Pustynia Atakama podczas naturalnego fenomenu zwanego ’Desierto Florido’ (kwitnąca pustynia), który napełnia najsuchszą pustynię na świecie kwiatami i roślinami, w pobliżu Copiapó, Chile, 6 lipca 2024 r. Zdjęcie: Rodrigo Gutierrez/Reuters
Pustynia Atacama jest znana jako Disierto Florida („kwitnąca pustynia"), ponieważ co kilka lat pokrywa się kwiatami, gdy odpowiednie poziomy opadów deszczu i temperatura zbiegną się, aby obudzić uśpione nasiona pustyni.
Zazwyczaj dzieje się to wiosną. Jednak obecne kwitnienie jest niezwykle wczesne — w środku zimy na półkuli południowej — dzięki opadom deszczu napędzanym przez El Niño, naturalne zjawisko klimatyczne, które wpływa na pogodę na całym świecie.
Kwitnienie zazwyczaj zbiega się z El Niño, podczas którego temperatury w tym regionie są wyższe, co prowadzi do większego parowania, a w konsekwencji, większych opadów deszczu.
W ciągu ostatnich 40 lat miało miejsce około 15 wydarzeń kwitnienia, według analizy przeprowadzonej w 2022 roku przez Papieski Uniwersytet Katolicki Chile.

Pustynia ta rozkwita co kilka lat, kiedy temperatura i opady deszczu są odpowiednie, aby rozbudzić uśpione nasiona. Zdjęcie: Rodrigo Gutierrez/ Reuters

Pystynia zazwyczaj rozkwita wiosną, ale tegoroczne, intensywniejsze niż zazwyczaj opady spowodowały wcześniejszy rozkwit. Zdjęcie: Rodrigo Gutierrez/ Reuters
Kwitnienia nie są jeszcze wystarczająco rozległe, aby oficjalnie uznać je za część „kwitnącej pustyni” - powiedział Cesar Pizarro, który kieruje ochroną bioróżnorodności w Narodowej Korporacji Leśnictwa (CONAF), organizacji rządowej Chile.
Ale spodziewamy się większej ilości deszczu, co oznacza, że kwiaty rozrosną się na większy obszar, dodał.
W 2022 roku rząd Chile ogłosił utworzenie nowego parku narodowego na pustyni Atacama, w celu ochrony tych rzadkich kwitnących roślin oraz dzikiej fauny, w tym owadów, gadów i ptaków, które wspierają.