Kandydaci do pracy rozmawiają z agentem ds. rekrutacji przed fabryką Foxconn w pobliżu Ćennaju / Reuters
Federalne Ministerstwo Pracy twierdzi, że ustawa „jasno stanowi, że przy rekrutacji pracowników płci męskiej i żeńskiej nie może mieć miejsca żadna dyskryminacja”.
Przedstawiciele firmy Foxconn w oświadczeniu: „zdecydowanie odrzucamy zarzuty dotyczące dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na stan cywilny”.
Ani Apple, ani rząd stanu Tamil Nadu nie odpowiedziały na prośbę agencji Reuters o komentarz.
BBC również zwróciło się do departamentu pracy Tamil Nadu o odpowiedź.
Foxconn, największy dostawca telefonów iPhone firmy Apple, założył swoją pierwszą fabrykę w Tamil Nadu w 2017 roku i od tego czasu intensywnie rozszerza swoją działalność w Indiach.
W 2023 roku firma rozpoczęła montaż iPhone'a 15 w tym stanie, a na początku tego roku Foxconn nawiązał współpracę z Google w celu produkcji smartfonów Pixel w Tamil Nadu.
Firma oświadczyła, że nie toleruje dyskryminacji przy rekrutacji.
Według firmy, w ostatnim procesie rekrutacji, 25% zatrudnionych kobiet było zamężnych.
Przyznała jednak, że 20 ogłoszeń o pracę opublikowanych przez agencje rekrutacyjne zostało usuniętych w 2022 roku, ponieważ „nie spełniały naszych standardów”.
Praktyki dyskryminacyjne szczegółowo opisane w raporcie ze śledztwa Reutersa rzekomo miały mieć miejsce w latach 2023 i 2024.
„Kiedy widzimy problem, przechodzimy do działania, zaczynając od próby naprawy aż do rozwiązania umowy z agencją rekrutacyjną”, dodał Foxconn.
Aktywiści praw człowieka twierdzą, że doniesienia o nielegalnych praktykach rekrutacyjnych firmy w Indiach są niepokojące, biorąc pod uwagę, że tysiące ludzi szuka zatrudnienia w jej fabrykach.
Pracownicy agencji Reuters twierdzą, iż rozmawiali z wieloma pracownikami i agencjami rekrutacyjnymi Foxconn na potrzeby artykułu.
W raporcie podano, że agenci rekrutacyjni i informatorzy HR w Foxconn „powoływali się na obowiązki rodzinne, ciążę i wyższą absencję jako powody, dla których Foxconn nie zatrudniał zamężnych kobiet w fabryce”.
To nie pierwszy raz, gdy firma znalazła się pod lupą w związku ze stosowanymi w niej praktykami dotyczącymi zatrudnienia.
W 2018 roku organizacja zajmująca się prawami człowieka z USA oskarżyła firmę o nadmierne obciążanie pracą i zaniżanie płac tymczasowym pracownikom w jej fabryce w Chinach, która produkowała produkty dla Amazona.
W 2022 roku w fabryce iPhone w Chinach wybuchły protesty pracowników, którzy twierdzili, że nie wypłacono im określonych należności.