2023-02-09 13:03:10 JPM redakcja1 K

Oto jak Mercedes, BMW i inni kuszą użytkownika najnowszą samochodową technologią

Oglądanie filmów z efektami dźwięku przestrzennego 3D lub granie w gry wideo: systemy multimedialne w samochodach stały się w ostatnich latach znacznie lepsze.

Szczególnie klasa luksusowa ma teraz wiele do zaoferowania. Ale starsze pojazdy również mogą być modernizowane. Dziesiątki głośników, subwooferów i wzmacniaczy o mocy 1800 W. Do tego dochodzą przetworniki dźwięku, które przekazują sygnały muzyczne na wibracje w fotelu: nowoczesne systemy rozrywkowe w samochodach klasy wyższej Mercedesa i spółki już na papierze brzmią imponująco. Systemy nagłośnienia i rozrywki coraz częściej stają się argumentem sprzedaży. „Boom, boom, boom"- utwór „Boom" DJ Tiësto właśnie wybrzmiewa z wnętrza, docierając do każdej komórki ciała. „Muzyka istnieje przestrzennie, potrzebuje powietrza, aby się poruszać"- mówi Frank Schweickhardt podczas demonstracji Apple Music Spatial Audio z Dolby Atmos. To system dźwiękowy, który do tej pory był dostępny tylko w kinach lub w bardzo wysokiej klasy systemach kina domowego- twierdzi szef działu rozwoju dźwięku w Mercedesie. Technologia ta tworzy wirtualny efekt dźwięku przestrzennego 3D, w którym znajdujemy się w środku muzyki, jak w sali koncertowej. Ale nie tylko nowe utwory mogą być streamowane w Dolby Atmos. Inżynierowie dźwięku odświeżają starsze piosenki, takie jak „Imagine" Johna Lennona. „Wymaga to zmiany aranżacji utworów, aby słuchacze mogli odnieść się do nich przestrzennie"- mówi Derek Ali, artysta miksujący dla międzynarodowych sław popu i hip-hopu, takich jak Kendrick Lamar. „To dźwięki jutra, taki przeskok jak przejście z mono do stereo. Piosenka dostaje swoją własną osobowość, którą każdy słuchacz rozpoznaje bezpośrednio." Minusy: Piękne dźwięki są drogie. Opisany powyżej system nagłośnienia Burmester 4D dostępny jest na razie tylko w luksusowych modelach i w przypadku Klasy S kosztuje ponad 6000 euro. BMW zaprezentowało niedawno swój system operacyjny 8. W tym przypadku mamy do czynienia z dodatkowym kinem na tylnej kanapie serii 7. Jak twierdzi specjalistka ds. rozwoju BMW Katharina Mödl, filmy będzie można wtedy oglądać za pośrednictwem Theatre Screen z tyłu na 31-calowym panoramicznym wyświetlaczu w formacie 32:9 i rozdzielczości do 8K (7680 na 4320 pikseli).

Samochodowe systemy rozrywki są coraz lepsze

W ostatnich latach jakość systemów rozrywki poprawiła się we wszystkich klasach pojazdów. Mimo to, Sven Hansen z magazynu komputerowego „c't" radzi obeznanym z muzyką nabywcom nowych pojazdów, by wybrali lepszy, choć droższy system. „Więcej głośników oznacza zazwyczaj lepszy, bogatszy dźwięk. Dodatkowe głośniki można zamontować w pojeździe dopiero później, z dużym nakładem pracy"- mówi. Jeśli przy zakupie samochodu można przetestować odpowiedni system nagłośnienia, warto spróbować go z własną muzyką. Wtedy można być pewnym, że słuch, gust muzyczny i system dźwiękowy są dobrze dopasowane. Sven Hansen doradza lustrzane technologie, takie jak Android Auto czy Apple Carplay, które są obecnie oferowane we wszystkich klasach pojazdów. „Prawie wszyscy kierowcy posiadają smartfon i za jego pośrednictwem korzystają z muzyki, adresów, telefonu i sterowania głosem". Dotyczy to również funkcji nawigacji w Google i Apple Maps. Oznacza to, że kierowcy nie potrzebują wewnętrznej nawigacji w systemie. Jeżeli chcemy płynnej transmisji danych bez podłączonego smartfona za pośrednictwem zintegrowanego systemu multimedialnego, należy zamówić system z pakietem danych. Opcje te są zazwyczaj droższe niż miesięczne pakiety danych dla smartfona.

Doposażenie systemu

Ale można to też zrobić taniej. Michael Zeitler z salonu samochodowego hi-fi dr-boom Soundklinik w Kolonii radzi trzy rzeczy przy montażu nowego systemu multimedialnego: Zestaw głośnomówiący, Apple Carplay lub Android Auto. Wskazuje też na dobre funkcje nawigacyjne nowoczesnych smartfonów. Mogą one zastąpić wbudowany system nawigacji. W przypadku nowego radia radzi urządzenia z modułem odbiorczym dla cyfrowego standardu radiowego DAB+. W zależności od wieku samochodu może być konieczna wymiana anteny. „W zależności od pojazdu jest to duży wydatek, ponieważ nowsze samochody nie mają odpowiednich anten zewnętrznych ze względów optycznych, a anteny DAB+ trzeba doposażyć." Ważnym punktem jest profesjonalny montaż nowych urządzeń: „Nowy system multimediów musi być prawidłowo zainstalowany i podłączony, podobnie jak mikrofon do systemu głośnomówiącego i antena", mówi Zeitler. „W przeciwnym razie wydajność odbioru i dźwięk nie zadowolą kierowcy. Ponadto elektronika samochodu reaguje wrażliwie na nieprawidłowe połączenia i może zostać uszkodzona."

Oglądanie filmów i granie w samochodzie

Jeśli chodzi o przyszłość rozrywki w samochodzie, Sven Hansen z „c't" widzi nie tylko większe wyświetlacze, ale także szerszy zakres usług strumieniowania wideo. Kiedy więcej pojazdów będzie wysoce zautomatyzowanych, a piloci będą mieli więcej czasu na rzeczy inne niż prowadzenie, mogliby również oglądać filmy. „Sprzęt na to pozwala i w samochodzie jest kilka przystosowanych do tego powierzchni"- mówi Hansen. Na przykład BMW 2023 oferuje platformę gier o nazwie „Casual Gaming", która może być wykorzystana w wyświetlaczach samochodowych. Gigant kart graficznych Nvidia chce też w przyszłości strumieniować swoją usługę gier w chmurze Geforce Now w samochodach. Modele od Hyundai'a, Polestar i BYD'a robią już pierwsze kroki.

Dział: Auto

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE