2024-06-07 01:40:01 JPM redakcja1 K

Tak będzie wyglądać nowa norweska obrona powietrzna nad Oslo

Premier Jonas Gahr Støre powiedział, że nowy długoterminowy plan jest historyczny i stanowi ważny sygnał zarówno dla sojuszników, jak i dla „innych".

Zdjęcie: Vg.no

Plan długoterminowy uzgodniony przez wszystkie strony w Stortingu obejmuje lata 2025-2036. „W nadchodzących latach wydamy dużo pieniędzy na obronę", mówi Ine Eriksen Søreide, przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony. 

Ine Eriksen Søreide 

Przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony 

Przedstawiciele wszystkich partii zasiadających w Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Stortingu będą obecni podczas prezentacji ostatecznego planu. 

Obejmuje to plan długoterminowy: 

Większy nacisk na obronę powietrzną dalekiego zasięgu w celu ułatwienia stałej ochrony środkowo-wschodniej części Norwegii, w tym Oslo z jego dużą populacją i obecnością krytycznych instytucji społecznych. Marynarka wojenna otrzyma co najmniej pięć nowych fregat z helikopterami przeciw okrętom podwodnym, nowe okręty podwodne i ujednoliconą klasę statków z maksymalnie dziesięcioma dużymi i osiemnastoma mniejszymi okrętami. Konkretne środki mające na celu rekrutację, zachowanie i ponowną rekrutację wystarczającej liczby personelu i wiedzy specjalistycznej do norweskich sił zbrojnych oraz zapewnienie wystarczających przywilejów, aby siły zbrojne pozostały atrakcyjnym miejscem pracy. Przygotowana i wdrożona zostanie nadrzędna strategia dronowa dla sektora obronnego, zawierająca konkretne propozycje dotyczące sposobu, w jaki sektor obronny i różne gałęzie sił zbrojnych mogą wykorzystywać taką technologię zgodnie z rozwojem technologicznym w tej dziedzinie. W ciągu najbliższych 12 lat na obronność Norwegii wydanych zostanie o 611 miliardów koron norweskich więcej. We wtorkowe popołudnie szef obrony Eirik Kristoffersen jest szczęsliwy. „Jestem bardzo zadowolony, że osiągnięto szerokie porozumienie, w którym wszystkie strony popierają tę historyczną inwestycję w norweskie siły zbrojne. To pokazuje, że Norwegia bierze na siebie konsekwencje poważnych i niepewnych czasów dla Europy i świata", powiedział Kristoffersen dla VG. 

Eirik Kristoffersen 

Szef Obrony 

Støre: - Musimy więcej inwestować 

- „To historyczne, że wszystkie partie w norweskim parlamencie jednogłośnie zgodziły się na nowy długoterminowy plan dla norweskich sił zbrojnych", mówi Jonas Gahr Støre. Premier uważa, że jest to ważny sygnał dla sojuszników oraz dla innych krajów, że Norwegia jest zjednoczona we wzmacnianiu swojej obrony. „W czasach wojny w Europie, w sytuacji zaostrzonej polityki bezpieczeństwa i bardziej nieprzewidywalnej Rosji, musimy więcej inwestować w nasze wspólne bezpieczeństwo.” 

Jonas Gahr Støre (Ap) 

Premier 

- „Umowa obronna zapewni solidne wzmocnienie norweskiego potencjału obronnego i większą przewidywalność dla sektora obronnego"- mówi minister obrony Bjørn Arild Gram. 

Minister obrony Bjørn Arild Gram i premier Jonas Gahr Støre. Zdjęcie: Terje Bendiksby / NTB 

Przewodniczący Søreide chwali komisję za jej dobrą pracę. „Wszystkie strony dawały i brały, i każdy miał na to wpływ"- mówi lider. Innymi słowy, norweski parlament zgodził się na wprowadzenie obrony powietrznej dalekiego zasięgu dla środkowo-wschodniej części kraju, jak wspomniano powyżej. „Jest to bardzo gęsto zaludniony obszar, ale także, w którym należy chronić kluczowe instytucje społeczne"- mówi Søreide. 

Nils-Ole Foshaug (Ap) 

- To historyczny dzień dla bezpieczeństwa Norwegii. 

Christian Tybring-Gjedde (Frp) 

- Sprawiliśmy, że dobry długoterminowy plan stał się jeszcze lepszy. Chciałbym podziękować naszym dobrym kolegom za współpracę. 

Bjørnar Moxnes (Rødt) 

- Będziemy mieli historyczną inwestycję w obronę powietrzną, z obroną powietrzną dalekiego zasięgu w celu ochrony ludności cywilnej, infrastruktury i demokracji. 

Guri Melby (Venstre) 

- Dziś pokazujemy, że Norwegia powinna być w stanie bronić się ponad podziałami partyjnymi.

Dag-Inge Ulstein (Krf) 

- Fakt, że wszystkie partie w Stortingu popierają ten ogromny wzrost wydatków na obronność, ilustruje powagę sytuacji w polityce bezpieczeństwa. 

Ingrid Fiskaa (SV) 

- SV osiągnęła znaczący przełom w kwestii emerytur. Słabe emerytury są jednym z głównych powodów, dla których ludzie odchodzą z pracy. 

Rasmus Hansson (MDG) 

- Jesteśmy szczególnie zadowoleni, że wzmocniono nacisk na obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową dalekiego zasięgu. 

Bengt Fasteraune (Sp) 

- Jest to obietnica dla ludzi, aby zapewnić bezpieczeństwo na przyszłość. 

Hårek Elvenes (Høyre) 

- Dobry plan stał się jeszcze lepszy. W szczególności poprawienie ochrony przed pociskami dalekiego zasięgu i nasza zdolność do ochrony linii komunikacyjnych przez Atlantyk. 

Związek IE&FLT uważa, że stopień samowystarczalności musi zostać zwiększony i jak największa część konserwacji statków, samolotów i innego sprzętu powinna odbywać się w Norwegii. Organizuje pracowników przemysłu obronnego. „Teraz musimy również zapewnić dostępność wiedzy specjalistycznej i zasobów do przeprowadzania konserwacji w domu. Właśnie dlatego, że dzięki temu jesteśmy bezpieczniejsi w sytuacjach kryzysowych"- mówi Merete Jonas, która jest pierwszą wiceprzewodniczącą związku. W kwietniu rząd przedstawił propozycję długoterminowego planu. 

 

 

 

Autor:
Marie Dreyer Bakken, Marius Medby, Alf Bjarne Johnsen | Tłumaczenie: Michał Biegun

Źródło:
https://www.vg.no/nyheter/i/nywAvB/slik-blir-det-nye-forsvaret

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE