2022-08-30 12:07:51 JPM redakcja1 K

Kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Mężczyzn i dlaczego jest taki ważny?

Źródło: Getty ImagesW związku z niedawnymi obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet, który co roku przypada na 8 marca, być może zastanawiasz się, kiedy jest Międzynarodowy Dzień Mężczyzn....

Źródło: Getty Images

W związku z niedawnymi obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet, który co roku przypada na 8 marca, być może zastanawiasz się, kiedy jest Międzynarodowy Dzień Mężczyzn.


Oto wszystko, co należy wiedzieć o tym szczególnym wydarzeniu, które ma na celu uczczenie pamięci mężczyzn i zwrócenie uwagi na problemy, z którymi się borykają.

 

Kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mężczyzn?

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzony jest co roku 19 listopada. W Polsce natomiast obchodzony jest on 10 marca, czyli dwa dni po Dniu Kobiet.

Jest to globalne święto, które uznaje i celebruje kulturowe, polityczne i społeczno-gospodarcze osiągnięcia mężczyzn, a jednocześnie zwraca uwagę na problemy, z jakimi borykają się we współczesnym świecie.

Dzień ten powstał wiele lat po ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Kobiet jako jego odpowiednik, a pierwszy Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzono 30 lat temu, w 1992 roku.

 

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn opiera się na sześciu podstawowych celach. Zalicza się do nich:

  • Promowanie pozytywnych męskich wzorców do naśladowania.
  • Uczczenie pozytywnego wkładu mężczyzn w społeczeństwo, społeczność, rodzinę, małżeństwo, opiekę nad dziećmi i środowisko naturalne.
  • Skupienie się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu mężczyzn: społecznym, emocjonalnym, fizycznym i duchowym.
  • Zwrócenie uwagi na dyskryminację mężczyzn w sferze usług społecznych, postaw i oczekiwań społecznych oraz prawa.
  • Poprawa relacji między płciami i promowanie równości płci.
  • Tworzenie bezpieczniejszego, lepszego świata, w którym ludzie mogą być mędrcami i rozwijać się, by osiągnąć swój pełny potencjał.

 

Dlaczego jest to tak ważne?

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn to dzień, w którym świętuje się doświadczenia i wkład mężczyzn i chłopców.

Dzień ten jest także obchodzony przez różne instytucje i organizacje charytatywne podnoszące świadomość i zbierające fundusze na kwestie lub choroby, które dotyczą dobrostanu mężczyzn.

Kwestie, którym poświęcono wiele uwagi w Wielkiej Brytanii podczas ostatnich obchodów tego dnia, to wysoki wskaźnik samobójstw wśród mężczyzn, nowotwory męskie (rak prostaty), mężczyźni będący ofiarami przemocy seksualnej oraz negatywne przedstawianie mężczyzn w pewnych aspektach.

Dział: Świat

Autor:
Beril Haz Hassan | Tłumaczenie: Klaudia Bredlak

Żródło:
https://metro.co.uk/2022/03/08/when-is-international-mens-day-2022-and-why-is-it-important-16239022/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE