2022-09-26 10:08:06 JPM redakcja1 K

Rekordowy limit dla przyszłych oficerów

Niemal tysiąc osób, zarówno cywilów, jak i żołnierzy, będzie mogło wziąć udział w przyszłorocznych kursach oficerskich. W przypadku szeregowych aspirujących do korpusu oficerskiego miejsc będzie ponad trzy razy w...

Niemal tysiąc osób, zarówno cywilów, jak i żołnierzy, będzie mogło wziąć udział w przyszłorocznych kursach oficerskich. W przypadku szeregowych aspirujących do korpusu oficerskiego miejsc będzie ponad trzy razy więcej niż w tym roku. Co więcej, będą oni się szkolić nie jak dotąd wyłącznie w Akademii Wojsk Lądowych, ale także w uczelniach w Gdyni i Dęblinie.

 

Kursy oficerskie to, oprócz ukończenia studiów wojskowych, jedna z dróg, by zostać podporucznikiem Wojska Polskiego. Szkolenia takie będą w przyszłym roku prowadzić cztery wojskowe uczelnie: Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie. Najkrótsze kursy potrwają trzy miesiące, a ten najdłuższy aż 24 miesiące.

O udział w kursie mogą się ubiegać zarówno cywile, jak i żołnierze zawodowi: podoficerowie i szeregowi zawodowi. W obu przypadkach konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków. To m.in. ukończone studia wyższe na kierunku wskazanym przez MON (lista ma być znana niedługo) lub zamiennie z kierunkiem wykształcenia – doświadczenie oraz kwalifikacje przydatne w określonej specjalności (w przypadku żołnierzy). Szeregowi aplikujący na szkolenie muszą też mieć minimum trzyletni staż służby, a osoby, które chcą zostać wojskowymi medykami, najpóźniej w dniu rozpoczęcia szkolenia muszą legitymować się prawem wykonywania zawodu.

Zgodnie z decyzją MON-u w kursach oficerskich w 2023 roku będą mogły wziąć udział aż 982 osoby. Ta rekordowa liczba zaplanowanych przyjęć związana jest ze zwiększaniem liczebności armii. 289 ochotników przyjmie WAT, 125 – LAW, 75 – AMW, a najwięcej, bo aż 493 przyszłych oficerów, będzie się szkolić w AWL-u. W tej uczelni limit jest ponad dwa razy większy niż tegoroczny. – Jesteśmy przygotowani na przyjęcie zwiększonej liczby słuchaczy w ramach kursów oficerskich. W tym roku zainteresowanie ofertą było tradycyjnie duże, o jedno miejsce ubiegało się średnio czterech kandydatów. Teraz mamy już za sobą promocję oficerską niektórych absolwentów studium oficerskiego, a niedawno rozpoczął się 12-miesięczny kurs oficerski dla cywilów i szeregowych zawodowych. Do 7 października prowadzimy jeszcze nabór na sześciomiesięczny kurs dla podoficerów – mówi kpt. Roksana Borowska, oficer prasowy AWL-u.

Cywile na start 

Na przyszłorocznych kursach na cywilów będzie czekało niemal 400 miejsc. Do wyboru będą oni mieli kursy w kilkunastu specjalnościach. Najkrótsze, trzymiesięczne szkolenia będą prowadzone w WAT i AWL-u. W tej pierwszej placówce ochotnicy mogą aplikować na jedno z 65 miejsc na kursach w specjalnościach: eksploatacji systemów informatycznych (30 miejsc), kryptologicznej (10) i cyberbezpieczeństwa (25). We wrocławskiej akademii będzie się z kolei szkolić siedmiu przyszłych prokuratorów wojskowych.

12-miesięczne kursy dla osób z cywila będą prowadziły wszystkie cztery uczelnie. 129 osób przyjmie AWL, gdzie kandydaci przejdą szkolenie m.in. w specjalnościach: pancerno- zmechanizowanej (50), rozpoznania i zakłóceń elektronicznych (20), rozpoznania i likwidacji skażeń (30), infrastruktury (13) oraz obsługi prawnej (16). Na WAT zostanie przyjętych 118 cywilów. Podczas 12 miesięcy szkolenia będą oni zdobywać wiedzę z zakresu m.in. eksploatacji systemów łączności (20), cyberbezpieczeństwa (20), logistyki ogólnej (40) czy zagadnień ekonomiczno-finansowych (8).

AMW na kursy roczne przyjmie 30 osób – po 15 miejsc przygotowano w specjalnościach ogólnologistycznej i kadrowej. Na LAW-ie z kolei szkolenie przejdą przyszli specjaliści od ubezpieczenia lotów (5) oraz radiotechnicy (15). Najdłużej będą się szkolić cywilni kandydaci w specjalności ruchu lotniczego. 24-miesięczny kurs dla 15 osób poprowadzą instruktorzy z LAW-u.

Miejsca dla żołnierzy

Szansę na zostanie oficerami będą też mieli żołnierze zawodowi. Półroczne kursy będzie mogło rozpocząć niemal 359 podoficerów. Najwięcej z nich, bo 168, przyjmie AWL, gdzie kandydaci będą się szkolić w 23 specjalnościach, w tym: rozpoznania ogólnego (10), wsparcia i zabezpieczenia działań specjalnych (7) oraz rakietowej i artylerii (15). Najwięcej, bo 26 osób, zostanie przyjętych na kurs mający przygotować do służby w różnych specjalnościach pancerno-zmechanizowanych.

