Jack Teixeira robiący selfie. Zdjęcie: AFP
Teixeira, 22 lata, przyznał się w marcu do celowego przechowywania i przekazywania informacji dotyczących obrony narodowej. Pracując w bazie Gwardii Narodowej Sił Powietrznych, zdobył materiały takie jak mapy, zdjęcia satelitarne oraz dane wywiadowcze dotyczące sojuszników USA, które następnie udostępniał na internetowej platformie popularnej wśród graczy. Wśród ujawnionych dokumentów znajdowały się również poufne informacje na temat wojny w Ukrainie.
Prokuratorzy poprosili sędzię Indirę Talwani z Sądu Okręgowego USA o wymierzenie Teixeirze kary 16,5 roku więzienia. Obrońcy natomiast wnioskowali o wyrok 11 lat pozbawienia wolności. W swoim wniosku o łagodniejszy wyrok prawnicy Teixeiry argumentowali, że ich klient był ofiarą prześladowań w szkole średniej i w swojej jednostce wojskowej, a także cierpiał z powodu izolacji. Prokuratorzy, domagając się surowszej kary, podkreślili, że Teixeira dopuścił się „jednego z najbardziej znaczących i doniosłych naruszeń Ustawy o szpiegostwie w historii Stanów Zjednoczonych”. „Teixeira był świadomy zagrożenia dla swojego kraju, a mimo to zdecydował się to zrobić” powiedzieli prokuratorzy sędzi Talwani we wtorek.
Ogłaszając wyrok, sędzia Talwani zwróciła się do Teixeiry: „Jesteś młody i masz przed sobą przyszłość, ale to bardzo poważne przestępstwo”. Teixeira przeprosił w sądzie i powiedział, że rozumie, iż „cała odpowiedzialność i konsekwencje spoczywają wyłącznie na jego barkach” – relacjonowali obecni na sali reporterzy. Teixeira rozpoczął swoją działalność pod koniec 2022 roku, udostępniając dokumenty w małej grupie miłośników broni i wojskowości na serwerze Discord, czyli w czatroomie. Początkowo dokumenty pozostawały w tej zamkniętej grupie, jednak później zostały udostępnione na bardziej publicznych kanałach. W końcu dokumenty trafiły na prokremlowskie kanały w aplikacji Telegram oraz do blogerów zajmujących się tematyką wojskową.
Teixeira wstąpił do Gwardii Narodowej Sił Powietrznych stanu Massachusetts, będącej rezerwą Sił Powietrznych USA, w 2019 roku. W ramach swojej roli miał dostęp do informacji objętych klauzulą ściśle tajne. Aby uzyskać to uprawnienie, Teixeira podpisał „dożywotnie wiążące zobowiązanie o zachowaniu poufności”, w którym przyznał, że „nieautoryzowane ujawnienie chronionych informacji może skutkować postawieniem zarzutów karnych” – wynika z dokumentów sądowych. Wyciek informacji spowodowany przez Teixeirę skłonił Pentagon do przeanalizowania swoich systemów zarządzania informacjami niejawnymi.