Turcja potępia izraelski plan podwojenia populacji Wzgórz Golan
Turcja potępiła izraelski plan podwojenia liczby ludności zamieszkującej okupowane Wzgórza Golan na południowo-zachodnim krańcu Syrii jako próbę „rozszerzenia swoich granic”, w obliczu rosnącego międzynarodowego zaniepokojenia działaniami Izraela w Syrii od czasu upadku reżimu Assada. Izrael przejął około dwóch trzecich Wzgórz Golan od Syrii podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku.
Oddziały izraelskie po syryjskiej stronie granicy, w pobliżu druzyjskiej wioski Majdal Shams, na Wzgórzach Golan zaanektowanych przez Izrael. Zdjęcie: Atef Safadi/EPA
W zeszłym tygodniu przeniósł wojska i opancerzenie do rzekomo zdemilitaryzowanej strefy buforowej poza teren, który już okupuje. Izrael twierdzi, że nowe pozycje zajęte przez siły izraelskie w Syrii są „środkiem tymczasowym”, ale ostatnie oświadczenia wydają się podważać to twierdzenie. W zeszłym tygodniu Izrael wskazał, że wojska pozostaną na swoich nowych pozycjach do zimy, podczas gdy w niedzielę premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że zatwierdził plan podwojenia izraelskiego osadnictwa na okupowanych Wzgórzach Golan. Turcja potępiła izraelski plan podwojenia liczby ludności zamieszkującej okupowane Wzgórza Golan na południowo-zachodnim krańcu Syrii jako próbę „rozszerzenia swoich granic”, w obliczu rosnącego międzynarodowego zaniepokojenia działaniami Izraela w Syrii od czasu upadku reżimu Assada. Izrael przejął około dwóch trzecich Wzgórz Golan od Syrii podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. W zeszłym tygodniu przeniósł wojska i opancerzenie do rzekomo zdemilitaryzowanej strefy buforowej poza teren, który już okupuje. Izrael twierdzi, że nowe pozycje zajęte przez siły izraelskie w Syrii są „środkiem tymczasowym”, ale ostatnie oświadczenia wydają się podważać to twierdzenie. W zeszłym tygodniu Izrael wskazał, że wojska pozostaną na swoich nowych pozycjach do zimy, podczas gdy w niedzielę premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że zatwierdził plan podwojenia izraelskiego osadnictwa na okupowanych Wzgórzach Golan. „Wzmocnienie Wzgórz Golan jest wzmocnieniem państwa Izrael”, powiedział Netanjahu w oświadczeniu w niedzielny wieczór, „i jest to szczególnie ważne w tym czasie. Będziemy nadal je utrzymywać, rozwijać i zasiedlać”. W oświadczeniu potępiającym ten ruch tureckie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło: „Ta decyzja jest nowym etapem w dążeniu Izraela do rozszerzenia swoich granic poprzez okupację. Ten krok jest źródłem poważnego zaniepokojenia, w połączeniu z wejściem Izraela na obszar separacji, z naruszeniem porozumienia o wycofaniu się z 1974 r., jego wkroczeniem na sąsiednie obszary i nalotami w Syrii”. Posunięcie to „poważnie podważyłoby” wysiłki na rzecz przywrócenia stabilności w Syrii po upadku Baszara al-Assada, dodało ministerstwo. Izrael ogłosił w 1981 r., że zaanektował to terytorium. Większość krajów nie uznaje suwerenności Izraela nad tą ziemią, chociaż administracja Trumpa uznała aneksję w 2019 roku. Na okupowanych ziemiach mieszka około 50 000 osób, z czego połowę stanowią Żydzi, a połowę Druzowie, arabskojęzyczna mniejszość etniczno-religijna.
Grafika przedstawia mapę terenów zajętych przez Izrael. Zdjęcie: The Guardian
Zawieszenie broni w 1974 r., które zakończyło wojnę Jom Kippur w 1973 r., ustanowiło nadzorowaną przez ONZ strefę buforową między Izraelem a Syrią, aby utrzymać siły z dala od siebie, porozumienie, które według Netanjahu upadło wraz z upadkiem Assada. Izraelski plan podwojenia populacji głównej części okupowanych Wzgórz Golan został również potępiony w poniedziałek przez Niemcy, jednego z najbliższych sojuszników Izraela w Europie, który wezwał Izrael do „porzucenia” tego planu. Christian Wagner, rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych, powiedział, że „zgodnie z prawem międzynarodowym jest całkowicie jasne, że obszar kontrolowany przez Izrael należy do Syrii, a zatem Izrael jest okupantem”. Gdy siły rebeliantów pod przywództwem islamistów odsunęły Assada od władzy w zeszłym tygodniu, Netanjahu nakazał wojskom zajęcie strefy zdemilitaryzowanej na Wzgórzach Golan. Izrael przeprowadził również setki ataków na Syrię, których celem były strategiczne obiekty wojskowe i broń, w tym broń chemiczna. Wagner powiedział, że „absolutnie kluczowe jest teraz, w tej fazie wstrząsów politycznych w Syrii, aby wszyscy działający w regionie wzięli pod uwagę integralność terytorialną Syrii i nie kwestionowali jej”. Przemawiając na konferencji prasowej, dodał, że sytuacja jest „złożona” i że Izrael jest zainteresowany zapewnieniem, że broń reżimu Assada nie wpadnie w niepowołane ręce. Podkreślił jednak, że Niemcy „wzywają teraz wszystkich przedstawicieli regionu do zachowania powściągliwości” i że „zniszczona wojną Syria zbyt długo była celem rozgrywek obcych mocarstw”. Egipt wyraził również kategoryczne odrzucenie decyzji izraelskiego rządu o rozbudowie osiedli na okupowanym Wzgórzu Golan, uznając ten ruch za rażące naruszenie suwerenności i integralności terytoriów Syrii. Tureckie oskarżenie pojawiło się w momencie, gdy Izrael kontynuował niszczenie aktywów wojskowych byłego reżimu w Syrii. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii stwierdziło, że Izrael uderzył w magazyny rakietowe i inne obiekty byłej syryjskiej armii wzdłuż syryjskiego wybrzeża w „najbardziej brutalnych atakach w regionie syryjskiego wybrzeża od początku [izraelskich] ataków w 2012 roku”.
Dział: Konflikty
Autor:
Peter Beaumont | Tłumaczenie: Justyna Król – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/