Na WAT szansę na szkolenie będzie miało 106 podoficerów – przyszłych specjalistów m.in. od: cyberbezpieczeństwa (25), transportu i ruchu wojsk (10), eksploatacji systemów łączności (38) oraz systemów informatycznych (15).

55 miejsc na kursach w sześciu specjalnościach zaoferuje LAW. Podoficerowie będą się szkolić na przyszłych nawigatorów (5), meteorologów (5) i radiotechników (15), a także specjalistów od ubezpieczenia lotów (5) i przeciwlotniczych zestawów rakietowych (15). W gdyńskiej uczelni z kolei 15 żołnierzy przejdzie kurs w specjalności ogólnologistycznej i tyle samo w kadrowej.

Większe niż dotąd możliwości szkolenia zyskają szeregowi. O ile w tym roku miejsc było zaledwie 60, o tyle już w przyszłym będzie ich 218. Najwięcej, bo 168 szeregowych, będzie się szkolić w AWL-u. Kurs będzie prowadzony w siedmiu specjalnościach, w tym: pancerno-zmechanizowanej (51), rakietowej i artylerii (25), lądowych działań specjalnych (2), rozpoznania ogólnego (25) oraz saperskiej (15). 15 szeregowych będzie mogło odbyć szkolenie w specjalności ogólnologistycznej na AMW, a 35 kolejnych przyjmie LAW (specjalności: radiotechniczna – 5, artylerii przeciwlotniczej – 15, przeciwlotniczych zestawów rakietowych – 15).

– To znakomita wiadomość dla szeregowych. Miejsc jest ponad trzy razy więcej niż w tym roku, a dodatkowo żołnierze tego korpusu zyskują możliwość szkolenia w trzech, a nie, jak dotąd, w jednej akademii. To ważne w kontekście tych, którzy służą w siłach powietrznych i marynarce wojennej. By zostać oficerem, nie będą musieli zmieniać rodzaju sił zbrojnych – mówi st. szer. Agnieszka Morąg-Stępień, przewodnicząca Kolegium Dziekanów Korpusu Szeregowych Zawodowych. Przyznaje, że sukcesywnie rośnie liczba szeregowych legitymujących się wyższym wykształceniem niezbędnym do ubiegania się o udział w kursie. – Podejmują studia, kształcą się językowo, wielu ma ambicje, by zostać oficerem – informuje st. szer. Morąg-Stępień.

W przyszłorocznej ofercie nie zabraknie kursu trzymiesięcznego, adresowanego zarówno do cywilów, jak i żołnierzy zawodowych. Będzie on prowadzony wyłącznie w AWL-u, a szkolić się na nim będą m.in. przyszli lekarze, ratownicy medyczni oraz dentyści (21 miejsc).

Gdzie i kiedy złożyć dokumenty?

Osoby cywilne muszą złożyć wniosek do szefa wojskowego centrum rekrutacji, w określonym terminie, zależnym od uczelni i rodzaju kursu. Na 12-miesięczne kursy wnioski trzeba złożyć do: 19 maja 2023 roku (AMW), 12 czerwca (LAW), 16 czerwca (AWL) oraz 30 czerwca (WAT). Aplikujący na kurs trzymiesięczny w AWL-u mają czas do 3 lutego 2023 roku, a ubiegający się o szkolenie w WAT – do 21 października tego roku (pierwsza edycja kursów w zakresie eksploatacji systemów informatycznych i cyberbezpieczeństwa) oraz do 17 lutego 2023 roku (II edycja). Do 12 czerwca wnioski muszą złożyć osoby decydujące się na 24-miesięczny kurs w LAW-ie.

Żołnierze zawodowi z kolei wnioski muszą złożyć do dyrektora Departamentu Kadr. Tu także terminy zależą od rodzaju kursu i wybranej uczelni. Podoficerowie aplikujący na AWL muszą to zrobić do 7 października 2022 roku (kurs sześciomiesięczny) lub 3 lutego 2023 roku (kurs trzymiesięczny), a ci, którzy chcą wziąć udział w półrocznym szkoleniu w AMW, mają czas do 17 października tego roku.

Do 16 stycznia 2023 roku dokumenty muszą złożyć podoficerowie chętni na sześciomiesięczny kurs oficerski w LAW-ie. Najwięcej czasu, bo aż do 29 września 2023 roku, mają ci żołnierze, którzy zamierzają ubiegać się o jedno z miejsc na sześciomiesięcznym kursie oficerskim w WAT.

Szeregowych obowiązują jeszcze inne terminy. Na 12-miesięczne kursy wnioski muszą oni złożyć do 19 maja (AMW), 12 czerwca (LAW) lub 16 czerwca 2023 roku (AWL).

O przyjęciu na kurs będą decydować wyniki postępowania rekrutacyjnego. Jednym z jego elementów będzie sprawdzian sprawności fizycznej. Kandydaci, którzy pozytywnie ukończą szkolenie i zdadzą egzaminy, zostaną promowani na podporuczników i rozpoczną służbę w jednostkach wojskowych w całym kraju. Spośród 982 absolwentów, 585 osób trafi do jednostek Dowództwa Generalnego RSZ, 132 do wojsk obrony terytorialnej, 105 do Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, a 86 do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Liczba miejsc na kursach oficerskich wzrasta z roku na rok. Przyszłoroczny limit jest ponad dwa razy większy niż w tym roku, gdy uczelnie zaoferowały w sumie 419 miejsc (w tym ponad 329 dla żołnierzy).

Autor:
Paulina Glińska

Żródło:
polskazbrojna, fot 12 BZ, SP Sonda

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE