2024-12-11 10:43:54 JPM redakcja1 K

Władze twierdzą, że sześćdziesięciu pacjentów szpitala w Strefie Gazy jest zagrożonych głodem

Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że pacjenci mogą umrzeć z powodu braku żywności i wody, podczas gdy przedstawiciel ONZ informuje Radę Bezpieczeństwa o warunkach.

Źródło: Ashraf Amra/Anadolu

 

Władze palestyńskiej służby zdrowia poinformowały, że dziesiątki rannych pacjentów w szpitalu indonezyjskim, znajdującym się w oblężonej przez Izrael północnej części Strefy Gazy, jest narażonych na śmierć z powodu braku żywności i wody. Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy poinformowało we wtorek wieczorem, że 60 pacjentów jest „zagrożonych śmiercią”.

„Sytuacja humanitarna w szpitalu stała się niezwykle niebezpieczna, gdyż ranni nie mają zaspokojonych podstawowych potrzeb, co zwiększa ich cierpienie w trudnych warunkach narzuconych przez siły [izraelskie]” – poinformowało ministerstwo w oświadczeniu.

Szpital znajduje się w Beit Lahiya, na północy Strefy Gazy, która od początku października znajduje się pod zaostrzonym oblężeniem wojsk izraelskich. W oddzielnym codziennym raporcie na temat liczby ofiar śmiertelnych wojny Izraela w Strefie Gazy ministerstwo poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin w „czterech masakrach rodzin” zginęło co najmniej 28 osób, a 54 zostało rannych.

„Wielu poszkodowanych nadal znajduje się pod gruzami i na drogach, a karetki pogotowia i służby obrony cywilnej nie mogą do nich dotrzeć” – dodało ministerstwo.

Liczba ofiar śmiertelnych trwających ponad 14 miesięcy izraelskich ataków na Gazę wzrosła do 44 786 osób, poinformowało ministerstwo. Szacuje się, że 7 października 2023 r. w Izraelu zginęło 1139 osób podczas ataków prowadzonych przez palestyńską grupę zbrojną Hamas, a ponad 200 zostało wziętych do niewoli. Palestyńska agencja informacyjna Wafa podała później, że co najmniej siedmiu Palestyńczyków zginęło, a kilku zostało rannych, gdy izraelskie myśliwce zbombardowały wielopiętrowy budynek mieszkalny w obozie dla uchodźców Nuseirat w centralnej części Strefy Gazy.

Tymczasem Sigrid Kaag, koordynatorka ds. pomocy humanitarnej w Strefie Gazy, poinformowała członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ) na zamkniętym spotkaniu w Nowym Jorku we wtorek po południu. Rozmawiając z reporterami po odprawie, Kaag powiedziała, że ​​przekazała radzie, iż sytuacja w Strefie Gazy przedstawia się „bardzo, bardzo ponury obraz”.

„Mówiłam o nieludzkich warunkach, w jakich próbują przetrwać nasi bliźni, cywile, młodzi i starsi” – powiedziała.

W odpowiedzi na pytanie czy upadek rządu prezydenta Syrii, Baszara al-Assada może przyćmić wojnę Izraela w Strefie Gazy, Kaag stwierdziła, że ​​pracuje nad tym, aby sytuacja na oblężonym i bombardowanym terytorium pozostała „na mapie”. Kaag powiedziała również, że rozmawiała z członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ o „naszej nadziei na zawieszenie broni i bezwarunkowe uwolnienie zakładników, co oczywiście umożliwiłoby dalszą falę pomocy”. Jej komentarz pojawił się po tym, jak izraelski Kanał 13 poinformował, że ministrowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela zostali poinformowani, że Hamas wyraził zainteresowanie osiągnięciem zawieszenia broni i ugodą w sprawie niewoli Kanał 13 poinformował również, że Katar „odegrał znaczącą rolę w negocjacjach dotyczących umowy”, po tym jak wcześniej ogłosił, że zawiesza swoją rolę mediatora.

Przemawiając w sobotę na Forum w Dosze, minister spraw zagranicznych Kataru i premier szejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani stwierdził, że „rozmowy o zawieszeniu broni odzyskują impet”. Najnowsze oczekiwania na zawieszenie broni pojawiły się po tym, jak izraelskie wojsko ogłosiło, że przeprowadziło 480 ataków na Syrię w ciągu 48 godzin po tym, jak syryjscy bojownicy opozycyjni obalili trwające od dziesięcioleci rządy rodziny Al-Assad. Siły izraelskie zajęły również kontrolowane przez Syrię terytorium w strefie buforowej Wzgórz Golan, utworzonej w 1974 r. na mocy porozumienia o zawieszeniu broni zawartego z Damaszkiem, co spotkało się z potępieniem ze strony krajów regionu. Odrębne porozumienie o zawieszeniu broni między Izraelem a Hezbollahem w Libanie w dużej mierze nadal obowiązuje.

Dział: Konflikty

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się