wojny na Ukrainie wzrosną i zanim narastające
Dział: Politycznie
Autor:
tłumaczenie: korekta redakcja
Źródło:
Al-Mayadeen