2022-09-26 09:28:18 JPM redakcja1 K

Rosja: dymisja jednego z wiceministrów obrony. Był odpowiedzialny za logistykę

Wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej gen. armii Dmitrij Bułgakow odpowiedzialny za logistykę w armii został zdymisjonowany. Jego miejsce zajął "rzeźnik Mariupola", generał Michaił Mizincew odpowiedzialny za brutaln...

Wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej gen. armii Dmitrij Bułgakow odpowiedzialny za logistykę w armii został zdymisjonowany. Jego miejsce zajął "rzeźnik Mariupola", generał Michaił Mizincew odpowiedzialny za brutalne oblężenie ukraińskiego Mariupola. Być może kierownictwo państwowo-resortowe podczas trwającej mobilizacji liczy na poprawę logistyki, która od samego początku konfliktu z Ukrainą nie była mocną stroną Rosji.

 

Stanowisko zastępcy rosyjskiego ministra obrony utracił generał armii Dmitrij Bułgakow. Rządowa agencja TASS poinformowała, że jego miejsce zajął generał pułkownik Michaił Mizincew. Bułgakow ma z kolei "zostać przeniesiony na inne stanowisko". Pomimo dość lakonicznych komunikatów w tej sprawie należy mieć na uwadze, że odsunięcie generała od stanowiska mogło się wiązać ze słabościami rosyjskiej logistyki na wielu etapach trwającej od miesięcy wojny rosyjsko-ukraińskiej. Teraz, w obliczu częściowej mobilizacji, najwidoczniej władze u doszły do wniosku, że konieczne są zmiany personalne, by choć w minimalnym stopniu usprawnić moskiewskie działania na terytorium Ukrainy. Nie można również wykluczyć faktu, że obecny minister obrony gen. armii Siergiej Szojgu chcąc znaleźć przysłowiowego kozła ofiarnego (a zarazem chronić swoje stanowisko) zdecydował się na dymisję Bułgakowa, co może być odebrane jako próba przypisania mu winy za fatalny stan wyposażenia SZ FR.

Warto odnotować, że jednym z ostatnich wydarzeń z udziałem byłego wiceministra było odsłonięcie w Iwanogrodzie (ob. leningradzki) pomnika w postaci odrestaurowanego czołgu T-34. Była to reakcja na usunięcie przez estońskie władze w miejscowości Narwa w myśl dekomunizacji i derusyfikacji podobnego pomnika T-34. Estońska premier Kaia Kallas na początku sierpnia informowała, że z miejsc użyteczności publicznej będą usuwane sowieckie monumenty, które świadczyły o wieloletniej okupacji Estonii przez Armię Radziecką.

Gen. armii Dmitrij Bułgakow urodził się w 1954 roku. Jest absolwentem cywilnych i wojskowych radzieckich uczelni, kształcil się na kierunku logistyka. W Siłach Zbrojnych ZSRR i FR Bułgakow zajmował się zabezpieczeniem i racjonowaniem żywności przeznaczonej na użytek rosyjskich żołnierzy, najpierw pułkowym, a później brygadowym, aż po stopień dywizyjny i okręgowy (w istniejącym wówczas Zabajkalskim Okręgu Wojskowym, a później Moskiewskim Okręgu Wojskowym). Na szczeblu centralnym od 1997 r. piastował stanowisko szefa sztabu logistyki SZ FR (resortem kierował marszałek Igor Siergiejew), a szefem logistyki armii rosyjskiej został w 2008 roku (za Anatolija Sierdiukowa) Ostatni awans miał miejsce w 2010 roku, kiedy to ówczesny prezydent FR Dmitrij Miedwiediew mianował go wiceministrem obrony ds. zabezpieczenia materiałowo-technicznego SZ FR.
 

Gen. płk Michaił Mizincew do niedawna był szefem Narodowego Centrum Zarządzania Obroną Rosji. Mizincew znany jest przede wszystkim z negatywnej strony, gdyżł przez media został okrzyknięty "rzeźnikiem Mariupola". Był odpowiedzialny za przeprowadzenie oblężenia miasta, zdobytego w maju przez Rosjan. Ponadto oficjalnie informował o wysyłaniu ukraińskich cywilów w głąb państwa rosyjskiego.

Autor:
Kacper Bakuła

Żródło:
defence24/ Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE