Twierdzą, że podczas „operacji specjalnej” człowiek zdobędzie „nieocenione doświadczenie wojskowe”, będzie mógł „przeciwstawić się nazistom na Ukrainie”, „przejść do historii po stronie dobra”, a także „wziąć bezpośredni udział w odrodzeniu Wielkiej Rosji”.
Według ulotek kandydatem do armii rosyjskiej może być „obywatel kraju OUBZ” w wieku od 18 do 40 lat, zdolny do służby wojskowej, posiadający wykształcenie co najmniej 9 klas, a także biegle władający językiem rosyjskim.
Kandydatami nie będą mogli zostać obywatele, którzy „nie wspierają operacji specjalnej”, wspierają „nazistowski reżim” na Ukrainie oraz rozpowszechniają lub filmują treści dyskredytujące armię rosyjską.
Wcześniej w moskiewskich autobusach pojawiły się ogłoszenia o naborze do armii rosyjskiej w językach kirgiskim, uzbeckim i tadżyckim. Powiedzieli, że idąc do wojska, będą mogli w uproszczony sposób uzyskać rosyjskie obywatelstwo. Władze Tadżykistanu, Uzbekistanu i Kirgistanu wielokrotnie przypominały swoim obywatelom, że udział w działaniach wojennych na terytorium obcego państwa podlega odpowiedzialności karnej.
Wojna na Ukrainie
Rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę trwa już prawie dziesiąty miesiąc, ale generalnie Rosja zaatakowała Ukrainę już w 2014 roku, anektując Krym i częściowo zajmując niektóre terytoria.
Według ONZ do 4 grudnia w wyniku wojny na Ukrainie zginęło 6702 cywilów. Prawie 10 000 osób zostało rannych. Organizacja zauważa jednak, że ofiar może być znacznie więcej. Mówią o tym także ukraińskie władze.
Większość krajów świata potępiła działania Rosji i jej prezydenta Władimira Putina. Szereg krajów, w tym Stany Zjednoczone i Unia Europejska, nałożyły na Rosję bezprecedensowe sankcje gospodarcze w odpowiedzi na inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę. Dzięki temu Rosja stała się światowym liderem pod względem wysokości nałożonych sankcji. Ponadto państwa nakładają sankcje personalne na rosyjskich urzędników, oligarchów i biznesmenów.
Rosja była wielokrotnie oskarżana o przeprowadzanie ataków, w tym rakietowych, na cele cywilne na Ukrainie. Rosja zaprzeczyła tym oskarżeniom.
15 listopada Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, zgodnie z którą Rosja może zostać pociągnięta do odpowiedzialności finansowej za wojnę na Ukrainie. Za wypłatą reparacji opowiedziały się 93 kraje, w tym Stany Zjednoczone i wszystkie kraje UE, 13 przeciw (m.in. Rosja, Chiny, Iran i Białoruś), a kolejne 74 kraje (m.in. Kirgistan, Kazachstan, Uzbekistan i Tadżykistan) wstrzymały się od głosu.