2023-05-30 12:18:18 JPM redakcja1 K

Japonia ostrzega, że zniszczy każdą północnokoreańską rakietę, która znajdzie się na jej terytorium po tym, jak Pjongjang zasygnalizował, że wystrzelenie satelity jest nieuchronne

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przeprowadził we wtorek inspekcję przygotowań do budowy pierwszego północnokoreańskiego wojskowego satelity szpiegowskiego, poinformowała w środę czasu lokalnego państwowa agencja prasowa KCNA.

Japońskie Ministerstwo Obrony ostrzegło w poniedziałek, że zniszczy każdą północnokoreańską rakietę, która znajdzie się na jego terytorium po tym, jak Pjongjang powiadomił kraj o planach wystrzelenia „satelity” między 31 maja a 11 czerwca.

„Podejmiemy niszczycielskie środki przeciwko rakietom balistycznym i innym pociskom, które wylądują na naszym terytorium” - oświadczyło japońskie Ministerstwo Obrony.

Północnokoreańska agencja rozwoju kosmicznego powiedziała w zeszłym roku, że zakończy przygotowania do budowy satelity zwiadowczego do kwietnia 2023 roku.

Rzecznik japońskiej straży przybrzeżnej powiedział, że powiadomienie o wystrzeleniu przez Pjongjang nadeszło pocztą elektroniczną. Rzecznik powiedział, że Korea Północna planuje wystrzelić swojego satelitę w kierunku Morza Żółtego, Morza Wschodniochińskiego i na wschód od Luzon na Filipinach, w obszarze poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii.

Sekretarz Gabinetu Japonii Hirokazu Matsuno powiedział również w poniedziałek, że każde wystrzelenie północnokoreańskiej rakiety w przebraniu „satelity” stanowi „zagrożenie” dla bezpieczeństwa kraju.

Jeśli Korea Północna zrealizuje swój plan wystrzelenia rakiety, naruszy to rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ i będzie „poważną prowokacją”, powiedział Matsuno dziennikarzom.

Matsuno powiedział, że japońskie Ministerstwo Obrony i Siły Samoobrony wydały rozkaz dotyczący przygotowania niszczycielskich środków przeciwko pociskom balistycznym.

Ponadto Ministerstwo Obrony podejmuje również inne środki ostrożności, takie jak rozmieszczenie baterii obrony przeciwrakietowej Patriot i niszczycieli Aegis ze zdolnościami obrony przed rakietami balistycznymi na wodach wokół japońskich wysp Nansei, archipelagu rozciągającego się od południowego krańca głównej japońskiej wyspy Kyushu na południe do okolic Tajwanu.

Okinawa, gdzie Stany Zjednoczone utrzymują kluczowe bazy wojskowe, jest największą wyspą w łańcuchu.

Matsuno dodał, że Japonia będzie ściśle współpracować z USA i Koreą Południową i wezwał Pjongjang do zachowania powściągliwości.

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że każde wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną, nawet jeśli jest to satelita, jest „istotną kwestią, która wpływa na bezpieczeństwo obywateli Japonii” i powtórzył swoją gotowość do przeprowadzenia rozmów z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

W zeszłym miesiącu Kim nakazał urzędnikom przygotowanie się do wystrzelenia pierwszego wojskowego satelity zwiadowczego w kraju, podały wówczas północnokoreańskie media państwowe.

Południowokoreańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego odbyła w poniedziałek nadzwyczajne posiedzenie po tym, jak Korea Północna poinformowała o planach wystrzelenia satelity - poinformowało w oświadczeniu południowokoreańskie biuro prezydenckie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Seulu wezwało również w poniedziałek Koreę Północną do wycofania swojego planu wystrzelenia „satelity”, co byłoby „poważnym naruszeniem” rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i „oczywistym nielegalnym działaniem, którego nie można usprawiedliwić pod żadnym pretekstem”.

W połowie kwietnia północnokoreański test rakietowy wzbudził obawy na głównej japońskiej wyspie Hokkaido, po tym jak rządowy system alarmowy ostrzegł mieszkańców, aby się ukryli.

Wkrótce jednak strach zamienił się w gniew i zamieszanie, gdy nakaz ewakuacji został zniesiony w związku z doniesieniami, że został on wysłany przez pomyłkę, a lokalni urzędnicy stwierdzili, że nie było możliwości, aby pocisk uderzył w wyspę, a Tokio później potwierdziło, że spadł on poza terytorium Japonii, na wodach u wschodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego.

Korea Północna oświadczyła później, że pocisk był nowym ICBM na paliwo stałe, co według analityków może pozwolić jej na szybsze i łatwiejsze przeprowadzanie ataków nuklearnych dalekiego zasięgu w miarę rozwoju programu rakietowego

Autor:
Emiko Jozuka | tłumaczenie: Karolina Bryndal

Żródło:
https://edition.cnn.com/2023/05/29/asia/japan-north-korea-rocket-launch-intl-hnk-ml/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE