2024-06-03 21:24:46 JPM redakcja1 K

Biden zezwala Ukrainie na uderzenie bronią USA w niektóre cele w Rosji

Prezydent USA Joe Biden zezwolił Ukrainie na użycie dostarczonej przez Amerykanów broni do atakowania celów w Rosji, ale tylko w pobliżu regionu Charkowa, twierdzą amerykańscy urzędnicy.

USA dostarczyło broń Ukrainie, w tym haubice. Źródło: Reuters

Jeden z nich powiedział dla BBC News, że jego zespół został poinstruowany, aby zapewnić Ukrainie możliwość użycia amerykańskiej broni do „celów przeciwogniowych” w celu „uderzenia w siły rosyjskie, które na nie uderzyły lub przygotowują się do ataku”. W ostatnich tygodniach siły rosyjskie zdobyły region Charkowa po niespodziewanej ofensywie na tym obszarze, w pobliżu granicy z Rosją. W piątek ukraińscy urzędnicy poinformowali, że w rosyjskim ostrzale budynku mieszkalnego na przedmieściach Charkowa zginęły trzy osoby, a 16 zostało rannych. Amerykański urzędnik powiedział również BBC: „Nasza polityka w odniesieniu do zakazu używania Wojskowego taktycznego systemu rakietowego (ATACMS) lub uderzeń dalekiego zasięgu wewnątrz Rosji nie uległa zmianie”. Zapytany przez CBS, amerykańskiego partnera BBC, czy nowa polityka obejmuje atakowanie rosyjskich samolotów, urzędnik powiedział: - „Nigdy nie powiedzieliśmy im (Ukrainie), że nie mogą zestrzelić rosyjskiego samolotu nad rosyjską ziemią, który leci, by ich zaatakować”. Biały Dom i Departament Stanu nie udzieliły natychmiastowego komentarza. Wielka Brytania zasygnalizowała wcześniej, że jest otwarta na złagodzenie ograniczeń dotyczących sposobu, w jaki Ukraina może korzystać z broni dostarczanej przez Zachód. 

Ciąg dalszy na: http://www.gloswschodu.org/Polityka/biden-zezwala-ukrainie-na-uderzenie-bronia-usa-w-niektore-cele-w-rosji

Dział: Wiadomości

Autor:
BBC | Tłumaczenie: Bartosz Stefański

Źródło:
https://www.bbc.com/news/articles/cy770l9llnzo

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE