2022-09-01 17:41:26 JPM redakcja1 K

Prestiżowa nagroda turystyczna „Złote jabłko” dla Nowego Sadu

Nowy Sad we wrześniu otrzyma prestiżową nagrodę Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy i Pisarzy Turystycznych  FIJET – „Złote Jabłko”.

Foto: Pixabay/1913330

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy i Pisarzy Turystycznych  – FIJET została założona siedemdziesiąt lat temu w Paryżu w celu wspierania i rozwijania zrównoważonej turystyki oraz międzynarodowej współpracy kulturalnej. Wśród założycieli był legendarny pisarz Irwin Shaw, który wydał wówczas swoją mistrzowską powieść Paris, Paris

Na przestrzeni lat organizacja stała się prawdziwie globalnym ruchem i jest dziś członkiem Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych UNWTO.

FIJET Srbija została przyjęta do tego ruchu w 2010 r. na kongresie w Istambule.  

Nagroda „Złote Jabłko” /"La Pomme d'Or" ili "The Golden Apple"/ ustanowiona została w 1970 r. z myślą o symbolizowaniu nowych aspiracji i horyzontów w światowej turystyce. Co roku jest przydzielana organizacjom, krajom, miastom lub jednostkom za udział w ruchu dążącym do uczynienia planety naszą wspólną ojczyzną. Od stworzenia nagrody „Złote Jabłko” otrzymało ją ponad pięćdziesięciu laureatów. W 2022 tę prestiżową nagrodę otrzymuje Nowy Sad, i to w roku ogłoszenia go  Europejską Stolicą Kultury! Odznaczenie to 9 września tego roku otrzyma prezydent miasta Miloš Vučević wraz z wybitnymi gośćmi i urzędnikami oraz delegacja FIJET. Ten ceremonii w ratuszu w Nowym Sadzie przewodniczyć będzie przedstawiciel stowarzyszenia, a były minister turystyki Tunisu – Tijani Haddad, przekazuje RTV.

Program pobytu delegacji FIJET zorganizowany został na dni 8-11 września . Wtedy zostaną przedstawione bogactwa kulturalno-historyczne stolicy Wojwodiny i równin na winnych szlakach, tysiącletniej spuścizny Morza Panońskiego, gospodarstw rolnych i monasterów w północnej części „Świętej Fruškiej Gory”.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE