Źródło: Reuters/Khamis
Jak poinformowali agencję Reuters medycy, w trwającym od 14 miesięcy konflikcie nic nie wskazuje na to, że strajk dotknął placówki pocztowej w obozie Nuseirat, w którym schronienie znalazły przesiedlone rodziny, a także uszkodził kilka pobliskich domów. Wojsko izraelskie nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz. Nuseirat to jeden z ośmiu historycznych obozów w Strefie Gazy, pierwotnie dla palestyńskich uchodźców z wojny w 1948 r., która miała miejsce w związku z powstaniem Izraela. Obecnie jest częścią gęsto zaludnionego obszaru miejskiego, w którym mieszkają przesiedleńcy z całej enklawy.
Wcześniej w czwartek dwa izraelskie ataki w południowej Strefie Gazy zabiły 13 Palestyńczyków, którzy według medyków z Gazy i Hamasu byli częścią sił chroniących ciężarówki z pomocą humanitarną. Izraelskie wojsko stwierdziło, że byli to bojownicy Hamasu próbujący porwać ładunek. Według źródeł zbliżonych do tej organizacji, wiele osób zabitych w atakach na Rafah i Khan Junis miało powiązania z Hamasem. Izraelskie wojsko w oświadczeniu poinformowało, że celem dwóch nalotów było zapewnienie bezpiecznego dostarczania pomocy humanitarnej. Oskarżyło też członków Hamasu o planowanie działań mających na celu uniemożliwienie dotarcia pomocy do potrzebujących jej cywilów w Strefie Gazy. W oświadczeniu napisano, że członkowie Hamasu zamierzali przejąć pomoc, aby „wspierać dalszą działalność terrorystyczną”.
Uzbrojone gangi wielokrotnie porywały ciężarówki z pomocą, a Hamas utworzył grupę zadaniową, aby się z nimi zmierzyć. Siły kierowane przez Hamas zabiły ponad dwa tuziny członków gangów w ostatnich miesiącach, powiedzieli źródła i medycy Hamasu. Hamas powiedział, że izraelskie ataki wojskowe zabiły co najmniej 700 policjantów, których zadaniem było zabezpieczanie ciężarówek z pomocą humanitarną w Strefie Gazy od czasu rozpoczęcia wojny 7 października 2023 r . Oskarżył Izrael o próbę ochrony grabieży i „tworzenie anarchii i chaosu w celu uniemożliwienia dotarcia pomocy humanitarnej do mieszkańców Strefy Gazy”. Niezależnie od tego izraelskie wojsko w czwartek nakazało ewakuację mieszkańcom kilku dzielnic w sercu miasta Gaza, informując, że odpowie na rakiety wystrzelone z tych obszarów.
„To ostrzeżenie przed atakiem” – głosi oświadczenie wojska opublikowane na stronie X, które niektórzy mieszkańcy otrzymali również w formie alertów tekstowych i dźwiękowych na swoje telefony komórkowe.
Nakazy ewakuacji wywołały nową falę przesiedleń. O zmroku dziesiątki rodzin opuściły te obszary, kierując się w stronę centrum miasta.
ATAKI IZRAELSKIE W MIEŚCIE GAZA, CENTRALNA GAZA
Izraelskie bombardowania budynku mieszkalnego przy ulicy Al-Jala w Strefie Gazy oraz domu na zachód od Nuseirat zabiły 22 osoby, poinformowali medycy i palestyńska agencja prasowa WAFA. W obozie dla uchodźców w Jabalii na północy Strefy Gazy, gdzie od października działa armia, przedstawiciele służby zdrowia poinformowali, że lekarz ortopeda, Saeed Judeh, został zastrzelony przez izraelskie siły w drodze do szpitala Al-Awda, gdzie zwykle leczył pacjentów. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że jego śmierć zwiększyła do 1057 liczbę pracowników służby zdrowia, którzy zginęli od początku wojny. Miesiące wysiłków na rzecz zawieszenia broni podejmowanych przez arabskich mediatorów – Egipt i Katar, wspieranych przez Stany Zjednoczone – nie doprowadziły do zawarcia porozumienia między dwiema walczącymi stronami. W środę Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowaną większością głosów opowiedziało się za natychmiastowym, bezwarunkowym i trwałym zawieszeniem broni oraz natychmiastowym uwolnieniem wszystkich zakładników schwytanych w październiku 2023 r. w Izraelu i przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy.
Wojna w palestyńskiej enklawie rozpoczęła się po tym, jak bojownicy Hamasu wkroczyli do izraelskich społeczności, zabijając około 1200 osób i biorąc około 250 zakładników do kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy, zgodnie z izraelskimi szacunkami. Od tego czasu izraelskie wojsko zrównało z ziemią duże obszary Gazy, zmuszając niemal wszystkich 2,3 miliona mieszkańców do opuszczenia swoich domów, powodując śmiertelny głód i choroby oraz zabijając ponad 44 800 osób, zgodnie z informacjami palestyńskich władz ds. zdrowia.