Odbicie zakładników pojmanych przez Hamas 7 października jest jednym z głównych celów izraelskiej kampanii w Gazie, a rząd znajduje się pod silną presją wewnętrzną, aby ich uwolnić.
Siły Obronne Izraela (IDF) oświadczyły, że rodziny trzech ofiar zostały poinformowane w niedzielę po zakończeniu śledztwa, które obejmowało pracę wywiadowczą i operacyjną, oraz branie pod uwagę bezpieczeństwa zakładników.
,,Zakładamy, że śmierć trójki zakładników najprawdopodobniej nastąpiła w wyniku nalotu IDF, podczas próby zabicia dowódcy północnej dywizji Hamasu, Ahmeda Andora, 10 listopada 2023 roku”.
,,Jest to bardzo prawdopodobne, patrząc na zebrane dane, lecz określenie z całkowitą dokładnością okoliczności ich śmierci jest niemożliwe”, twierdz IDF. ,,Te ustalenia bazowane są na miejscach znalezienia ich ciał w stosunku do skutków ataku”, jak również dane wywiadowcze i raportach patologicznych.
,,Śledztwo wykazało, że trójka zakładników była przetrzymywana w systemie tuneli w którym działał Andor. W momencie ataku, IDF nie miało informacji o obecności zakładników w kompleksie, a ponadto istniały informacje wskazujące na inne miejsce przetrzymywania zakładników”.
IDF twierdzi, że w czasie wojny nie atakowało miejsc w których istniały przesłanki i podejrzenia przetrzymywania zakładników. Ciała trzech zabitych zostały wydobyte z tunelu, w którym przebywał Andor 14 grudnia. Jeszcze w tym samym miesiącu Hamas stwierdził, że trzej zakładnicy zostali ,,zabici przez broń IDF”.
Według premiera Izraela w strefie Gazy przetrzymywanych jest 101 zakładników. Uważa się, że 35 z nich nie żyje.
Działania mające na celu uwolnienie zakładników trwają i nabrały większego znaczenia w tym miesiącu wraz z odkryciem ciał sześciu zakładników w tunelu pod miastem Rafah w południowej Gazie, w izraelsko-amerykańskiego obywatela Hersha Goldberg-Polina.
Amerykańscy urzędnicy starają się przekonać obie strony do zaakceptowania propozycji wydanej najpierw przez prezydenta Joe Bidena w maju. Trzyetapowa propozycja łączy uwolnienie zakładników z ,,pełnym i całkowity zawieszeniem broni”.
Od tamtego czasu rozmowy utknęły w martwym punkcie i obie strony wskazywały na to, co uznają za rażące dziury w propozycji, z premierem Benjaminem Netanyahu nalegającym na pozostanie izraelskich sił na odcinku wzdłuż granicy Egiptu i Izraela, znanego jako Korytarz Filadelfijski.