2022-08-30 13:19:53 JPM redakcja1 K

Yoko Ono co noc przez miesiąc nadaje globalne przesłanie pokoju

Artystka, muzyk i aktywistka Yoko Ono zajmie megaekrany cyfrowe na całym świecie, aby przekazać przesłanie pokoju. Niektóre z największych billboardów LED w wielkich metropoliach - w t...

Artystka, muzyk i aktywistka Yoko Ono zajmie megaekrany cyfrowe na całym świecie, aby przekazać przesłanie pokoju.

 

Niektóre z największych billboardów LED w wielkich metropoliach - w tym Piccadilly Lights w Londynie, Times Square w Nowym Jorku i K-Pop Square w Seulu - będą przerywane o godzinie 20:22 czasu lokalnego, aby każdej nocy, aż do końca marca, nadawać czarną, pogrubioną czcionką hasło „Imagine Peace”. W innych miastach, takich jak Berlin, Los Angeles, Mellbourne i Mediolan, każda fraza jest tłumaczona na lokalny język. Pierwszy komunikat Ono rozświetlił ulicę miasta w czwartek wieczorem. Publiczna instalacja artystyczna jest prezentowana przez firmę Circa, która wykorzystuje cyfrowe billboardy do realizacji programów artystycznych, oraz Serpentine Galleries of London.

Przesłanie Ono dotyczące pokoju pojawia się w czasie, gdy Rosja kontynuuje inwazję na Ukrainę. W chwili pisania tego tekstu ponad milion uchodźców uciekło z Ukrainy, ponieważ wojna trwa już drugi tydzień, a ataki rakietowe na najludniejsze miasta kraju nasilają się. W odpowiedzi USA, Wielka Brytania i UE nałożyły na Rosję sankcje gospodarcze, a w dziedzinie sztuki muzycy, artyści i instytucje odwołali koncerty, wystawy i przedstawienia w Rosji, co stanowi formę sankcji kulturalnych.

„Imagine the World” to trwający projekt artystyczny Ono, który był prezentowany w różnych miejscach, od Las Vegas po Hyde Park w Londynie.

Seria rozpoczęła się w marcu 1969 roku, kiedy Ono i jej zmarły mąż, muzyk John Lennon, protestowali przeciwko wojnie w Wietnamie z apartamentu dla nowożeńców w hotelu Hilton w Amsterdamie. Para leżała otoczona kwiatami i wykonanymi własnoręcznie plakatami z napisami „Pokój w twoich włosach” i „Pokój w twoim łóżku”. Zdjęcia z ich „Bed-In” uchwyciły kontrkulturowego ducha pokolenia Beatlesów i od tamtej pory są wystawiane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Podczas drugiego protestu „Bed-In”, który odbywał się przez siedem dni w hotelu Queen Elizabeth w Montrealu, Lennon i konceptualny zespół Plastic Ono Band nagrali piosenkę Give Peace a Chance, która w piątek została wyemitowana jednocześnie w 160 europejskich stacjach radiowych jako wyraz poparcia dla Ukrainy. Dwa lata po proteście w Montrealu, w 1971 roku, Lennon napisał przełomowy utwór Imagine.

Prawie cztery dekady później, w 2007 roku, Ono zainstalowała na wyspie Viðey u wybrzeży Rejkiawiku w Islandii wieżę świetlną „Imagine Peace”, upamiętniającą Lennona.

Teraz to płodne przesłanie powróci ponownie- tym razem na scenę globalną. Oprócz dzieła sztuki publicznej zostanie wyprodukowana limitowana edycja, a cały dochód z niej zostanie przekazany na rzecz Centralnego Funduszu Reagowania Kryzysowego Narodów Zjednoczonych (UN CERF) - organizacji, która dostarcza żywność, wodę, lekarstwa i schronienie krajom znajdującym się w kryzysie. Jak podaje strona internetowa CERF, organizacja ta rozważa obecnie przekazanie 20 milionów dolarów na pomoc dla ludności Ukrainy.

Ponadczasowe przesłanie Ono stało się podstawą jej twórczości. „Wyobraźnia to coś, co wszyscy potrafimy robić, nawet jeśli mamy różne opinie na temat tego, jak to osiągnąć” - powiedziała w oświadczeniu prasowym.

Dział: Świat

Autor:
Leah Dolan | Tłumaczenie: Elmurad Mamedov

Żródło:
https://edition.cnn.com/style/article/yoko-ono-imagine-peace-broadcast/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE