2023-06-01 16:57:44 JPM redakcja1 K

Malezja bada chińską barkę podejrzaną o powiązania z grabieżą brytyjskich wraków z II wojny światowej

Przeszukanie statku zarejestrowanego w Fuzhou w Chinach ujawniło pocisk armatni pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

Zarejestrowany w Chinach statek zatrzymany przez Malezję za nielegalne kotwiczenie na wodach wschodniego Johor. Fot: AP

 

Malezyjska agencja morska poinformowała, że znalazła na zarejestrowanym w Chinach statku pocisk armatni pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej i bada, czy barkowiec był zamieszany w grabież dwóch wraków brytyjskich okrętów wojennych na Morzu Południowochińskim.

Agencja poinformowała, że zatrzymała statek zarejestrowany w Fuzhou w Chinach w niedzielę za kotwiczenie bez zezwolenia u wybrzeży południowego stanu Johor, a inspekcja ujawniła złom i pocisk armatni, które, jak podejrzewa, pochodziły z drugiej wojny światowej. Na pokładzie znajdowało się 32 członków załogi, w tym 21 Chińczyków, 10 osób z Bangladeszu i jeden Malezyjczyk.

Agencja morska poinformowała, że uważa, iż zardzewiały pocisk armatni był powiązany z przejęciem przez policję dziesiątek niewybuchów artyleryjskich i innych zabytków na prywatnym złomowisku w Johor. Gazeta New Straits Times poinformowała, że amunicja pochodzi z okrętów wojennych, a policja przeprowadziła na miejscu kontrolowaną eksplozję broni.

Malezyjskie media donoszą, że nielegalni ratownicy mieli na celowniku okręty HMS Repulse i HMS Prince of Wales, które zostały zatopione w 1941 roku przez japońskie torpedy, kilka dni po ataku na Pearl Harbor.

Łącznie zginęło 842 marynarzy, a wraki statków u wybrzeży środkowego stanu Pahang zostały uznane za groby wojenne. Rybacy i nurkowie zaalarmowali władze po zauważeniu obcego statku w pobliżu tego obszaru w zeszłym miesiącu.

Zdjęcia i wideo opublikowane przez agencję pokazały barkowiec z dużym dźwigiem i stertami zardzewiałego metalu na pokładzie. Znany jako przedwojenna stal, materiał z dwóch okrętów wojennych jest cenny i może być wytapiany do użytku w produkcji niektórych urządzeń naukowych i medycznych.

To niedatowane zdjęcie opublikowane przez Malezyjską Agencję ds. Egzekwowania Przepisów Morskich (MMEA) pokazuje złom i starą łuskę armatnią na statku zarejestrowanym w Chinach po zatrzymaniu go na wodach wschodniego Johor. Fot: AP

Agencja poinformowała, że urzędnicy z Departamentu Dziedzictwa Narodowego i inni będą współpracować w celu zidentyfikowania pocisku armatniego.

Brytyjskie Narodowe Muzeum Królewskiej Marynarki Wojennej stwierdziło w zeszłym tygodniu, że jest „zaniepokojone i zainteresowany widocznym wandalizmem dla osobistego zysku”.

Nie był to pierwszy raz, gdy oba wraki stały się celem ataku.

The New Straits Times donosi, że zagraniczni poszukiwacze skarbów używali w 2015 r. materiałów wybuchowych domowej roboty do detonowania ciężkich stalowych płyt na statkach w celu łatwego ich odnalezienia. Inne media podały, że władze zatrzymały wówczas wietnamski statek zaangażowany w grabież wraku.

Dział: Wiadomości

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE