2022-09-12 09:34:28 JPM redakcja1 K

Ukradł nazwisko innego człowieka, by wstąpić do armii. Został złapany kilkadziesiąt lat później

Poinformował departament policji, że jego tożsamość została skradziona, co rozpoczęło ciąg zdarzeń, który zakończył trwające od dziesięcioleci oszustwo.

DaLeo Barner Służył w wojsku dwa razy, raz pod swoim nazwiskiem, a drugi pod fałszywym nazwiskiem - Michael Ciaglo for The New York Times.

Życie, które ułożył sobie czarnoskóry mężczyzna z dala od przemocy w St. Louise lat 80. zostało wywrócone do góry nogami, gdy człowiek, którego nazwiska użył wykrył jego podstęp.

Joel Sanders służył w armii Stanów Zjednoczonych w latach 1985-1988. Pochodzący z St. Louis, pan Sanders stacjonował w Berlinie, a po zwolnieniu ze służby z powodów medycznych pozostał w Niemczech, gdzie ułożył sobie życie, mając sześcioro dzieci i zakładając firmę ochroniarską.

Był tylko jeden problem: to nie był tak naprawde Joel Sanders.

W czerwcu 2018 roku mężczyzna z St. Louis, którego nazwisko przyjął DaLeo, został pozbawiony ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ zapisy wskazywały na jego status weterana. Doradzono mu, by skontaktował się z Departamentem Spraw Weteranów.

Poinformował departament policji, że jego tożsamość została skradziona, co rozpoczęło ciąg zdarzeń, który zakończył trwające od dziesięcioleci oszustwo. Odkrył także jego źródło: rozpacz młodego czarnoskórego mężczyzny, który chciał uciec przed przemocą swojego rodzinnego miasta na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych.

We wtorek sędzia okręgowy USA Sarah E. Pitlyk wschodniego dystryktu Missouri skazała obecnie 60-letniego DeLeo Barnera, na 100 godzin prac społecznych i tydzień więzienia (który skazany już odsiedział czekając na rozprawę) za oszustwo paszportowe ujawnione podczas śledztwa. W ramach ugody, prokuratorzy federalni wycofali poważniejszy zarzut kradzieży tożsamości.

Według akt sądowych pan Barner wstąpił do armii w 1981 roku po ukończeniu szkoły średniej, “aby uciec przed plagą przemocy, która dotknęła St. Louis”. Okres ten charakteryzował się krwawymi zamieszkami, a także, zwłaszcza w dzielnicach afroamerykańskich, strzelaninami z policją.

Po trzech latach służby w Korei został zwolniony z powodu “przegapienia wezwania na inspekcje gotowości bojowej” co uniemożliwiało mu ponowne zaciągnięcie się do armii. Według dokumentów Barner wrócił do St. Louis,w którym było jeszcze gorzej niż w chwili, gdy je opuszczał. W ciągu trzech tygodni od jego powrotu dwóch jego przyjaciół zostało zabitych w wyniku strzelanin. “W desperacji, zwrócił się do punktu rekrutacji wojskowej by dowiedzieć się, jak szybko może wrócić na służbę”, napisała adwokat Barnera, Melissa K. Goymerac, w notatce o oskarżonym.

Pani Goymerac napisała, że rekruter doradził mu, że oczekiwanie na przyjęcie jego petycji o ponowne zapisanie zajmie co najmniej dwa lata, ale “może być inny sposób powrotu, ale z danymi kogoś innego”.

Zrobił to i przysiągł że “tym razem będzie inaczej”.

Zgodnie z aktami sądowymi Pan Barner zgłosił się jako Joel Sanders i otrzymał za swoje zasługi szereg medali, w tym jeden Medal za Dobre Zachowanie. Po nieudanej operacji medycznej w 1988 roku otrzymał zwolnienie lekarskie z wojska.

Pan Barner, który żył dalej jako Joel Sanders, wykorzystał swoje doświadczenie wojskowe, aby założyć firmę ochroniarską w Niemczech. Czworo z jego sześciorga dzieci nadal żyje w Berlinie, żadne z nich nie nosi jego prawdziwego nazwiska. Pani Goymerac powiedziała, że pan Barner nie walczył w czasie swojej służby wojskowej.

“Połowa lat 80-tych była trudnym okresem,dla afroamerykanów na służbie”, powiedziała w czwartek pani Goymerac w oświadczeniu. “Po zwolnieniu ze służby próbował się zaciągnąć ponownie, ale powiedziano mu, że może to potrwać lata.”

Po tym, jak prawdziwy pan Sanders zaalarmował Departament Spraw Weteranów o wykorzystywaniu jego tożsamości, Generalny Inspektor i Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziły, że “oszust” użył jego tożsamości, aby uzyskać paszport i dokonać kilku odnowień w latach 1988-2018. W 2019 r. pan Barner udzielił wywiadu agentom Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Niemczech. Początkowo podawał się za Joela Sandersa i zaprezentował swój fałszywy paszport.

Ale kiedy został skonfrontowany, pan Barner wyjaśnił, że otrzymał tożsamość pana Sandersa z ratusza w St. Louis, aby wstąpić do armii. Przyznał się również, że otrzymał 70.000 dolarów z funduszu Veteran’s Affairs Benefits. Nie było jasne, jak pan Barner wybrał nazwisko pana Sandersa i nie można było uzyskać od niego komentarza.

Pan Barner został oskarżony w marcu 2020 r. i 27 sierpnia 2021 r. zgłosił się na lotnisku w Berlinie. Agenci U.S. Marshals Service eskortowali go do St. Louis, gdzie według Departamentu Sprawiedliwości spędził około tygodnia w więzieniu. W maju Barner przyznał się fałszowania danych na wniosku o wydanie paszportu.

“DeLeo Barner postąpił źle z właściwych powodów i zapłacił wysoką cenę za swoje czyny, jeszcze zanim został skazany w tej sprawie”, napisała pani Goymerac w notatce o oskarżonym. “Mr. Barner żyje codziennie z ciężarem swojej złej decyzji sprzed prawie 40 lat. Bardzo żałuje swoich czynów i chce zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zadośćuczynić”.

Dział: Wiadomości

Autor:
Remy Tumin | Tłumaczenie: Sebastian Furman

Żródło:
https://www.nytimes.com/2022/09/09/us/deleo-barner-army-reenlist.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE