2023-01-08 17:49:50 JPM redakcja1 K

Armata kalibru Leoparda - dzięki AMX-10 RC Francja przełamuje tabu czołgów

Prezydent Francji obiecał lekkie czołgi bojowe swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi. AMX-10 RC zostały pierwotnie opracowane do zwalczania radzieckich czołgów. Dostawa byłaby kamieniem milowym - stawiającym pod presją kanclerza Olafa Scholza

Jak na razie kanclerz Olaf Scholz może twierdzić, że nie dostarczono jeszcze żadnych czołgów zachodniej konstrukcji, aby wesprzeć Ukrainę w wojnie z rosyjskimi najeźdźcami. Ani z USA, ani z Francji, a już na pewno nie z Niemiec. W przyszłości ta argumentacja nie będzie już prawdziwa. Paryż wysuwa się na prowadzenie, a USA prawdopodobnie również przygotowuje się do eksportu transporterów opancerzonych Bradley.

Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał dziś w rozmowie telefonicznej swemu ukraińskiemu koledze Wołodymyrowi Zelenskiemu dostawę lekkich czołgów bojowych- poinformował Pałac Elizejski. Data przekazania i ilość nie zostały jeszcze określone. Dostawa czołgu kołowego byłaby kamieniem milowym dla wykorzystania europejskiej technologii czołgowej na Ukrainie.

Francuski model AMX-10 RC, opracowany dobre 40 lat temu do obrony przed radzieckimi czołgami, charakteryzuje się długim opisem operacji. Czołg z sześcioma kołami nazywany jest lekkim czołgiem bojowym lub czołgiem rozpoznawczym. Istnieją nawet warianty, które potrafią pływać.

Dzięki broni o kalibrze 105 milimetrów, model ten jest stosunkowo mocno uzbrojony jak na swoje rozmiary. Działo starszej generacji modelu niemieckiego głównego czołgu bojowego Leopard (Leopard 1 A5), których w przemyśle zbrojeniowym jest grubo ponad 100, ma ten sam kaliber, ale Berlin nie daje pozwolenia na eksport na Ukrainę. Francuski AMX-10 RC ma więc mniej więcej taką samą siłę rażenia jak stary niemiecki czołg Leopard.

Francuski model nie może jednak prowadzić ostrzału ze stabilnego działa podczas ruchu jak nowoczesne zachodnie czołgi bojowe. Celuje i strzela z pozycji stojącej. Pojazd nie może więc konkurować z nowoczesnymi ciężkimi czołgami bojowymi.

AMX-10 RC może być również wykorzystany w roli niszczyciela czołgów

Dzięki swojemu masywnemu działu AMX-10 RC może być również wykorzystany w roli niszczyciela czołgów, który może zdjąć duże czołgi bojowe w ich słabych punktach. Model ten jest jednak wykorzystywany głównie w misjach rozpoznawczych, czyli do wypatrywania pozycji wroga.

AMX-10 RC jest produkowany przez francuskie państwowe przedsiębiorstwo obronne Giat/Nexter. Prywatny monachijski producent czołgów Krauss-Maffei Wegmann (KMW) z dużym zainteresowaniem śledzi zapowiadaną dostawę na Ukrainę. KMW i Giat/Nexter są ściśle powiązane poprzez wspólny udział we francusko-niemieckiej grupie zbrojeniowej KNDS. Każde udane wojenne wdrożenie modelu to także wizytówka producenta- w tym przypadku z Francji.

Niemieckim siłom zbrojnym już dawno skończyły się porównywalne opancerzone pojazdy rozpoznawcze, które potencjalnie mogłyby być dostarczone na Ukrainę, gdyby rząd w ogóle się zgodził. Od 1975 do 2009 roku Bundeswehra posiadała ośmiokołowy opancerzony pojazd rozpoznawczy Luchs z możliwością flotacji.

Podobnie jak model francuski, również miał miejsce dla czteroosobowej załogi, ale był znacznie słabiej uzbrojony w 20-milimetrowe działo. Ryś, których Bundeswehra miała kiedyś ponad 400, był zdolny do osiągania prędkości 90 km/h zarówno w przód, jak i w tył.

Po naciskach prezydenta Francji Macrona na dostarczenie lekkiego czołgu bojowego na Ukrainę, eksperci wojskowi uważają, że presja na kanclerza Olafa Scholza i USA prawdopodobnie wzrośnie. Rosną oczekiwania, że teraz dostarczą także bojowe wozy piechoty lub czołgi bojowe albo przynajmniej zgodzą się na eksport.

Prezydent USA Joe Biden dał już do zrozumienia, że chce udostępnić siłom zbrojnym Ukrainy amerykański bojowy wóz piechoty Bradley. Jest inicjatywa ze strony Finlandii, aby wysłać na Ukrainę czołgi Leopard. Słowacja chce też podobno dostarczyć ukraińskim siłom zbrojnym odrzutowce MiG 29. Dostawy broni dla Ukrainy stają się oczywiście jeszcze bardziej zróżnicowane.

Dział: Wiadomości

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE