2022-09-18 17:48:31 JPM redakcja1 K

Zmiany militarne Polski w obliczu wojny w Ukrainie

W piątek Polska podpisała kontrakt z Koreą Południową na dostawę 48 lekkich samolotów bojowych do Warszawy, by wzmocnić polską armię podczas trwającej niepewności o bezpieczeństwo kraju w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.

Samoloty są częścią umowy zbrojeniowej wartej 65 miliardów złotych, którą oba kraje ustaliły na początku tego roku.

Na podstawie piątkowej umowy samoloty FA-50 mają zastąpić MiG-29, technologię sięgającą czasów sowieckich. Pierwsze 12 samolotów FA-50 trafi do polskiej armii w przyszłym roku – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Stare samoloty zostaną zastąpione nowoczesnymi FA-50, czeka nas skok generacyjny. FA-50 należą do tej samej generacji co F-16, to będzie znaczące wzmocnienie polskich Sił Powietrznych” – powiedział Błaszczak na konferencji prasowej w Mińsku Mazowieckim.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym Polska dostarcza do Kijowa broń i amunicję oraz zaczęła kupować nowy sprzęt, by zmodernizować swoje siły zbrojne i zastąpić uzbrojenie wysyłane na Ukrainę.

Na początku tego roku Warszawa zamówiła 1000 czołgów K2 i 600 samobieżnych haubic K9 od Korei Południowej, natomiast w 2026 roku planuje rozpocząć produkcję własnych czołgów K2.

Wojna na Ukrainie zmusiła Polskę do rozbudowy potencjału militarnego, wcześniej niż było to planowane. Od 2023 roku została podjęta decyzja o zwiększeniu wydatków na obronę do 3% z 2% PKB. W najbliższych latach Polska będzie dążyć do dalszego zwiększenia wydatków do 5%, najwyższego odsetka w NATO.

Dział: Wiadomości

Autor:
Agnieszka Pukulicka-Wilczewska, Emelia Sithole-Matarise / Tłumaczenie: Natalia Warda

Żródło:
https://www.reuters.com/business/aerospace-defense/poland-buys-48-light-combat-aircraft-south-korea-2022-09-16/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE