2023-05-06 19:20:17 JPM redakcja1 K

‘Ndrangheta. Potężny cios wymierzony w narkotykowych przestępców z Kalabrii. Aresztowania w Belgii i Niemczech

Potężny cios wymierzony w międzynarodową siatkę narkotykową, wewnątrz której działały 3 grupy powiązane z głównymi gangami okręgu Ionico (Reggio Calabria) i posiadające bazy operacyjne w Kalabrii oraz powiązania sięgające daleko poza Włochy.

Operacja przeciwko ‘Ndranghecie doprowadziła do 108 aresztowań we Włoszech i zagranicą

 

„Największa w historii akcja wymierzona przeciwko mafii kalabryjskiej”. 

Tymi słowami rzecznicy belgijskiej prokuratury federalnej określili europejską operację Eureka wymierzoną w ‘Ndranghetę, a przeprowadzoną dziś rano (3 maja) przez karabinierów z ROS (elitarny odział specjalny karabinierów) i komendę prowincji Reggio Calabria koordynowanych przez Dda (Antymafijna Dyrekcja Okręgowa), doprowadzając tym samym do 150 rewizji w ośmiu krajach europejskich i do zastosowania 108 środków zapobiegawczych wobec domniemanych członków ‘Ndranghety. Podejrzanym postawiono różnorodne zarzuty, m.in.: działania w międzynarodowym handlu narkotykowym, posiadanie i handel bronią, w tym bronią wojenną, oraz pranie brudnych pieniędzy.

W nalotach przeprowadzonych dzisiejszego ranka brało udział ponad tysiąc funkcjonariuszy w Niemczech i 3 tys. we Włoszech - wyjaśnili rzecznicy, dodając, że naloty odbyły się również w: "Hiszpanii, Portugalii, Francji, Rumunii i Słowenii". Chodzi o śledztwo wszczęte przez belgijską prokuraturę federalną we współpracy z prokuraturą z Limburga, federalną policją sądową, Eurojustem, Europolem i kilkoma krajami, głównie z Włochami.

W Belgii "zatrzymanych zostało  13 osób w celu przesłuchania", a "wobec siedmiu nich, włoskie władze wydały również unijny nakaz aresztowania, żądając ich wydania." -  Poinformował na konferencji prasowej, belgijski sędzia Antoon Schotsaert, zaznaczając, że "okres wydania podejrzanych może trwać do kilkau miesięcy, w zależności od ich statusu wobec wymiaru sprawiedliwości”.

6 ton kokainy zostało przewiezionych między majem 2020 roku a styczniem 2022 roku przez gangi uderzonej dziś rankiem 'Ndranghety, w efekcie operacji Eureka, z czego trzy zostały skonfiskowane przez śledczych.

Olbrzymi cios wymierzony w handel narkotykowy sterowany przez trzy „maxi” grupy

Dochodzenie, które doprowadziło do operacji Eureka, ujawniło istnienie i funkcjonowanie trzech wielkich grup przestępczych zajmujących się międzynarodowym handlem narkotykami, na czele których stoją najpotężniejsze klany ‘Ndranghety w rejonie Morza Jońskiego. Śledztwo dotyczyło bowiem cosche: Pelle, Strangio, Nirta, Giampaolo, Mammoliti i Giorgi, mających swoje siedziby w rejonie Reggio Calabria oraz oddziały i bazy logistyczne rozsiane po całych Włoszech i za granicą.

Śledztwo rozpoczęło się w czerwcu 2019 r., przy skoordynowanej współpracy karabinierów i belgijskiej policji federalnej, która prowadziła dochodzenie w sprawie kilku osób uważanych za blisko związane z cosca Nirta z San Luca, a działającemu w Genk. Początkowo śledztwo było ukierunkowane na niektórych członków rodziny Strangio, znanych jako Fracascia, powiązanych z cosca Nirta. Było ono koordynowane przez prokuratora Giovanniego Bombardieriego i zastępcę prokuratora Giuseppe Lombardo i zostało stopniowo rozszerzone na kilka rodzin z okolic Locride, obejmując również miejscową rodzinę Bianco. Zyski pochodzące z handlu narkotykami były prane w sektorze gastronomicznym, turystycznym i obrotu nieruchomościami.

Pierwsza zrekonstruowana grupa dotyczy rodziny Nirta Versu z San Luca, która miała swój przyczółekmw Brazylii, a która była kierowana przez zbiegłego Vincenzo Pasquino, ujętego w 2021 roku, wraz z szefem Rocco Morabito. Kolejna grupa obejmuje rodzinę Mammoliti Fischiante z Bovalino z komórkami w Apulii, Abruzji, Lacjum, Toskanii i Lombardii oraz powiązanej bezpośrednimi kontaktami z południowoamerykańskimi dostawcami kokainy i z międzynarodowymi handlarzami, takimi jak Denis Matoshi, schwytanego w Dubaju zbiega. 

Z kolei trzecia grupa, dotyczy klanu Strangio Fracascia, powiązanego z gangami Nirta-Strangio zaangażowanymi w masakrę w Duisburgu z 2007 roku. Według śledczych, ostatnia organizacja, miała stabilne przyczółki w Genk (Belgia), Monachium (Niemcy), w Hiszpanii i Canberze (Australia).

Śledztwo rzuca również światło na pozostającego w ukryciu, szefa Rocco Morabito, znanego jako Tamunga, już wtedy niebezpiecznego zbiega objętego specjalnym programem śledczym Viminale, który został aresztowany przez karabinierów w Brazylii w 2021 roku, wraz z Vincenzo Pasquino, wówczas zbiegiem turyńskiego Dda. Obaj przestępcy figurują w nakazie wydanym przez Dda, które korzystało ze współpracy m.in. brazylijskiej policji federalnej, FBI, Dea i Interpolu.

Według prokuratury, Morabito miał też oferować kontener broni wojskowej brazylijskiej organizacji paramilitarnej, w zamian za dostarczeniu dużej ilości narkotyków do portu Gioia Tauro. „W trakcie śledztwa – pisze w postanowieniu sędzia postępowania przygotowawczego - udokumentowano zorganizowanie przez Morabito wysyłki do Brazylii kontenera załadowanego bronią wojenną, pochodzącą z państw byłego Związku Radzieckiego, dostarczoną przez organizację przestępczą działającą we Włoszech i w Pakistanie.

Wśród 108 aresztowanych znajdują się dwie osoby nieletnie, wobec których zastosowano środek zapobiegawczy, na wniosek prokuratora ds. nieletnich Roberto Di Palmy.

Związki kalabryjskich cosche z międzynarodowym handlem narkotykami

W trakcie dochodzenia, odnotowano kontakty między najważniejszymi cosche okręgu Ionico (prowincja Reggio Calabria), z przedstawicielami Gulf Clan, kolumbijskiej organizacji paramilitarnej zamieszanej w międzynarodowy handel narkotykami.

Karabinierzy z ROS i Komendy Prowincji Reggio Calabria zrekonstruowali bowiem liczne przypadki importu narkotyków, docierających do portów Gioia Tauro, Antwerpii i Colon.

Śledczy odtworzyli również przepływy gotówki, związane ze sprzedażą i kupnem narkotyków, które były zarządzane przez organizacje składające się z obcokrajowców, specjalizujące się w praniu pieniędzy, lub przez przemytników, którzy przemieszczali gotówkę po Europie. Przepływy dotyczyły Panamy, Kolumbii, Brazylii, Ekwadoru, Belgii i Holandii. W ten sposób przemieszczono łącznie około 22,3 mln EUR. Pieniądze te były częściowo reinwestowane w zakup samochodów i towarów luksusowych, a także wykorzystywane do zakładania i finansowania działalności gospodarczych we Francji, Portugalii i Niemczech, gdzie były również prane poprzez działalność myjni samochodowych.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się