15.12.2024 JPM Redakcja

Madagaskar odzyskuje ponad 1000 lemurów i żółwi uratowanych z sieci handlu dzikimi gatunkami

To największy powrót dzikich gatunków w historii Madagaskaru. 1 grudnia 2024 roku, siedem miesięcy po ich zatrzymaniu na południu Tajlandii, 48 lemurów i około tysiąca żółwi, nielegalnie złapanych na Madagaskarze, zaczęło wracać na malgaską ziemię. Pierwsze zwierzęta wylądowały na lotnisku w Antananarywie, było to 16 lemurów katta, należących do gatunku równie emblematycznego co zagrożonego na wyspie. To silny sygnał w walce z tym handlem, w walce, która wciąż jest hamowana przez korupcję.

Zdjęcie: Marco Bertorello

Zaraz po lądowaniu, u podnóża samolotu, minister środowiska Max Fontaine, z ulgą popatrzył w ich przenikliwe, pomarańczowe i rozczulające oczy. „To po prostu wielkie przeżycie być tutaj na płycie lotniska i widzieć lemury wychodzące z klatek”.

Te lemury katta wróciły z daleka. Pierwsze podejrzenia wskazują na ich schwytanie na pokładzie małych nielegalnych łodzi na zachodnim wybrzeżu Madagaskaru, a następnie na transfer, na pełnym morzu do Tajlandii, miejsca, gdzie zostały zatrzymane i które jest znanym centrum handlu dzikimi gatunkami. „To plaga, która zyskuje na sile w Azji Południowo-Wschodniej, udomowienie tych dzikich gatunków, które budzą szczególne uczucia. Na przykład mieliśmy przypadki w Hongkongu, gdzie ludzie spacerują po ulicach z żółwiami na smyczy.”.

Piętnaście aresztowań

Wśród tysiąca zatrzymanych żółwi znajdują się żółwie promieniste, endemiczne dla wyspy. Pod wpływem wylesiania i handlu, gatunek ten stracił 75% swojej pierwotnej populacji w ciągu 30 lat, zmniejszając się z 12 milionów w 1990 roku do 3 milionów obecnie. W ramach tylko tej jednej afery, sklasyfikowanej jako zorganizowana zbrodnia międzynarodowa, około pięćdziesiąt żółwi i jeden lemur nie przeżyły warunków niewoli. Odzyskane zwierzęta przygotowują się teraz do powrotu na południe wyspy, pod ścisłą ochroną, w celu ostatecznego przywrócenia ich do naturalnego środowiska.

Śledztwo prowadzone przez dedykowaną jednostkę tajlandzkiego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz madagaskarskie Biuro Antykorupcyjne (PAC) doprowadziło już do aresztowania sześciu osób w Tajlandii i dziewięciu osób na Madagaskarze. „Ogromne środki finansowe” podejrzanych sugerują istnienie dużej zorganizowanej sieci przestępczej, trudnej do rozbicia, tłumaczy Max Fontaine. „Zawsze istnieją potencjalne braki, zawsze istnieją siły zła, które są bardzo dobrze zorganizowane, ponieważ w grę wchodzą duże sumy, jeśli mówimy o żółwiach, to kilka tysięcy dolarów, jeśli mówimy o lemurach, to kilkadziesiąt tysięcy dolarów.”.

Walka będzie polegać na wyeliminowaniu praktyk korupcyjnych na szczytach administracji. Od lat lasy madagaskarskie są niszczone przy współudziale niektórych wysokich rangą urzędników państwowych i władz regionalnych. Trudności z realizacją istniejącego arsenału prawnego to kolejne wyzwanie, z którym należy się zmierzyć, ponieważ mniej niż 1% ogólnego budżetu państwa przeznaczone jest na Ministerstwo Środowiska.

Dział: Świat

Autor:
rfi.fr/fr | Tłumaczenie: Anna Adamusiak - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.rfi.fr/fr/environnement/20241202-madagascar-rapatrie-plus-de-1000-l%C3%A9muriens-et-tortues-sauv%C3%A9s-d-un-r%C3%A9seau-de-trafic-d-esp%C3%A8ce-sauvage

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE