Action Climat chce ukarać „bogatych mieszkańców miast” za pomocą „podatku dla często podróżujących”, aby zmniejszyć ruch lotniczy
Stowarzyszenie, które jest zaangażowane w walkę ze zmianami klimatycznymi, opowiada się za wprowadzeniem podatku mającego na celu ukaranie „bogatych mieszkańców miast”, którzy są głównymi użytkownikami transportu lotniczego.
Organizacja Action Climat ocenia, że zmniejszenie ruchu lotniczego to jedyny skuteczny sposób na ograniczenie emisji gazów odpowiedzialnych za globalne ocieplenie w tym sektorze. Zdjęcie: Designpics / stock.adobe.com
Opodatkowanie bogatych, szczególnie tych, którzy dużo podróżują. W poniedziałek organizacja Action Climat opowiedziała się za wprowadzeniem „podatku dla osób często podróżujących”, aby ukarać „bogatych mieszkańców miast”, głównych użytkowników samolotów, oceniając, że ograniczenie ruchu lotniczego jest jedynym skutecznym sposobem zmniejszenia emisji gazów odpowiedzialnych za globalne ocieplenie w tym sektorze. Rozwiązania technologiczne, takie jak paliwa syntetyczne lub biopaliwa „są niewystarczające, aby same w sobie sprostać wymogom porozumienia paryskiego, dlatego konieczne jest natychmiastowe ograniczenie ruchu lotniczego”, który w 2019 r. odpowiadał za 7% emisji CO2 we Francji, podkreśla federacja grup ekologicznych w badaniu.
Ich sztandarowym działaniem jest stworzenie „podatku dla często podróżujących”, który działałby odwrotnie niż system lojalnościowy „mil”: im częściej pasażer korzysta z samolotu, tym wyższa jest jednostkowa cena biletu. Zgodnie z modelem organizacji Action Climat ten środek „mógłby obniżyć emisje w sektorze lotniczym o 13,1%, jednocześnie obciążając przede wszystkim najbardziej regularnych pasażerów i generując 2,5 miliarda euro przychodów”. Według badania pomogłoby to również „zapewnić ożywienie kolei” i „poprawić sprawiedliwość podatkową wśród Francuzów”.
Wśród innych propozycji znajduje się zakaz prywatnych odrzutowców, likwidacja krótkich lotów oraz wprowadzenie limitu jednego lotu w obie strony na osobę rocznie. Według badania, podróże lotnicze są wykorzystywane „głównie przez zamożnych, miejskich, wykształconych i raczej młodszych ludzi, aby wyjechać na wakacje”. Najbogatsze 20% gospodarstw domowych odpowiada za 42% emisji związanych z lotnictwem, głównie w celach rekreacyjnych.
Dział: Turystycznie
Autor:
Le Figaro avec AFP | Tłumaczenie: Jagoda Wróbel – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/