Na byłym lotnisku Tegel na przedmieściach Berlina robotnicy wciąż odnajdują bomby. Na terenie 495 hektarów który został siedzibą główną lotniska miasta w latach 70 dwudziestego wieku pozostałości po wojsku pruskim i dwóch wojnach światowych zamknięto w 2000 roku, zanim został całkowicie spustoszały, około 3 metrów z każdej strony zostało wyczyszczone, kiedy to inne obszary zostały.
Od maja 2021 roku z 20 hektarów przeniesiono ponad 10 ton zdetonowanych materiałów wybuchowych i amunicji. Jednak w przeciwieństwie do antycznej broni, Tegel nie będzie długo stał bez celu. Ponieważ brutalny i ogromny terminal, kręte korytarze i wieża kontroli lotów znalazły już nowe przeznaczenie. Dzięki inwestycjom wartym aż 8 miliardów Euro (7,9 miliarda dolarów ), trwającym kilkanaście lat, jest możliwe że stanie się jednym z najbardziej ambitnych i inteligentnych miast w całej Europie.
Projekt nazywa się Berlin TXL, zaprojektowano go przyjaźnie dla klimatu, ma mnóstwo zróżnicowanych technologii, zintegrowane kampusy uniwersyteckie i centrum innowacji, które to napędzają technologię do przodu.