Archeolodzy odkryli groby zawierające szczątki koni pochowanych około 2000 lat temu. Inrap
Jak poinformował Francuski Narodowy Instytut Badań Prewencyjnych Archeologicznych (INRAP) w oświadczeniu, odkryte
w Villedieu-sur-Indre, gminie w środkowej Francji, dwa z tych grobów zostały jak dotąd w pełni wykopane.
Konie zostały datowane metodą radiowęglową na okres między 100 p.n.e. a 100 n.e.
Archeolodzy znaleźli 10 kompletnych szkieletów koni w jednym dole i dwa w drugim, wszystkie starannie umieszczone w ten sam sposób, leżące na prawym boku z głowami skierowanymi na południe.
Archeolodzy po obserwacji położenia szkieletów i połączeń między kośćmi stwierdzili, że wszystkie te zwierzęta zostały pochowane w tym samym czasie, krótko po ich śmierci.
Inny grób znajduje się między tymi dwoma dołami, ale zawiera dwa średniej wielkości psy, oba leżące na lewym boku z głowami skierowanymi na zachód.

Dwa z dziewięciu grobów zostały do tej pory w pełni odkopane. Inrap.
Archeolodzy nie wykopali jeszcze w pełni pozostałych grobów, ale zidentyfikowali już łącznie 28 koni na podstawie czaszek i kości biodrowych, które pojawiają się na powierzchni.
Zabite w bitwie czy rytualna ofiara?
Dokładna przyczyna śmierci koni pozostaje niejasna.
Wykluczona została epidemia, ponieważ w tych grobach nie ma źrebiąt ani klaczy; wszystkie szkielety to w pełni dorosłe ogiery w wieku powyżej czterech lat. To pozostawia, jak stwierdzili archeolodzy, możliwości, że te konie zostały zabite w bitwie lub jako część rytualnej ofiary.
Kiedy około 2000 lat temu zginęły te zwierzęta, w odległości zaledwie kilkuset metrów od znaleziska znajdowało się ufortyfikowane osiedle celtyckie znane jako oppidum, a ta lokalizacja przypomina dwie inne podobne miejsca pochówku koni, które archeolodzy wcześniej odkryli w tym samym regionie.
Ze względu na tę lokalizację, przypuszcza się, że śmierć koni na tych miejscach może być związana z bitwami wojen galijskich, w których Juliusz Cezar podbił Galię w latach 58 - 50 p.n.e.

Konie mogły zostać zabite w bitwie lub złożone w ofierze. Inrap.
Może jednak istnieć inne wyjaśnienie: rytualna ofiara.
„Należy również rozważyć hipotezę, że te zwierzęta zostały poświęcone w ramach złożonego rytuału, z którego zachowały się tylko nieliczne fragmenty” - stwierdził INRAP w oświadczeniu.
Jeśli te konie zostały rzeczywiście pochowane w ramach rytuału, a nie zabite w bitwie, to sama ich liczba pokazuje „znaczenie i rozmiar ofiary” - dodano.
Inne znaleziska na miejscu, które znajduje się na zboczu doliny, obejmują budynki, doły, rowy i drogę, które archeolodzy datowali na koniec V i początek VI wieku.