Źródło zdjęcia: https://eos.org/features/how-quantum-computing-can-tackle-climate-and-energy-challenges
Podczas gdy standardowe komputery pracują z bitami informacji, które mogą mieć tylko dwa stany, 0 lub 1, procesory kwantowe opierają się na fakcie, że bity mogą istnieć w obu stanach jednocześnie. W rezultacie mają one ogromną moc obliczeniową i mogą dokonywać obliczeń, niewykonalnych dla żadnych komputerów klasycznych. Komputery kwantowe mogą być wykorzystywane do rozwiązywania złożonych problemów oraz zarządzać znacznie większą ilością obliczeń jednocześnie niż komputery klasyczne.
Naukowcy wyjaśniają, że wciąż są na wczesnym etapie opracowywania prawdziwego procesora kwantowego. Producent sprzętu IBM zbudował już 50-qubitowy komputer, ale z materiałów nadprzewodzących, które wymagają ekstremalnie niskich temperatur. Umieszczenie procesora kwantowego na krzemowym chipie, który jest obecnie używany w przemyśle komputerowym, może być pierwszym krokiem w kierunku masowej produkcji.
W takich procesorach kwantowych elektrony mogą znajdować się w wielu stanach jednocześnie. Nazywa się to superpozycją. W laboratorium naukowcom udało się utrzymać elektrony pomiędzy obiema pozycjami jednocześnie, jednak takie elektrony nie są stabilne i szybko się rozpadają. Łącząc te elektrony razem na krzemowym chipie qubit producenci sprzętu mogliby produkować procesory kwantowe do użytku komercyjnego.